130 let

Rodiště dalajlamy v troskách

Česko

Zemětřesení v čínské provincii Čching-chaj si vyžádalo až 600 obětí, tisíce lidí zůstaly bez domova

PEKING/PRAHA Ničivé otřesy půdy o síle 7,1 stupně Richterovy škály včera zasáhly čínskou provincii Čching-chaj v tibetské horské oblasti a připravily o život téměř šest set lidí. Dalších deset tisíc obyvatel bylo zraněno.

Všichni usmrcení pocházejí z prefektury Jü-šu, jejíchž sto tisíc obyvatel tvoří většinou etničtní Tibeťané a Mongolové. Silné otřesy zde zcela zničily domy stavěné ze dřeva a hlíny a mnozí lidé zůstali uvězněni v jejich troskách. Předpokládá se proto, že počet obětí ještě stoupne.

„Všude kolem jsou zranění lidé. Největší starosti nám dělá nedostatek stanů, lékařského vybavení, ale i zdravotnických pracovníků,“ citovala agentura Sin-chua mluvčího přítomných záchranářů.

Podle informací agentury Reuters byly do prefektury Jü-šu vyslány stovky záchranných jednotek a provinční zastupitelské úřady prý do oblasti, jež leží v nadmořské výšce kolem čtyř tisíc metrů, poslaly na pět tisíc stanů a sto tisíc kabátů a přikrývek. Tisíce tamních obyvatel totiž zůstaly v horách, kde v noci teplota klesá pod bod mrazu, bez domova.

Hrozí povodně, letiště je odříznuté Otřesy půdy navíc způsobily protržení nedaleké vodní hráze, k níž musely být vyslány další výpomocné jednotky, aby zabránily hrozícím povodním.

Podle agentury Nová Čína už na místo dorazili příslušníci armády a záchranáři - sedm set vojáků již v oblasti operuje a provinční vláda vyslala dalších pět tisíc vojáků a zdravotníků. Z trosek se podařilo vyprostit již stovky lidí. Dopravu záchranářů a humanitární pomoci na místo, stejně jako samotné zásahy, komplikuje nedostupnost oblasti. To je nyní ještě umocněno tím, že vyslané týmy musí překonávat zemětřesením poničené mosty či zcela odříznuté cesty. Místní letiště zůstává otevřené a funkční, silnice, která je spojuje s postiženou oblastí, je však sjízdná jen velmi těžko.

V tibetské horské oblasti bývají otřesy půdy častým jevem, většinou však neznamenají oběti na životech, neboť jde o velmi řídce osídlené provincie. Tentokrát však byla zasažena obydlená oblast.

Zemětřesení zasáhlo hlavní město prefektury Ťie-ku, kde se podle zpráv ČTK zřítilo na pětaosmdesát procent budov včetně místního vládního úřadu a školních budov, zpod jejichž trosek záchranáři vyprošťovali zasypané studenty.

„Všichni lidé jsou v ulicích, stojí před zřícenými domy a hledají své příbuzné,“ uvedl jeden z postižených ve městě Ťie-ku v rozhovoru pro televizní stanici CCTV. „Rozhlédneteli se, moc budov kolem stát nezůstalo. Domy jsou srovnané se zemí, a tak je velmi obtížné vytahovat z trosek zraněné a mrtvé,“ dodal rozrušeně.

Školy byly špatně postavené „Je to hrůza, většina místních škol byla postavena teprve nedávno a budovy měly být proti otřesům půdy odolné,“ citovala agentura Reuters jednu z dobrovolných záchranářek Wang Li-lingovou.

V souvislosti se zřícením nově vystavěných veřejných budov jsou místní obyvatelé rozlíceni podobně jako při katastrofě v roce 2008 v provincii S’-čchuan, která s Tibetem sousedí. Tehdejší zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály si vyžádalo na devadesát tisíc obětí. Utrpěné škody na moderně vystavěných školních budovách pak v provincii vyvolaly rozhořčené debaty a obviňování zastupitelských úředníků z korupčích praktik při kontrole stavebních plánů.

„Modlíme se za ty, kteří přišli o život v této tragédii, a jejich rodiny,“ vzkázal do své rodné provincie tibetský dalajlama.

***

Zemětřesení v Číně

Silné zemětřesení v desetikilometrové hloubce, které včera zasáhlo středočínskou provincii Čching-chaj nedaleko její hranice s Tibetem, mělo sílu 6,9 stupně Richterovy škály

Čína se mění: čerstvě zveřejněné agenturní záběry zřícených domů pořídili obyvatelé pomocí mobilních telefonů

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás