Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

‚Rittigův‘ policista na telefonu přišel o prověrku. Má vychovávat nováčky

Česko

  5:00
PRAHA - Jsou to bezmála čtyři roky, co se na něj provalilo, že má čilé kontakty s lobbistou Ivo Rittigem. O bezpečnostní prověrku přišel ale až nyní. Stanislav Hájek, bývalý důstojník policejního útvaru, který nasazuje odposlechy, musel nejprve odejít do Liberce, kde velel kriminalistům. Podle zjištění serveru Lidovky.cz s koncem loňského roku přišel i o tuto funkci.

Kauza Oleo u soudu: Ivo Rittig. foto:  Petr Topič, MAFRA

Stanislav Hájek, někdejší vlivný policejní důstojník, zažívá další kariérní pád. Když se při policejní operaci známé jako Nagygate ukázalo, že si často telefonuje s lobbistou Ivo Rittigem, musel opustit pozici náměstka Útvaru zvláštních činností – jednotky, která nasazuje odposlechy či sleduje podezřelé. Azyl našel u liberecké okresní policie. Ale i to je už minulost.

Chovanec: Inspekce proti policistovi, který se stýkal s Rittigem, nenašla důkazy

„Nesplňoval podmínky k zařazení do výkonu funkce zástupce vedoucího územního odboru Liberec a byl zařazen na jiné služební místo,“ potvrdil informaci liberecký krajský ředitel Vladislav Husák. Jak zjistil server Lidovky.cz, přišel o bezpečnostní prověrku. U policie však i dále zůstává. Bude vychovávat mladé policisty. „Od prvního ledna je v personální pravomoci ředitele Útvaru policejního školství a vzdělávání policejního prezidia,“ přiblížil Husák.

Na novém místě už Hájek prověření nepotřebuje. Podle informací redakce byl přesunut do Holešova, kde má útvar pobočku přímo ve střední policejní škole. Zastihnout se jej ovšem na jeho služebním čísle nepodařilo, bez odezvy zůstaly i zprávy u jeho velitelů.

„Hájek je náš zájem“

Proč Hájka nepovažuje Národního bezpečnostní úřad za důvěryhodného, není možné oficiální cestou zjistit. Důvody jsou nicméně nasnadě: na jaře 2012 jeho jméno zachytili detektivové protimafiánského útvaru, kteří sledovali lidi v okolí šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové. Ta se scházela mimo jiné s lobbistou Ivo Rittigem, vyšetřovaným kvůli zmanipulovaným veřejným zakázkám a praní špinavých peněz, i se šéfem ČEZu Danielem Benešem. A oba se snažili protlačit Hájka na šéfa Útvaru zvláštních činností, z něhož odcházel ředitel Tomáš Almer.

„Beneš sděluje Nagyové, že Almer končí a chceme JUDr. Stanislava Hájka, životopis jí dá večer a dodává, že ta pozice je důležitější než někteří ministři,“ stojí v dokumentech policie. A Nagyová si to vzala za své a premiérovi Nečasovi v jednom rozhovoru řekla: „Hájek je náš zájem, na tom trvám.“

Daniel Beneš

Do čela klíčového útvaru se Hájek nakonec nedostal, a to i přes to, že za něj měl u tehdejšího policejního prezidenta Martina Červíčka lobbovat sám premiér Nečas. Šéfa policie totiž před Hájkem kvůli jeho podezřelým kontaktům protimafiánský útvar varoval – Hájek by totiž jako ředitel útvar získal přehled o všech podezřelých, které detektivové napříč republikou monitorují.

„Bežná pracovní činnost“

O policistu se navíc začala zajímat Generální inspekce bezpečnostních sborů, porušení zákona však nakonec neprokázala. Hájek sám v minulosti v rozhovoru server iHned.cz připustil, že se s Rittigem stýkal a telefonoval si s ním. „To má jednoduché vysvětlení. Když jsem pracoval na Útvaru zvláštních činností, byl jsem vedoucí oddělení vnějších vztahů. Měl jsem na starosti komunikaci navenek, takže jsem se skutečně scházel s těmi lidmi, co jsou v těch zveřejněných materiálech uvedení. Ale bylo to v rámci mé běžné pracovní činnosti,“ tvrdil.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...