17. května 2019 11:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Výběrové řízení bylo neprůhledné.‘ Asociace žádají prověření soutěže na ředitelku Čapkova památníku

Alice Seidlová, nová ředitelka Památníku Karla Čapka ve Strži u Dobříše. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alice Seidlová, nová ředitelka Památníku Karla Čapka ve Strži u Dobříše. | foto: Reprofoto/ČT24: Památník Karla Čapka má novou ředitelku

PRAHA Herecká asociace a Český filmový a televizní svaz FITES vyzvaly středočeskou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO), aby nechala prověřit výběrové řízení na novou ředitelku Památníku Karla Čapka ve Strži u Dobříše. Stala se jí Alice Seidlová, snacha krajského radního pro školství Zdeňka Seidla (ČSSD).

V dopise adresovaném hejtmance zástupci organizací vyjádřili přesvědčení, že řízení bylo neprůhledné, a znepokojení nad mediálními výstupy Seidlové. Současně chtějí, aby kraj ocenil působení předchozí šéfky památníku Kristiny Váňové, stojí v dopise.

S obdobnou žádostí se na Jermanovu počátkem týdne obrátila i Společnost Ferdinanda Peroutky, podle níž Seidlová nemá zkušenosti v oblasti čapkovské, literárněhistorické ani muzejnické. Členy spolku navíc udivilo její vyjádření do médií, že Čapkovo dílo zná ze školy a památník navštívila jako studentka. Žádají proto, aby byla zveřejněna koncepce, se kterou uspěla ve výběrovém řízení na ředitelku památníku. Hejtmanka tehdy sdělila, že bude požadovat, aby Seidlová předstoupila před novináře a zveřejnila svoji vizi řízení památníku.

Alice Seidlová 27. dubna ve Strži u Dobříše. Den, kdy byla představena...
Nová ředitelka Památníku Karla Čapka Alice Seidlová a Dagmar Havlová na Strži.

Na to, že Seidlová je snachou krajského radního pro školství, upozornil Deník N. Podle něj jednatřicetiletá právnička nemá k památníku ani Čapkovi bližší vztah.

Neshody o odchodu Váňové

Čapkův památník ve Strži u Dobříše zahrnuje expozici o spisovatelově životě a díle a před Seidlovou ho téměř 25 let vedla Váňová, která tvrdí, že k rezignaci na funkci ji vyzval kulturní odbor. Podle jeho vedoucí Kateřiny Pešatové tomu tak ale nebylo, odbor si podle ní váží odborných znalostí a společenské angažovanosti Váňové a k rezignaci ji nevyzval.

Znepokojení nad volbou šéfky Čapkova památníku. Spolek chce vědět, díky čemu dostala snacha radního post

Zástupci Herecké asociace a FITES považují Váňovou za jednu z nejrespektovanějších osobností spojovaných s Čapkovým dílem. V souvislosti s tím podle dopisu předpokládali, že ve výběrové komisi budou respektovaní lidé, kteří zaručí, že bude do čela památníku vybrán nejen dobrý manažer, ale především kulturní osobnost navazující na práci předchozí ředitelky. „Očekáváme, že Středočeský kraj nějakou formou ocení dlouholeté působení Kristiny Váňové, které se podařilo udržet do dnešních dní mezinárodně respektovanou hodnotu Čapkovy Strže,“ uvedli zástupci svazů v dopise.

Podle předchozího vyjádření Jermanové ale mělo výběrové řízení standardní průběh a nově jmenovaná ředitelka splnila všechny jeho náležitosti. Přesto ne všechny mediální výstupy Seidlové považuje hejtmanka za šťastné a podle ní mohly vést k pochybnostem o výběru vhodného člověka.

ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz