28. května 2019 16:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rodná čísla nebudou v občanských průkazech až od roku 2023, poslanci podpořili odklad

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Rodná čísla se nebudou zapisovat do občanských průkazů asi až od roku 2023. Tříletý odklad podpořila v úterním úvodním kole Sněmovna. Vláda tvrdí, že úřady nejsou na vypuštění tohoto údaje z dokladů připravené, což vzbudilo kritiku Pirátů a ODS. Občanští demokraté ale zamítnutí novely neprosadili a posoudí ji výbor pro veřejnou správu.

Lidé měli podle platného zákona začít dostávat občanské průkazy bez rodných čísel od počátku roku 2020. Zákonodárci to schválili před zhruba deseti lety.

„Občanský průkaz představuje mnohdy jediný doklad o přiděleném rodném čísle, jehož je občan České republiky držitelem,“ uvedlo ve zdůvodnění odkladu ministerstvo. Ukončení zápisu rodných čísel by podle materiálu způsobilo potíže úřadům i vnitru. Potřebuje delší čas na to, aby připravilo způsob, jakým nahradit tento údaj v osobních dokladech jinými identifikátory.

„Je to ukázka toho, jak digitalizace vypadat nemá,“ uvedl k vládní novele zpravodaj Ondřej Profant (Piráti). Podle Martina Kupky (ODS) je předloha jen odpovědí na to, že se ministerstva nedokázala na změnu přichystat, ač měla dostatek času. „Nebudu postup hájit,“ odpověděl na výtky ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Záležitosti se chce věnovat.

S odkladem již dříve nesouhlasil Úřad pro ochranu osobních údajů. Podotkl, že některá ministerstva „neskrývaně uvádějí, že přípravu ani nezahájila“. Zároveň podle úřadu jako identifikátor již slouží číslo dokladu totožnosti.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.