18. října 2019 7:22, aktualizováno  7:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rodina postižené holčičky lékařské záznamy Pardubickému kraji nevydá. Předá je policii

Pardubická nemocnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pardubická nemocnice | foto: Michal Klíma, MAFRA

PARDUBICE Rodina dítěte, které má po narození v pardubické nemocnici následky, zdravotnickou dokumentaci k posouzení na ministerstvu zdravotnictví nevydá. Dokumentaci poskytne policii. V České televizi (ČT) to ve čtvrtek uvedl otec dítěte. O kompletní dokumentaci chtěl rodinu požádat Pardubický kraj, řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD). Předpokládal, že závěry z ministerstva budou rychlejší než závěry policejního vyšetřování.

„Po poradě s panem právníkem jsme se rozhodli, že dokumentaci hejtmanství vydávat nebudeme. Samozřejmě policii ji vydáme,“ řekl ČT otec dítěte.

Netolický uvedl, že spolu s porodem a poporodní péčí chce hejtmanství prověřit převoz rodičky z Vamberka do pardubické nemocnice. „Vzhledem k tomu, že se jedná o osobní a citlivé údaje, dohodli jsme se, že Pardubický kraj jako zřizovatel nemocnice, kde rodička porodila, požádá rodinu o to, aby vydala souhlas s tím, že všichni mohou poskytnout zdravotnickou dokumentaci. Rádi bychom ji předali ministerstvu zdravotnictví pro odborné posouzení,“ řekl pardubický hejtman po schůzce se zástupci Královéhradeckého kraje, společnosti Nemocnice Pardubického kraje a Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Matka dítěte trpěla v těhotenství streptokokovou infekcí. Děvčátko po porodu zřejmě nedostalo včas antibiotika proti nákaze a ponese si trvalé následky. Pardubický kraj chce prověřit, zda nenastalo pochybení při transportu ženy do Pardubic. Předtím ji odmítla nemocnice v Rychnově nad Kněžnou a Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Zástupci Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, pod nějž nemocnice v Rychnově spadá, se setkání nezúčastnili. Fakultní nemocnice ve středu vydala prohlášení, že do tamního zdravotnického zařízení sanita rodičku vůbec nepřivezla, protože byla zcela zaplněná kapacita porodních lůžek i porodních boxů, o čemž záchranáře informovali. Ředitel nemocnice Vladimír Palička řekl, že ženu ambulantně vyšetřovali v minulosti, dítě převzali od pardubické nemocnice do péče po porodu kvůli komplikacím. Podle Paličky i ředitele společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáše Gottvalda zatím není zcela jasné, zda šlo o akutní stav rodičky, nebo ne. Akutní porody nemohou zdravotnická zařízení odmítnout. Palička uvedl, že informace od záchranné služby akutní stav neavizovaly.

Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD) uvedl, že informace o případu jsou nejasné a kusé. „Bez jasného odborného posouzení v tuto chvíli nejsme schopni aplikovat další kroky,“ uvedl Štěpán. Zdůraznil, že je nutné zvlášť zkoumat transport rodičky a zvlášť její přijetí v pardubické nemocnici a poporodní péči. Nemocnice si zadala pro posouzení postupů znalecký posudek.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly chce ministerstvo v první fázi zmapovat cestu pacientky, což se týká tří zdravotnických zařízení - Rychnova nad Kněžnou, Hradce Králové a Pardubic. „Chystáme se do těchto nemocnic ve středu příští týden,“ řekl Prymula v ČT. Výsledky případné analýzy zdravotnické dokumentace Primula očekával zhruba za měsíc, policie věc podle něj může vyšetřovat i déle.

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje v pondělí odvolalo ředitelku pardubické a chrudimské nemocnice Štěpánku Fraňkovou. Podle mluvčí firmy Kateřiny Semrádové zůstane lékařkou pardubické nemocnice. Minulý týden kvůli případu lékaři a primář novorozeneckého oddělení dostali výtky.

Pardubická nemocnice také čelí obvinění kvůli pooperačním komplikacím malého chlapce v roce 2017, který následně zůstal v takzvaném bdělém komatu. Obviněny jsou i lékařka a dvě zdravotní sestry, a to z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle serveru Novinky.cz lékařka nyní pracuje na novorozeneckém oddělení pražské Thomayerovy nemocnice. V roce 2017 byla čerstvou absolventkou medicíny.

ČTK
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!