Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rok jinak: neziskový byznys

Česko

Nadace Vodafone přišla před rokem s programem Rok jinak. Přihlásit se do něj může každý, kdo nepracuje v neziskové sféře nebo není nezaměstnaný déle než tři měsíce. Navíc si sám může vybrat neziskovou organizaci, pro kterou by mu bylo milé pracovat. Porota z kandidátů vybírá čtyři vítěze a těm uhradí formou dotace náklady na jejich působení v neziskové sféře.

Po finanční stránce nejsou vítězové, často pocházející z komerčního sektoru, ochuzeni. Nadace totiž vítězům uhradí mzdu podle průměrné výplaty za posledního půl roku, a to až do výše šedesáti tisíc měsíčně. Navíc uhradí jednorázově další náklady spojené s efektivní činností na nové pozici, tedy cestovné, notebook nebo mobilní telefon.

Podmínkou programu je roční působení v neziskové organizaci, a to způsobem, který pro ni bude prospěšný. Program přilákal úspěšné manažery z komerčních organizací, kteří do neziskové sféry přinesli své zkušenosti ze světa byznysu.

V prvním ročníku uspělo pět kandidátů. Roman Nenadl přišel z pozice senior project managera v E. ON do diecézní charity. Blanka Rejlková vystřídala pozici referenta na ministerstvu za Člověka v tísni. Jiří Šťastný vyměnil post obchodního ředitele za pomoc Národnímu parku České Švýcarsko. Hana Hermová přešla z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR do České mountainbikové asociace a Adam Javůrek začal pracovat pro Centrum pro media. Rok jinak hledá kandidáty na změnu i letos.

Autor: