17. ledna 2017 14:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rodiče vnucují dětem gymnázia. Jejich ambice často přebíjejí skutečné schopnosti

Studium (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studium (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Ambice vysokoškolsky vzdělaných rodičů rozhodují o vstupu na víceleté gymnázium více než schopnosti dětí. Víkendy tráví na přípravných kurzech, přes týden se učí s rodiči nebo mají placené doučování.

Desetileté děti, jejichž rodiče mají ambici dostat je z páté třídy na osmileté gymnázium, mívají v posledních měsících před přijímačkami napilno.

„Chci se dostat mezi chytřejší spolužáky, dokázat si, že na to mám,“ říká desetiletá Adéla, která se letos bude hlásit na dvě pražská osmiletá gymnázia. Zatím se pozvolna připravuje doma s rodiči, od února prý ale pojede „naostro“. Čeká ji víkendový přípravný kurz, cvičné testy a celá sbírka úloh z matematiky. V té prý musí zabrat nejvíc, měla z ní totiž dvojku. Pokud se letos na osmileté gymnázium nedostane, zkusí to za dva roky znovu, na šestileté.

Podobně cílevědomě se na přijímací zkoušky víceletých gymnázií připravuje řada dětí. Vyplývá to z výzkumného projektu Close, na němž už pátým rokem pracují odborníci z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Cílem je podrobně zmapovat vliv a okolnosti fungování víceletých (především osmiletých) gymnázií v českém školství. Dotazníkového šetření se zúčastnilo 4438 žáků pátých tříd ze 163 základních škol. Výzkum končí sice až příští rok, dílčí výsledky jsou ale k dispozici. A podle autorů přináší silné podněty k zamyšlení.

„Z výsledků šetření je zřejmé, že děti věnují přípravě na přijímací zkoušky velikou péči. Čtyřiaosmdesát procent žáků uvedlo, že se v posledním pololetí před přijímačkami připravovali minimálně jednou týdně, téměř polovina žáků skoro každý den,“ uvedla autorka projektu Jana Straková. Nejčastěji se děti učily s rodiči, šestnáct procent z nich navštěvovalo speciální přípravné kurzy. A pečlivá příprava se většinou vyplatila. Ti, kteří se učili denně, byli u zkoušek dvakrát úspěšnější.

Dostávají se na víceletá gymnázia ti nejchytřejší? Kolik dětí se na ně hlásí? A kolik z nich přijímačky udělá?

Najdete na Lidovky.cz