* LN Pokládáte sportovce v souvislosti s prasečí chřipkou za rizikovou skupinu?
Z pohledu nákazy jakoukoliv infekcí jí možná trochu jsou. Obecně ale sportovec není ohrožený méně ani více než zbytek populace. Riziko spočívá snad v tom, že sportovci potřebný režim začnou dodržovat až v okamžiku, kdy je jim velmi nedobře. Čeká je třeba nějaký důležitý zápas, který ještě chtějí odehrát. Sportovec by na druhou stranu měl mít kvalitní imunitní systém.
* LN Existuje šance, že by se infekce šířila mezi hráči přímo během zápasu?
Virus chřipky se nepřenáší na vzdálenost desítky metrů, ale při bližším kontaktu a v uzavřených prostorech. Proto je taková pravděpodobnost minimální.
* LN V Anglii doporučili hygienici fotbalistům, aby přestali plivat. Připojila byste se k tomu?
Zase je to hodně spekulativní. Virus se normálně vylučuje nosohltanem, je tedy v slinách a má také rád chladné počasí, jaké panuje teď. Avšak šance, že by se ze slin na hřišti vytvořil aerosol, je dost mizivá. Omezit plivání je každopádně správné i z dalších hygienických důvodů.
* LN Dá se nákaze vyhnout?
Téměř absolutní jistotu získáte po vakcinaci, úplně ale riziko nikdy nevyloučíte. Když se zkontaktujete s někým nemocným, pravděpodobnost je poměrně vysoká. Mezi všeobecná pravidla patří dostatek spánku nebo pobyt mimo zakouřené prostředí. Nepředpokládám, že by tohle sportovci porušovali.