Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rodinný dům, sen řady Čechů

Česko

Nákup bytu či rodinného domu je pro většinu kupujících životní investicí. Zájem o byty se propadl někdy až o desítky procent. Rodinné domy si však svou atraktivitu z mnoha důvodů stále drží.

Pro který typ rodinného domu se rozhodnout? Jaký je nejvhodnější? Na co je třeba si dát při výběru rodinného domu pozor a s kým případné nedostatky nemovitosti konzultovat? Na tyto a další otázky odpovídalo Lidovým novinám pět realitních odborníků: Veronika Ježková, vedoucí analytické skupiny vedení developerské společnosti Central Group, Jan Řežáb, ředitel developerské firmy JRD, realizující nízkoenergetické bytové i rodinné domy, Radek Ším, architekt a jednatel architektonické kanceláře Atelier 6, David Černík, jednatel realitní společnosti Maxima Reality, a Michal Pich, jednatel společnosti EuroNet Media, která provozuje například realitní portály Realitymorava.cz nebo Realityčechy.cz.

* LN Propad zájmu o byty se odrazil výrazně na jejich cenách. Jak se s finanční krizí popasoval segment rodinných domů?

Jednatel realitní kanceláře David Černík: Dalo by se říci, že krize se na prodeji domů neprojevila téměř vůbec, za poslední rok jsme nezaznamenali téměř žádný pokles v prodeji. Můžeme hovořit tak maximálně o dvou až tříprocentním poklesu. Developerka Veronika Ježková: V segmentu větších rodinných domů byl stejně jako v případě bytů velkých dispozic pokles poptávky v době krize nejcitelnější. Naproti tomu v případě bytů a rodinných domů střední kategorie byl pokles poptávky méně výrazný. Provozovatel realitních webů Michal Pich: Nových a udržovaných domů se recese nedotkla nijak razantně. Stejně tak nepoškodila ani nemovitosti na atraktivních místech. Naopak rodinné domy před rekonstrukcí byly zasaženy poměrně razantně.

* LN Jaké typy rodinných domů jsou momentálně nejprodávanější a v jakých cenových relacích se pohybují?

DČ: Zaznamenáváme zájem u všech typů nabídek. V posledních několika měsících jsou nejprodávanější starší domy v Praze v cenových relacích od osmi do deseti milionů korun a menší řadové domky nedaleko Prahy v ceně kolem čtyř milionů korun. VJ: Jak vyplývá z našich statistik, jednoznačně největší zájem je o rodinné domy o dispozici 5+1. Tvoří přes tři čtvrtiny celkového počtu prodejů rodinných domů. Druhou nejžádanější dispozicí jsou domy 6+1 a následně domy s dispozicemi 4+1. MP: Díky nižším cenám pozemků stále převládá zájem o rodinné domy v menších obcích na úkor domů ve městech. Z dlouhodobé praxe musím ovšem konstatovat, že se stále více setkávám s lidmi, kteří si před lety postavili nebo koupili rodinný dům na vesnici a po nějakém čase se rozhodli pro návrat do města. Týká se to většinou satelitní výstavby. I přesto je rodinný dům v přírodě stále snem mnoha českých rodin. Cenové rozpětí je velmi různé. V okolí Prahy jsou nejžádanější rodinné domy do zhruba 3,5 milionu korun, v dalších městech do zhruba 2,5 milionu korun. Díky cenové dostupnosti se stále víc žádají starší rodinné domy.

* LN Jak dlouho se dnes prodává rodinný dům ve srovnání s obdobím před rokem?

DČ: Máme případy, kdy dům zainzerujeme a obratem máme klienta, který má reálný zájem a nemovitost koupí. Někdy se ale samozřejmě stane, že prodej trvá i několik měsíců. V průměru se dá hovořit o třech až pěti týdnech. MP: Dříve stačilo několik dnů, maximálně týdnů. Nyní se délka prodeje prodloužila i na několik měsíců. Navíc to nevypadá, že by se v této věci mělo v dalších měsících něco měnit.

* LN Podle čeho má laický zájemce o koupi poznat, zda jde, či nejde o kvalitní rodinný dům?

