„Německu vděčím za hodně. Vlastně úplně za všechno,“ přiznal Altintop pro magazín Spiegel. Rodák z Gelsenkirchenu si udělal jméno v bundesligovém Schalke, odkud ho přetáhl mistrovský Bayern Mnichov. Klubové zkušenosti však zhodnocuje na mezinárodní úrovni ve prospěch země, z níž pocházejí jeho rodiče. I když první roky života strávil Balta v Berlíně, fotbalovou kariéru budoval od počátku v tureckých klubech.
Je jasné, že dnešní večer získal mnohem zásadnější rozměr než obyčejné sportovní utkání. „Bez ohledu na výsledek bych si přál, aby zápas znamenal další krok ke zlepšení integrace Turků do německé společnosti,“ prohlásil Altintop. Právě Altintopův případ vyvolává diskuzi také na politickém poli. Třeba spolupředsedkyně strany Zelených Claudia Rothová se domnívá, že Německo má v oblasti začleňovaní národnostních menšin do německé společnosti co zlepšovat. „Nejen na hřišti je očividné, že Německo neumí zacházet s podobnými talenty.“ Proti takovému názoru se ohradil Hartmut Koschyk z konzervativní CSU. „To je nesmysl. Podolski, Klose, Kuranyi si mohli zvolit jiný tým, ale vybrali si Německo,“ argumentoval příkladem současných německých opor, které pocházejí z Polska či Brazílie.
Jaké jsou vztahy mezi tureckou menšinou a německou většinou se ukáže názorně v praxi. Pro půl milionu fanoušků z obou táborů je přichystáno v Berlíně u Braniborské brány obří prostranství s velkoplošnými obrazovkami. Na nejvyšších místech vládne optimismus. „Srdce mnoha lidí budou patřit oběma týmům,“ předpověděl klidný průběh fotbalového svátku ministr vnitra Wolfgang Schaeuble.
***
Turci s německými kořeny
Hamit Altintop (25) narozen v Gelsenkirchenu, jméno si udělal v bundeslize
Hakan Balta (25) narozen v Berlíně, fotbalově ale vyrostl v turecké lize