Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rizikový sport vyjde dráž

Česko

Adrenalinové sporty jsou stále oblíbenějším způsobem zpestření dovolené. Dle pojišťoven může být takovým rizikovým sportem i jízda na vodním skútru nebo terénní cyklistika.

Standardní cestovní pojištění tak nemusí stačit.

Letos je v kurzu vysokohorská turistika, sjíždění divokých řek, paragliding i cyklistika v náročných terénech. Běžné cestovní pojištění rizika zranění vzniklých při těchto aktivitách nekryje. „V případě, že jedete do zahraničí provozovat adrenalinové sporty, je nezbytné si sjednat speciální pojištění,“ říká Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.

Obecně pojišťovny rozlišují dva druhy sportů. Běžné, na které stačí turistické cestovní pojištění, a rizikové, na které je už nutné se pojistit speciálně. Každá pojišťovna má v rámci svých pojistných podmínek vymezeny aktivity, na které stačí běžné turistické pojištění a které jsou již považovány za rizikové a vyžadují speciální pojištění. Rozhodující je proto správně se informovat u dané pojišťovny.

Ať už jedete kamkoli, je dobré mít sjednáno cestovní pojištění ušité na míru. Běžné cestovní pojištění se totiž vztahuje jen na úhradu léčebných výloh a úrazů vzniklých při běžných rekreačních sportech na obvyklých místech ke sportu určených (například při volejbalu na hotelovém hřišti). Jinak se posuzuje úraz při volejbale třeba na kamenité pláži. Stejně tak při jízdě na kole velmi záleží na tom, kde a jak jezdíte. Pojišťovna pak v případě, že máte sjednáno běžné cestovní pojištění, může krátit pojistné plnění.

Při pobytových zájezdech si mnoho lidí sjednává cestovní pojištění v rámci nabídky cestovní kanceláře. V průběhu dovolené se pak klient rozhodne zpestřit si pobyt nějakým zajímavým zážitkem. A tak si zaplatí třeba vyjížďku na koni, při parasailingu se nechá nad mořem na padáku táhnout za motorovým člunem, vyzkouší si potápění. Při honbě za zážitky si pak neuvědomí, že v případě nehody by na úhradu léčebných výloh běžná cestovní pojistka nestačila.

„Při sjednání cestovního pojištění prostřednictvím cestovní kanceláře či agentury by se měl klient podrobně seznámit s pojistnými podmínkami. Pokud považuje pojistnou ochranu za nedostatečnou, měl by přistoupit k dalšímu připojištění či speciálnímu pojištění,“ dodává Marcela Kotyrová.

Pojišťovny nabízejí různé možnosti, jak jednotlivé adrenalinové sporty pojistit. Existuje okruh sportovních aktivit, které pojistí jen některé pojišťovny, zpravidla za vyšší pojistné, jež odpovídá danému riziku. Mezi takové sporty patří například rafting či potápění v extrémních podmínkách, často také bungee jumping.

Podle Kotyrové je osobní sjednání pojistky jistější: „V případě rizikových sportů je vhodné si pojištění sjednat u vybrané pojišťovny osobně. Konzultace s pojišťovacím poradcem pomůže identifikovat možná rizika a vybrat vhodnou pojistku.“ U některých pojišťoven je možné pojistit si i rizikové sporty přes internet, často se slevou. Bez předchozí konzultace s pojišťovacím poradcem však riskujete, že zvolíte nevhodnou smlouvu.

Pojistit se dá i odpovědnost V rámci cestovního pojištění sportu nezapomínejte na odpovědnostní složku. Ta je zahrnuta v komplexní verzi pojištění. Může se vám stát, že při provozování svých aktivit způsobíte nechtěně úraz někomu jinému. Například srazíte někoho při jízdě na kole, omylem zničíte koberec, rozbijete dveře nebo okno v hotelu a majitel po vás bude požadovat náhradu. Při zimních sportech na sjezdovkách přibývá srážek lyžařů a snowboardistů s těžkými úrazy končetin, ale i hlavy nebo páteře. Nároky poškozeného z takové události mohou být kryty právě z této složky komplexního cestovního pojištění.

Článek připravila Česká asociace pojišťoven.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.