Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Robot si vyzkouší šaty místo lidí

Česko

Figurína, která dovede napodobit tvar těla konkrétního zákazníka, usnadní nákupy přes internet.

Patříte mezi lidi, kteří rádi nakupují přes internet, z pohodlí svého domova nebo kanceláře? Zdráháte se ale pořizovat si tímto způsobem oblečení, protože si ho nemůžete vyzkoušet? Právě pro vás je určen vynález estonských vědců. Nedávno ho představili v Praze na výstavě, která doprovázela evropskou konferenci Research Connection 2009.

Když si chce člověk pořídit nové oblečení, rád by viděl, jak mu padne. Podle průzkumů si 80 procent lidí nekoupí zboží, které si nemůže předem vyzkoušet. Někteří zákazníci internetových obchodů to řeší tak, že si objednají víc velikostí a ty nevhodné pak vrátí. Ale to je samozřejmě nepohodlné a pro prodejce finančně nevýhodné. Odborníci z Laboratoře inteligentních materiálů a systémů na Univerzitě v Tartu ve spolupráci s kolegy z Centra biorobotiky Technologické univerzity v Tallinnu proto vyvinuli figurínu, která umožní vyzkoušet si jakékoliv oblečení na dálku.

Stačí, aby zákazník zadal svoje základní míry a váhy. Figurína složená z desítek pohyblivých částí se změní tak, že vytvoří jeho dvojníka – třeba na opačném konci světa. „Počítač zadané údaje vyhodnotí a detaily odvodí z dat více než deseti tisíc osob, které jsme trojrozměrně naskenovali a jejich tvary zadali do systému,“ vysvětluje zástupce projektu Heikki Haldre.

Obsluha pak figuríně navlékne vybrané oblečení a pošle zákazníkovi fotografie a 360stupňové video, kde může vyhodnotit, jak by mu oděv slušel. „Někteří lidé preferují těsně upnutá trika, jiní dávají přednost volnějšímu stylu. Vyzkoušíme proto několik variant a zákazník si podle snímků vybere. Pohled na ně se téměř neliší od pohledu do zrcadla ve zkušební kabince – a právě to je místo, kde se většina zákazníků v kamenném obchodě obvykle rozhoduje, zda si dané zboží koupí,“ podotýká Haldre.

Jeho společnost má v úmyslu poskytovat provozovatelům on-line obchodů za mírný poplatek službu zvanou virtuální zkušební kabinka, v níž si mohou zákazníci zboží vyzkoušet popsaným způsobem.

Podle slov estonského experta činí v současné době roční obrat za prodej oděvů přes internet 29 miliard dolarů a do pěti let vzroste na 120 miliard. Využití virtuální kabinky má omezit vracení špatně padnoucích oděvů, což údajně zvýší zisky prodejců až o polovinu. „Další výrazné příjmy lze očekávat s příchodem zákazníků, kteří se dosud zdráhali kupovat oblečení, jež si nemohli předem zkusit,“ říká Heikki Haldre.

Žena a nohy teprve přijdou Dalším možným využitím je šití šatů na míru, aniž by člověk musel chodit na zkoušky ke krejčímu. „V tomto případě by ovšem nestačilo zadat míry a váhy. Pořídili bychom trojrozměrný sken těla ve speciálním zařízení, které připomíná telefonní budku. Senzory osobu změří a podle získaných údajů figurína přizpůsobí svůj tvar do nejmenších detailů,“ vysvětluje Heikki Haldre.

„Pokud se náš vynález prosadí na trhu, za pár let vám nic nebude bránit nechat si ušít na zakázku šaty například od věhlasného krejčího z New Yorku, i když bydlíte v Evropě,“ míní Alo Peets, student Univerzity v Tartu, který se na projektu podílí.

Na vývoji robotické figuríny pracuje s kolegy přibližně dva roky. Zatím vyvinuli mužské torzo, v nejbližší době se chystají pořídit mu ženskou „partnerku“. V první fázi si tedy zákazníci budou moci zkoušet košile, saka a trika. Výhledově ale mají experti v úmyslu sestrojit také spodní části mužského i ženského těla, aby si lidé mohli zkoušet celé obleky, sukně nebo kalhoty.

„Vynález jsme už patentovali a máme funkční prototyp. Věřím, že se na trhu prosadí do dvou let,“ říká Alo Peets. „Robotická figurína může najít uplatnění také v dalších oblastech, jednáme například o jejím využití v armádě a v leteckém průmyslu, kde by mohla sloužit k různým pokusům a testům,“ říká Heikki Haldre.

„Největší důraz ale klademe na využití v módním průmyslu, protože to je věc, která se může v nejbližší době dotknout milionů lidí, nejen úzké skupinky specialistů. Zatím spolupracujeme s internetovými obchodníky z Estonska a hledáme partnery, kteří by nám pomohli testovat figuríny v dalších zemích,“ uzavírá Heikki Haldre.

***

Figurína tisíce podob

Chcete si nechat ušít šaty od krejčího na opačném konci světa? Bojíte se nakupovat oblečení přes internet, protože si ho nemůžete vyzkoušet? Odborníci z Estonska vyrábějí robotickou figurínu, která se promění ve vašeho dvojníka a oděv si vyzkouší za vás. Stačí zadat do počítače vaše míry.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!