24. dubna 2016 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Rodiny s dětmi si to užily.‘ U Řípu zahrál Ortel, starosta si koncert pochvaloval

Zpěvák Tomáš Ortel ze skupiny Ortel na slavnostním předávání Českých Slavíků... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvák Tomáš Ortel ze skupiny Ortel na slavnostním předávání Českých Slavíků... | foto:  František Vlček, MAFRA

KRABČICE (LITOMĚŘICKO) Na tradiční Řípské pouti v neděli zahrála kontroverzní kapela Ortel. Obec Krabčice, která slavnost organizovala a skupinu na ni pozvala, si její koncert pochvalovala. „Přišly tisíce lidí, kteří mají hudbu této kapely rádi a koncert si užili,“ řekl serveru Lidovky.cz starosta Krabčic Jiří Šimáček.

Když vedení půltisícové obce na úpatí Řípu na začátku letošního roku oznámilo, že na každoroční pouti zahraje také skupina Ortel, některé obyvatele Krabčic to zděsilo. Vznikla petice, jejíž organizátoři žádali, aby kapela u české národní hory nevystupovala.

Neuspěla. Dokument podepsalo „jen“ 629 lidí – z Krabčic byli jen čtyři. Vedení obce proto neustoupilo a skupina proslulá xenofobními texty u Řípu v neděli po obědě skutečně zahrála. A podle starosty Jiřího Šimáčka se její vystoupení obešlo bez jakýchkoli incidentů.

„Žádné protesty tady nebyly. Naopak, panovala tady velice pohodová atmosféra, přišla spousta rodin s dětmi i dalších lidí, kteří mají tento typ muziky rádi, a všichni si to užili,“ popsal serveru Lidovky.cz Šimáček.

Na koncert podle starosty dorazily asi čtyři tisíce lidí. „To je podle nás poměrně slušné číslo, vzhledem k tomu, že nebylo moc hezké počasí – na ostatní koncerty zdaleka tolik fanoušků nepřišlo,“ doplnil Šimáček.

Ve světlech reflektorů. Skupina Ortel přebírá Slavíka.
Zpěvák kontroverzní kapely Tomáš Ortel v klipu písně Mešita.

Pozvání kontroverzní kapely na Řípskou pouť zároveň obhajoval. Obec podle něj vždy zve kapely, které uspěly ve Zlatém slavíku.

Kapela Ortel bývá spojována s různými pravicovými radikály. Její frontman Tomáš Ortel například v minulosti působil v neonacistické kapele Conflict 88. Skupina také proslula xenofobními texty namířenými proti uprchlíkům nebo národnostním menšinám. Například její nejpopulárnější píseň Mešita se často objevuje na různých protiislámských fórech.

svaJiří Svatoš