Stejné obsazení, obdobný scénář a opět stín mocného lobbisty Iva Rittiga. Stopování aktivit jeho emisara v dopravním podniku Jan Valtra připomíná dosud nevyšetřené projekty.
Jak ve středu server Lidovky.cz upozornil, Valtr byl poradcem generálního ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka, vehementně se angažoval v zakázce na předražené jízdenky a podle nejčerstvějšího policejního obvinění sloužil Rittigovi jako informátor (více čtěte ZDE). Nejnovější informace propojují Valtra i s dalšími projekty, které už dřív provázela vážná podezření.
"Příprava a realizace projektu Uzavření prostor metra – turnikety a outsourcing služeb spojených s dodávkami pohonných hmot," vypočítává mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl, v jakých zakázkách Valtr radil Dvořákovi.
Minimálně zakázka na dodávku nafty měla totožný scénář jako stíhaný obchod s jízdenkami. Vítězná firma Oleo Chemical odváděla provizi z každého prodaného litru společnosti Cokeville Assets se sídlem v Karibiku. Obdobně posílala firmě Cokeville Assests 17 halířů z každé jízdenky papírna Neograph.
Exprimátor Svoboda: Silně tlačil Dvořák
Rittigův špatný týdenRittiga a další čtyři lidi policisté obvinili minulý týden z praní špinavých peněz, měli ovládat papírnu Neograph jako organizovaná skupina. Vedle Rittiga podle policejního protokolu ve skupině figurují podnikatelé Jan Janků a Petr Kmeť. A také právníci advokátní kanceláře MSB Legal David Michal a Mark Stubley. Policisté operují i se dvěma odposlechy z roku 2012 se schůzkami, na nichž skupina řeší fungování papírny a dohaduje se, jak zabránit ukončení smlouvy na jízdenky. |
Otazníky svého času vzbudil i projekt turniketů ve vestibulech metra. "O zakázce jsme uvažovali, velmi silně ji tlačil ředitel Dvořák," vzpomíná někdejší primátor Bohuslav Svoboda. "Dvořák tvrdil, že to bude obrovská úspora, že tím ušetříme spoustu peněz za neplatiče a za dozor. Když jsme to ale přepočítali, nevycházelo to. Výchozí číslo neplatičů totiž bylo nastřeleno příliš vysoko, 'cost&benefit' prostě neukazoval, že by to mělo smysl. Zvlášť ve fázi, kdy byl dopravní podnik ve ztrátě a nebyl schopen si na sebe vydělat," dodává Svoboda. Původní projekt počítal, že instalace turniketů bude stát minimálně 1,5 miliardy korun.
Valtr kromě zmíněných zakázek radil při pronájmech nebytových prostor a pozemků a s "obchodní strategií pro nové stanice při prodloužení trasy A a nové trasy D". Valtr za rady – pro dopravní podnik zjevně nevýhodné – inkasoval 65 tisíc korun měsíčně. V roce 2010 se jeho smlouva aktualizovala a dostával už jen 35 tisíc korun každý měsíc. Ale v dodatku se objevila věta, která Valtrovi ulehčila práci. Totiž: nemusel už pravidelně předkládat přehled prací, které pro dopravní podnik vykonal, ale pouze "vyžádá-li si to situace, nebo na základě požadavku dopravního podniku". Celkově dopravní podnik Valtrovi vyplatil 1,7 milionu korun.
Rittigův muž: Nic jsem nedostal, nic jsem nepsal
Kdo je kdoIvo Rittig - lobbista, na jehož kontech podle policistů končily miliony z dopravního podniku, podle nového zjištění policie kontroloval papírnu Neograph i dění uvnitř DP
Petr Kmeť - majitel offshorové firmy Cokeville Assets, která od papírny Neograph dostávala 17 haléřů z každé jízdenky. Dosud neurčenou částku z nich posílala Rittigovi
Jan Janků - ředitel papírny Neograph, podle vyšetřovatelů plnil pokyny Rittiga a spol., je podepsán pod kontraktem na jízdenky
David Michal - právník a společník advokátní kanceláře MSB Legal, podílel se na nevýhodné smlouvě mezi DP a Neographem, zároveň zastupoval Cokeville Assets i Rittiga
Marek Stubley - další právník MSB Legal, stejně jako Michal částečně kontroloval finanční toky mezi DP, Neographem, Cokeville Assets a Rittigem, podílel se na vyhotovení smluv
Jan Valtr - policie ho neobvinila, fungoval ale podle ní jako Rittigova spojka uvnitř DP |
Lidovky.cz už ve středu Valtrovo jméno vystopovaly ve firmách, v nichž figuroval i David Michal, dvorní právník Iva Rittiga a další obviněný z minulého týdne. Seděli ve stejné době ve statutárních orgánech společnosti Homolka Premium Care, která nabízí za úplatu nadstandardní služby v nemocnici Na Homolce. Loni přitom policie prohledávala byt bývalého ředitele nemocnice Vladimíra Dbalého i advokátní kanceláře MSB Legal.(O kauze nemocnice Na Homolce si více přečtěte ZDE).
Valtrovo angažmá uvnitř dopravního podniku popsali vyšetřovatelé jednoznačně. "Rittig měl přes Valtra přehled o komunikaci mezi Janem Janků a pracovníky dopravního podniku ohledně plnění ze smluvního vztahu upravující dodání jízdních dokladů," stojí v obvinění.
Sám Valtr odmítl svou roli v kauze jízdenek a i spojení Rittigem jakkoliv komentovat. "Já se tady k tomu nechci vyjadřovat. Vůbec nevím, kde jste vzali moje jméno," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz. Ruce dává pryč i od samotné smlouvy na jízdenky. "Na tvorbě žádného dokumentu jsem se nepodílel," tvrdí. A konečně, o tom, že figuruje v obvinění z minulého týdne, nic neví. "Já jsem žádné obvinění nedostal ani nečetl," položil Valtr telefon.