28. ledna 2016 23:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rodiče se bojí tříd s „jinými“ dětmi. Obávají se, že budou brzdit výuku

Igráček je také necitlivé označení postižených dětí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Igráček je také necitlivé označení postižených dětí. | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Nejen kolem známek a chování potomka ve škole. Nedávné pololetní třídní schůzky se točily i kolem četných dotazů na jiné, nové téma – inkluzi. Společné vzdělávání všech dětí, včetně těch zdravotně či sociálně znevýhodněných, totiž v českých základních školách začíná už letos v září.

Rodiče se především ptali na to, zda „ty jiné děti“ nebudou brzdit výuku.

„Nebojte se, sedí vzadu s asistenty a my se normálně učíme. Říkáme jim igráčci,“ převyprávěl LN jeden z rodičů, jak učitelka v nejmenované pražské škole popsala průběh výuky s dětmi, které mají speciální vzdělávací potřeby. Redakce jméno školy zná, otec dítěte si však nepřál jeho zveřejnění.

Právě nedostatek kvalitních informací je podle odborníků důvodem, proč se rodiče startu inkluze obávají. Někteří tak podle nich mají dokonce dojem, že se v září zásadně promění osazenstvo třídy a ta bude plná „těch jiných“ dětí.

„V tomto ohledu poněkud selhává ministerstvo školství, tedy ve schopnosti efektivně reagovat a vyvracet scestné informace,“ sdělil LN Bob Kartous ze vzdělávací společnosti EDUin. Se začátkem nového školního roku se podle něho ve skutečnosti nic převratného nestane.

„K nemalé části dětí, které už integrovány jsou, přibude patrně nepodstatná část těch, jejichž rodiče se rozhodnou školu změnit,“ dodal Kartous.

V klidu ale zatím není ani druhá strana – tedy rodiče dětí například s mentálním nebo tělesným handicapem. „Nemůžu bohužel jednoznačně říct, jestli rodiče mohou být bez starostí o své děti, pokud budou v běžných základních školách,“ řekla Zuzana Kaprová, předsedkyně Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí.

Dále v pátečních LN najdete:

  • Filmová vzpomínka na úkryt dětí v Dánsku

Bílý kostel na návrší, statek na samotě a svou novou dánskou rodinu spatřila dnes 92letá Olga Aufrechtová poprvé v roce 1939. Tento týden se jí všechny ty dávné vzpomínky vrátily. Zase jí bylo patnáct let a dívala se na místa v Dánsku, kde se ukrývala za války.

Ve středu Olga Aufrechtová přišla i s celou svou rodinou do kulturního centra v Tel Avivu na premiéru dokumentárního filmu Na sever. Snímek popisuje osudy 80 židovských dětí z Československa, které během nacistického běsnění našly útočiště v Dánském království.

Dokument je výsledkem mnohaletého pátrání, které odstartoval článek na titulní straně Lidových novin v roce 2010 (od autorky tohoto textu).

  • Školy podceňují homofobii
  • Na zanedbanou problematiku šikany gayů a leseb v Česku poukazují hned dvě nové vědecké studie
Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!