Architekt Radek Šíma: Velice důležité je podívat se na územní plán. Může se totiž stát, že člověk koupí pozemek za velmi výhodnou cenu a pak zjistí, že je vedle něj naplánovaná třeba výstavba průmyslové zóny. V některých případech není od věci podívat se na povodňovou mapu. Zájemce by si měl také zjistit orientaci pozemku vzhledem ke světovým stranám. Pokud je totiž pozemek na severním svahu, v budoucnu sáhneme hlouběji do kapsy kvůli vytápění domu. U starších rodinných domů by bylo dobré si zjistit jeho stavebně-technický stav, zejména s ohledem na krovy a základy domu. MP: V první řadě nedoporučuji kupovat nemovitost hned po první prohlídce. Ideální je navštívit ji víckrát, a to nejlépe v dopoledních i v odpoledních hodinách. Hlučnost okolí, přístupnost slunce do jednotlivých částí domu, vytížení přiléhající komunikace mohou být velmi důležité pro plánované využívání domu. VJ: Jednoznačně doporučujeme zděné rodinné domy, které mají oproti jiným typům staveb (například dřevostavbám, montovaným domkům) lepší tepelně-izolační a protihlukové vlastnosti. Kvalitu stavby si lze ověřit také na základě certifikátů, které by měly být vystavovány nejen dodavatelům jednotlivých zabudovaných stavebních materiálů a technologií. Optimální je, pokud kvalitu stavby ověřila nezávislá odborná autorita.

* LN Kdo by jí měl být? Kdo může posuzovat kvalitu rodinného domu?

RŠ: Třeba stavební inženýr posuzuje stavebně-technický stav nemovitosti. Podívá se na zdivo a hned vidí, jestli nehrozí vlhkost či dřevomorka nebo zda nebude zapotřebí vyměnit krov. Architekt by to mohl rozpoznat také, ale spíše zohlední dispoziční úpravy. Nejlepší by bylo přizvat oba.

* LN Co je nutné zohlednit při rozhodování, zda koupit nový, nebo starší dům?

RŠ: Výhoda starších domů je v tom, že již stojí v nějaké konsolidované zástavbě, a lze si představit, co v okolí bude. Jejich nevýhodou je, že do nich bude nutné s největší pravděpodobností dříve či později investovat. Bude třeba podkopat základy, dát tam izolace proti zemní vlhkosti, zkontrolovat krov, případně přeložit buď část krovu, nebo střešní krytinu.

* LN Čím se liší materiály využívané na klasický rodinný dům od těch, které se používají při stavbě nízkoenergetického domu?

Developer Jan Řežáb: Nízkoenergetický rodinný dům lze stavět téměř ze všech na trhu dostupných materiálů. Zásadní rozdíl je v tloušťce tepelných izolací, v kvalitě oken a v použití vzduchotechniky s rekuperací vzduchu.

* LN Jak moc se může lišit cena těchto domů, předpokládáme-li, že stojí ve srovnatelné lokalitě a má srovnatelné dispozice?

JŘ: Rozdíl může být při dobrém návrhu minimální, v řádu nula až pět procent, může však jít i o rozdíl deset procent. Faktorů, které do porovnání a návrhu vstupují, je mnoho a je těžké paušálně odpovědět. S rozumným návrhem může být rozdíl opravdu minimální.

* LN O co se lidé v případě koupě domu zajímají nejvíc?

VJ: Pro většinu zájemců je naprosto rozhodující lokalita a cena. Zajímají se o dopravní dostupnost, občanskou vybavenost, blízkost zeleně či nákupních center. DČ: Následuje dispozice a velikost domu a pozemku, technický stav. Náklady na energie nepatří mezi základní kritéria při výběru. Také sousedé jsou rozhodující faktor pouze v malém počtu transakcí.

* LN Co si dnes lidé k domu rádi pořizují a co již vymizelo?

RŠ: Kdysi byl velice výrazný trend výstavby bazénů. Dnes však lidé zjišťují, jak jsou nákladné na údržbu i spotřebu energií. Nyní je trendem například výtah u patrových domů, jelikož jejich majitelé myslí do budoucna.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
ABSOLVENT-STROJÍRENSTVÍ s AJ/NJ (30-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč