Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Robert Šlachta odchází z Celní správy. Bezpečnostním složkám bude chybět, myslí si Bradáčová

Česko

  9:23aktualizováno  13:51
PRAHA - Po osmadvaceti letech v uniformě se rozhodl zřejmě nejznámější detektiv v Česku skončit ve státních službách. Poslední tři roky byl Robert Šlachta zástupce šéfa Generálního ředitelství cel. V letech 2008 až 2016 velel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), a to až do jeho zániku v rámci policejní reorganizace.

Robert Šlachta končí v Celní správě. foto:  Petr Topič, MAFRA

Pro pašeráky je naše země výhodná svou polohou, říká bývalý elitní policista Robert Šlachta

„Oznámilo se to ráno na poradě vedení, že Šlachta k 30. listopadu odchází do civilu,“ potvrdil informaci LN důvěryhodný zdroj z bezpečnostních složek. Ještě minulý týden přitom Šlachta prezentoval spolu s Milanem Poulíčkem, ředitelem Generálního ředitelství cel výroční zprávu. Ta popisovala výsledky sekce pátrání, kterou Šlachta u celníků vybudoval.

„Mám k tomu své důvody, ale sdělím je, až skončím služební poměr, což bude po 1. prosinci. V současné době to nelze komentovat, protože jsem stále příslušníkem ozbrojeného sboru. Nesouvisí to ani to s financemi, mým zařazením na Celní správě ani s kauzami. Slyšel jsem už nějaké nesmysly, že je to kvůli vojákům, ale to tak v žádném případě není. Dospěl jsem k tomu spolu s svým náměstkem,“ řekl LN samotný Šlachta.

Výbor měl probírat informace od pozvaných hostů. Nebyl však schválen program,...
Robert Šlachta, ředitel protimafiánského policejního útvaru

V Celní správě skončí i se svým náměstkem Tomášem Sochrem, rovněž bývalým detektivem ÚOOZ. Šlachta vyloučil, že by po odchodu do civilu pracoval pro soukromou sféru. Detaily spojené s budoucností prý oznámí až v prosinci.

Bradáčová: Šlachta bude chybět

Lidové noviny požádaly o vyjádření šéfku vrchních státních žalobců Lenku Bradáčovou. Se Šlachtou mnoho let spolupracovala. Osobně se velmi pravidelně potkávali u citlivých kauz. Takovými byla například kauza dotačních podvodů ROP Severozápad, kde jsou stíhané politické a byznysové špičky Ústeckého kraje. Dalším takovým případem je spis Beretta, kde je mezi obviněnými i exšéf protikorupční policie či bývalá pražská žalobkyně Dagmar Máchová. Podle Bradáčové bezpečnostní složky Česka odchod Šlachty zabolí.

„Charismatický velitel oddaný věci, takový jehož jiní z přesvědčení následují. Poznala jsem ho jako člověka s policejním srdcem, který vždy zdravě respektoval státní zástupce a i díky jeho urputnosti se podařilo prosadit některé moderní policejní metody vyšetřování. V této souvislosti by se nemělo zapomínat na jeho působení u Národní protidrogové centrály. Bezpečnostním složkám této země bude chybět,“ napsala LN Bradáčová.

Špičky mezi žalobci odchod profesionála litují

Šéf vrchních žalobců v Olomouci Ivo Ištvan se sice omezil jen na tři slova, ale byl z nich patrný význam, který spolupráci se Šlachtou přikládá. „Odchází opravdový profesionál,“ sdělil LN Ištvan. Společně s ÚOOZ se postaral o Šlachtovu zřejmě nejznámější kauzu – Nagygate. V červnu 2013 si přišli pro premiérovu milenku na Úřad vlády, po kterém následoval vynucený pád kabinetu Petra Nečase. Za sledování jeho manželky padly pravomocní tresty jak Janě Nagyové tak i bývalým šéfům Vojenského zpravodajství.

Vysoce profesionální přístup a oddanost velitele ÚOOZ vyzdvihl i Pavel Zeman, nejvyšší státní zástupce. Odchodu zalitoval. „Roberta Šlachtu dodnes považuji za výborného policistu a velitele, který dokázal své lidi motivovat, a mnohdy až vybičovat, k vysokým výkonům. Spolupráce s ním byla na výborné úrovni, protože se vždy spolupracovat snažil. Jeho odchodu od policie jsem litoval. Stejně tak je škoda, že se rozhodl opustit službu státu nyní. Do dalšího života mu přeji hlavně hodně štěstí,“ uvedl Zeman.

