Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další obvinění Rittiga. Tentokrát kvůli úniku utajovaných informací z BIS

Česko

  14:55aktualizováno  18:55
PRAHA - Politický podnikatel Ivo Rittig si nejnovější obvinění vyslechl v úterý. Podle informací serveru Lidovky.cz se týká úniků informací z Bezpečnostní informační služby. Podle serveru Novinky.cz bylo obviněno více lidí, mezi nimi i exředitelka kabinetu Nečasovy vlády Jana Nagyová, dnes Nečasová. Její advokát však obvinění Nečasové nepotvrdil.

Ivo Rittig se po propuštění usmíval. foto: MAFRA - Petr Topič

Serveru Lidovky.cz a LN informaci potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Policie odmítla věc jakkoliv komentovat. "Obraťte se na Vrchní státní zastupitelství v Olomouci," odkázal pouze mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Ani  náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár obvinění nepotvrdil. "Vzhledem k požadavkům zákona na ochranu utajovaných informací nemohu nic potvrdit ani vyvrátit," řekl serveru Lidovky.cz.  

ČTĚTE TAKÉ:

"V této věci vám takovou informaci, jakou potřebujete, nepodám. Jestli chcete takovou informaci ověřit, udělejte to u toho, kdo měl takový úkon udělat," reagoval  Rittigův advokát Vlastimil Rampula. 

Ištvan z jedné strany, Bradáčová z druhé

V létě vypočítal na tiskové konference olomoucký vrchní zástupce Ivo Ištvan dlouhý seznam podezřelých zakázek, za nimiž stál podle něj lobbista Ivo Rittig. Jenže až dosud protimafianští policisté pod vedením Ištvanových žalobců dosáhli jen na politiky a úředníky. Obvinili expremiéra Petra Nečase za rozdávání trafik vzpurným poslancům a jeho manželku Janu Nagyovou zase za zneužívání vojenského zpravodajství.

Rittig z Ištvanova sevření dosud unikal. Ano, byl v minulých týdnech obviněn. Jenže to bylo za zakázky v pražském dopravním podniku, což vyšetřují jiní policisté (protikorupční útvar) a případ dozoruje tým pražské vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové. (rak)

Další jeho advokátka Karolína Babáková je aktuálně mimo Česko. "Pouze jsem slyšela, že panu Rittigovi bylo sděleno v kauze Nagyová nějaké absurdní obvinění týkající se utajovaných skutečností," uvedla jen.

Obvinění by nicméně mohlo souviset s podezřením, že Nečasová Rittigovi předávala některé materiály tajných služeb. To jí měl umožnit bývalý šéf úřadu vlády Lubomír Poul. Právě Nečasová je podle serveru Novinky.cz další obviněnou. Advokát Jany Nečasové však serveru Lidovky.cz nepotvrdil, že by byla v této záležitosti obviněna i jeho klientka. "Nic o tom nevím nic. A silně o tom pochybuju, protože kdyby byla obviněna, tak by mi určitě zavolala," řekl advokát Eduard Bruna. "Myslím, že kdyby byla vyrozuměna o čemkoli novém, tak by mi určitě zavolala. Já od ní ale nemám ani nepříjatý hovor," dodal.

Nečasová s Rittigem měli dokonce používat šifrovací telefon, jenže kriminalisté část jejich hovorů rozkódovali.  Šéf olomouckých žalobců Ivo Ištvan napsal, že prostředníkem mezi Nagyovou-Nečasovou byl advokát Tomáš Jindra, jehož tehdejší ředitelka kabinetu informovala o informacích ze zpráv BIS.

Rittiga byl zase nedávno obviněn v kauze jízdenek pro pražskou městskou hromadnou dopravu. Policie také prověřuje, jak Nečasová přišla k cennostem, které u ní kriminalisté našli po jejím zadržení. Šlo o šperky a kabelky za miliony korun. Údajně to byly podle médií provize za zařízení schůzek s Nečasem

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat