Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rodiny padlých vojáků v Afgánistánu obdržely peníze ze sbírky, přispělo přes 35 tisíc lidí

Stovky lidí se ve čtvrtek 16.8. rozloučily v Hluboké nad Vltavou s Kamilem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stovky lidí se ve čtvrtek 16.8. rozloučily v Hluboké nad Vltavou s Kamilem... | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Rodiny vojáků padlých na začátku srpna v Afghánistánu už obdržely peníze, které poslali lidé jako výraz solidarity na charitativní účet. Všem dárcům vyjádřili svou vděčnost za soucit, obětavost nebo za pocit pospolitosti. V pondělí to řekla předsedkyně Vojenského fondu solidarity Lenka Šmerdová. Například podle Jitky Marcinové, maminky jednoho z padlých Martina Marcina, jí neznámí lidé dodali sílu nepodlehnout a vytrvat.

Trojice českých vojáků padla v Afghánistánu po útoku sebevraha 5. srpna. Na pomoc jejich rodinám následně Vojenský fond solidarity vyhlásil mimořádnou sbírku. Lidé do ní poslali za necelý měsíc do konce srpna přes deset milionů korun. Peníze na účet nebo formou dárcovské zprávy věnovalo přes 35 000 lidí.

„Jsem nesmírně vděčná, že spousta neznámých lidí v této zemi měla pocit, že po tom neštěstí musí něco udělat, šli a poslali peníze neznámým lidem, kterým se ze dne na den zhroutil svět,“ uvedla v dopise Marcinová a její rodina. Vyjádřila v něm vděčnost za pocit pospolitosti, které jí a její rodině lidé svým darem dali. „Po celou dobu, kdy jsem se o sbírce dověděla, mi dával sílu zvládat všechny události, které následovaly,“ poznamenala. Poděkovala i za komentáře pod články o padlých vojácích. „Neznámí lidé mi dodávali sílu nepodlehnout a vytrvat. Nikdy Vás, Vy neznámí lidé, nebudu moci obejmout, podívat se Vám do očí a osobně Vám poděkovat. Děkuji, děkuji, děkuji,“ vzkázala dárcům.

Zároveň v dopise poznamenala, že její syn byl pravidelným dárcem krve. „Dívám se na jeho Janského plaketu a myslím si, že by bylo hezké, kdyby mezi Vámi, kteří jste darovali, byl někdo, komu jeho krev snad zachránila život, a že tak byl založen pomyslný řetěz dobra a já se ho pokusím nepřerušit a pokračovat v něm i nadále,“ uvedla.

Dopis lidem, kteří přispěli na účet, napsala také rodina Patrika Štěpánka. „Chtěli bychom velmi poděkovat za podporu všech lidí, kteří soucítí s naším zármutkem nad ztrátou milované osoby. Lidé, kteří ač nás neznají, stáli při nás a neváhali pomoci prostřednictvím této sbírky. Velmi si vážíme vaší obětavosti a pomoci ve chvíli nejtěžší,“ uvedli. Slova díků dárcům podle Šmerdové vzkázala i rodina Kamila Beneše. I oni vyjádřili vděčnost za podporu.

O rozdělení peněz rozhodl výbor fondu, Šmerdová poté rodinám předala darovací smlouvy. Setkání se zúčastnili i vojenští kaplani, kteří jsou pozůstalým od počátku nablízku. Šmerdová schůzky označila za velmi dojemné, milé a vřelé. „Rodiny byly velmi překvapené vlnou solidarity,“ poznamenala. I ona za příspěvky poděkovala. Podotkla, že solidarita má význam pro celou armádu a vojáky, kteří díky ní vidí podporu lidí.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...