Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rodiče "vlčích dětí" se stále skrývají, policie po nich bezúspěšně pátrá

Česko

  15:19
PRAHA - Pražští kriminalisté pátrají zhruba rok po osmatřicetiletých rodičích, které soud poslal do vězení za to, že své dva malé syny měli pouze uvnitř bytu a nepouštěli je ven. Muž dostal čtyři a žena dva roky vězení, nastoupit do výkonu trestu měli loni v listopadu. Policii se je stále nedaří najít, sdělila v pondělí mluvčí policie Eva Kropáčová.

Rodiče vlčích dětí u soudu. foto: ČTK

Policisté podle ní prověřili všechna místa, kde by se rodiče mohli nacházet. "Bohužel se ani jednoho z nich do současné chvíle nepodařilo vypátrat," dodala. Manželé prý žijí alternativním způsobem života, nepotřebují komunikovat s okolím a zřejmě jsou v nějaké odlehlé venkovské oblasti. "Peníze na obživu by mohl zajišťovat manžel příležitostnou manuální prací (vyučen jako brašnář) v okolí svého bydliště. Získávání prostředků trestnou činností je vzhledem k jejich hodnotové orientaci velmi nepravděpodobné," dodala Kropáčová.

Advokát otce Jan Červenka v pondělí řekl, že klient s ním po rozsudku přestal komunikovat, což stále trvá. "Neozvala se ani rodina, nic o nich nevím," dodal. Případ ale ještě řeší Nejvyšší soud, kam podalo Nejvyšší státní zastupitelství dovolání. Podle advokáta bylo podání v neprospěch otce.

Zanedbali povinnou výživu

Rodiče narození potomků, které média nazvala "vlčími dětmi", zatajili. Podle soudu jim nedávali dostatečně najíst, neoblékali je a ani je pořádně nemyli. Dostali trest za zanedbání povinné výživy, ohrožení výchovy dítěte a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle obžaloby údajně způsobili svým synům těžkou újmu na zdraví. Roční ani dvouletý chlapec v době, kdy je našla policie, neuměli vůbec mluvit, pouze plakali a vydávali občasné zvuky. Nedokázali ani chodit, neměli kousací reflexy a nebyli na svůj věk dostatečně fyzicky a psychicky vyvinutí.

Muž i žena vinu od počátku popírali. O děti se údajně v bytě na pražských Vinohradech starali dobře, pouze prý nejsou zastánci tradičních metod výchovy. Synům prý kupovali nejlepší a nejdražší biostravu. Dávali jim kaše, přesnídávky a ovocné a zeleninové šťávy. Chlapci prý nepotřebovali chodit ven. V bytě nosili pouze pleny, protože tam bylo horko.

Děti také podle nich byli zdraví, a proto nepotřebovali žádná lékařská vyšetření. Na úřadech nezaregistrovali rodiče své syny údajně proto, že nesouhlasili s jejich očkováním.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat