Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rodí se plán, jak Babiše nepustit ke kontrole České televize

Česká televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Musíme být pojistkou svobody slova a musíme být schopni hájit existenci a nezávislost veřejnoprávních médií, hřímal na nedávném sjezdu sociálních demokratů jejich předseda a premiér Bohuslav Sobotka.

Neříkal to náhodou. Vymezoval se vůči ministru financí Andreji Babišovi, lépe proti jeho sílícímu mediálnímu vlivu. Babiš je majitelem společnosti MAFRA, která vydává i Lidové noviny, vlastní i Rádio Impuls a TV Óčko.

Volby mediálních rad

Premiérova dva týdny stará slova budou mít podle všeho už brzy reálný dopad. Sněmovnu na nadcházející schůzi čeká hned dvojí volba členů mediálních rad. V té televizní končí pět lidí, ve „velké“ řadě pro rozhlasové a televizní vysílání osm členů. Rady mají hlídat nezávislost a hospodaření televize, respektive podmínky na mediálním trhu. O obou rozhodují v tajné volbě poslanci, v druhém případě dokonce politici kandidáty sami navrhují, čas měli do minulého pátku.

Podle informací Lidových novin není vyloučeno, že právě nyní, když se dohody „pečou“, se poslanci pokusí Babiše vyšachovat ze hry. Volbu už léta provázejí dohody jednotlivých sněmovních klubů, tentokrát by to však bylo bez poslanců ANO. A to s jediným cílem. Aby do rad nepronikli nominanti hnutí.

Dohodu nechtějí šéfové zbylých klubů potvrdit, odkazují na to, že volba bude tajná. LN však zjistily, že aliance je široká a její součástí jsou jak vládní, tak opoziční strany. „Bylo by to pro mě překvapení, trváme na proporcionálním zastoupení a počítáme s koaličním jednáním o podpoře kandidátů,“ řekl LN poslanec ANO Martin Komárek.

Do boje o křeslo televizního radního jde 53 lidí, včetně dosluhujících členů. Poslanci volebního výboru už v půli dubna předvyberou patnáct z nich, volit se bude zřejmě koncem stejného měsíce.

Zástupci ANO už teď naznačují, koho by v radě rádi viděli: třeba kajakáře Martina Doktora nebo někdejšího zpravodaje Českého rozhlasu Miroslava Konvalinu. Jen hlasy poslanců za ANO však v tajné volbě nestačí, i proto jsou právě tato jména kvůli zákulisním dohodám ostatních klubů nejvíc ohrožena.

Blokace kandidátů za ANO se přitom týká i „velké“ mediální rady, kam své kandidáty do pátku mohly nominovat všechny sněmovní kluby. Výměna tam čeká osm členů z dvanácti.

Velká rada hlídá podmínky mediálního trhu, řeší i stížnosti na porušení zákona ve vysílání všech televizí a rozhlasu.

Zákon o ČT až později

Opoziční, ale už i vládní politici se teď bojí, že by Babišův vliv ještě narostl, pokud by prostřednictvím „svých“ nominantů ovládl i tento orgán. „Dokud budou radní volit poslanci, nikdy tyto obavy nezmizí,“ tvrdí Komárek.

Jenže zákon, který by to mohl změnit tak, že by místo politiků radní nominovaly nezávislé a profesní organizace, zamrzl na ministerstvu kultury. „Pracujeme na změně zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Novela zákona o ČT přijde na řadu až poté,“ řekla LN mluvčí úřadu Simona Cigánková.

Hlasování o nových zástupcích v mediálních radách však nebude jediný moment, kdy se čeká ostrá výměna názorů. Přichází v době, kdy se politici snaží omezit financování ČT (výzva senátora Jana Veleby, aby lidé neplatili koncesionářské poplatky, nebo Babišův plán poplatky snížit), masivně kritizují zpravodajství (naposledy stížnosti Agrofertu na pořad Reportéři) i její hospodaření.

A právě schválení zprávy o ekonomické kondici televize poslanci už rok zdržují, na řadu přijde rovněž na nadcházející schůzi.

Pohlídat schválení zprávy

Otálení není náhodné, jde taky o taktiku, jak televizi dostat do kleští. Pokud poslanci dvakrát po sobě závěrečnou zprávu z jakéhokoliv důvodu neschválí, padá tím podle zákona celá Rada České televize, což by Dvořákovu židli mohlo nebezpečně rozkývat.

Když se o to sněmovna pokoušela loni, Dvořák si najal lobbisty, aby schválení zprávy v dolní komoře „pohlídali“. Letos Dvořák oslovil zákonodárce napřímo, před projednáním zprávy se chce sejít například právě s šéfem volebního výboru Komárkem.

Ten se netají tím, že chce zprávu shodit ze stolu. Nelíbí se mu, jak televize hospodaří, a zejména pak to, že radní dostatečně nehlídají, jak ČT utrácí. Klub ANO v tom však není jednotný, stejně je na tom i klub ČSSD. „Je nesmyslné tu zprávu neschválit. Pokud máme výtky k hospodaření, můžeme si jednotlivé radní, ale i ředitele, pozvat na veřejné slyšení,“ myslí si třeba Komárkův spolustraník Martin Kolovratník.

Kandidáti do televizní rady

O členství v radě se uchází více než pět desítek jmen, k těm známějším patří:

Václav Cílek – filozof; nominace: Asociace režisérů a scenáristů a Český filmový a televizní svaz

Jaroslav Dědič – současný šéf rady; nominace: Univerzita Palackého v Olomouci

Martin Doktor – kanoista; nominace: Český olympijský výbor

Ivan Douda – psycholog; nominace: Výbor dobré vůle

Helena Fibingerová – bývalá atletka a členka rady; nominace: Český olympijský výbor

Svatopluk Karásek – duchovní; nominace: Nezávislá odborová organizace ČT a AMU

Miroslav Konvalina – bývalý novinář; nominace: Nadace Český literární fond

Dana Makrlíková – podnikatelka, bývalá radní; nominace: Stat.cz

Václav Pačes – biochemik; nominace: Akademie věd ČR

Zdeněk Šarapatka – publicista; nominace: H Triatlon

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Perte, sušte, neplýtvejte: Bosch radí, jak na to
Perte, sušte, neplýtvejte: Bosch radí, jak na to

Víte, že se při péči o prádlo často zbytečně plýtvá? Nejde přitom jen o vodu nebo energii, ale například také prací prostředek. A ušetřit lze také...