Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rodičovský příspěvek se zdvojnásobí

Česko

  19:40
PRAHA - Rodiny s dětmi ve věku od půl roku do čtyř let se mohou radovat. Rodičovský příspěvek, který se po tuto dobu vyplácí, se totiž od příštího roku pravděpodobně z nynějších 3635 korun zvýší na 7600 korun. Zákon nyní posoudí ještě prezident.
Matka s dětmi na hřišti - ilustrační foto.

Matka s dětmi. foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Výše rodičovského příspěvku má podle novely nově odpovídat 40 procentům průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Poslanci dnes na návrh Senátu tuto pasáž doplnili tak, aby se příspěvek vypočítával z platu za celý předchozí rok.

V roce 2007 by tak vycházel z loňské mzdy, neboť za rok 2006 průměrná mzda ještě nebude k 1. lednu známa. Průměrná mzda v ČR za loňská tři čtvrtletí činila 18.421 korun měsíčně.
Zvýšené příspěvky si podle odhadů ročně vyžádají ze státní pokladny zhruba 12 miliard korun.

Budoucí vláda, která vzejde z červnových voleb do sněmovny, tak na ně pravděpodobně bude muset ušetřit. Zvýšení rodičovského příspěvku navrhli v půlce prosince lidovečtí poslanci v rámci změn systému sociálních dávek, v atmosféře blížících se voleb pro něj získali ve sněmovně masivní podporu.

Sociální demokraté původně varovali před dopadem návrhu na státní rozpočet. Když ale zjistili, že návrh i díky hlasům ODS a KSČM stejně uspěje, byli i oni pro.
Autoři: ,