Těžké chvíle spolu zažili především kvůli rozprášení ÚOOZ během bleskové reorganizace, kterou v roce 2016 posvětil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Šéfžalobce Zeman tehdy varoval dopisem premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), že tento krok ohrozí vyšetřování nejzávažnější kriminality v zemi. Politici ho však nevyslyšeli.

Robert Šlachta

Datum a místo narození: 22. července 1971, Boskovice

Vzdělání: vystudoval střední zemědělskou školu a dálkově magisterský obor sociální pedagogika na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně

Hodnost u policie: plukovník

Praxe u policie:

1990 - nastoupil do služebního poměru (po střední škole se živil jako traktorista), působil jako řadový policista na obvodním oddělení Policie ČR v Pohořelicích na Břeclavsku

1992-1995 - člen policejní zásahové jednotky v Brně

1995-1998 - řadový policista v ÚOOZ

1998-2002 - vedoucí oddělení ÚOOZ zaměřeného na boj s drogovou trestnou činností

1. července 2002 až 1. června 2004 - vedoucí pobočky Národní protidrogové centrály (NPC) v Brně

1. června 2004 až 1. října 2007 - zástupce ředitele NPC pro trestní řízení

1. října 2007 až 31. prosince 2007 - zástupce ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování pro výkonné útvary

1. ledna 2008 až 30. června 2016 - ředitel ÚOOZ

Praxe v Celní správě:

Od 22. srpna 2016 - vrchní rada celního úřadu pro Pardubický kraj.

Od listopadu 2016 - náměstek generálního ředitele Celní správy pro oblast pátrání.

Ostatní:

  • Šlachta ve funkci ředitele ÚOOZ nahradil v lednu 2008 Jana Kubiceho, který se později stal ministrem vnitra.
  • Pod jeho vedením vedl ÚOOZ řadu vyšetřování. Zabýval se mimo jiné případem ilegální velkovýroby lihovin, podezřelými stavebními zakázkami nebo manipulacemi s evropskými dotacemi v krajích. Uskutečnil i zátah proti přívržencům krajní pravice.
  • Nejvíce pozornosti získal ÚOOZ vedený Šlachtou v červnu 2013, když zasáhl na úřadu vlády i dalších místech v kauze týkající se mimo jiné blízké spolupracovnice expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové (nyní Nečasové) a údajné politické korupce. Zásah vedl až k pádu vlády.
  • Rozruch vzbudily i zásahy ÚOOZ v případech, ve kterých figurovali i policisté. V říjnu 2015 útvar zasahoval v Olomouckém kraji v případu s krycím názvem Vidkun, ve kterém jde o ovlivňování některých kauz a úniky informací z trestních spisů. V květnu 2016 útvar obvinil po zásahu ve vnitřních strukturách policie tři lidi, podezřelé z neoprávněného předávání informací z trestních řízení.
  • Od policie Šlachta odešel v červnu 2016 po více než čtvrtstoletí služby, na protest proti plánované reorganizaci policejních útvarů a vzniku Národní centrály proti organizovanému zločinu; reorganizace vyústila v roztržku ve vládní koalici. Podle závěrů vyšetřovací komise k reorganizaci policejních útvarů z února 2017 se neprokázalo, že cílem reorganizace bylo odstranit Šlachtu, omezení činnosti policejních útvarů či zabránění vyšetřování některých kauz.
  • O tom, že Šlachta zamířil před třemi roky mezi celníky, se spekulovalo dlouho, konkrétní nabídku dostal začátkem srpna 2016 od tehdejší náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové. Podle ní se spolupráce se zkušeným policistou nabízela kvůli rozšíření kompetencí Celní správy ČR při prošetřování trestných činů.
  • Nástup Šlachty k celníkům kritizovaly v roce 2016 opoziční strany kvůli údajně blízkému vztahu Šlachty s tehdejším ministrem financí (a nynějším premiérem) Andrejem Babišem (ANO), pod nějž celníci spadají. Babiš tehdy vazbu na kriminalistu vyloučil, celní správa ho podle něj oslovila kvůli jeho zkušenostem.
  • Jako šéf pátrací sekce generálního ředitelství Celní správy se třeba loni podílel na vyšetřování případu nelegálního nakládání se zvířaty, kdy celníci a policisté nalezli při domovních prohlídkách tělo čerstvě zastřeleného tygra, produkty z tygrů i kůže velkých šelem.
  • Letos celníci oznámili, že loni zaznamenali na Letišti Václava Havla zvýšený počet poštovních zásilek, které obsahovaly drogy. Podle Šlachty se tato trestná činnost proti roku 2015 téměř zdvojnásobila.
  • Šlachta je svobodný.

Autor: ČTK

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!