27. ledna 2016 6:46, aktualizováno 2. 3 17:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rok kauzy Peroutka. Ovčáček bádal, Zeman necouvl a soud mu nařídil omluvu

Ferdinanda Peroutku objímá jeho dcera Eva, matka Terezie Kaslové. (Zveřejněno... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ferdinanda Peroutku objímá jeho dcera Eva, matka Terezie Kaslové. (Zveřejněno... | foto: archiv rodiny F. Peroutky

PRAHA I po roce si hradní mluvčí Jiří Ovčáček najde čas, aby usedl ke studiu Peroutkova díla a zkoumal, zdali byl podle něj Hitler skutečně gentleman. Na konci ledna to byl přesně rok od doby, kdy celá kauza s Peroutkovým článkem začala a nyní padl verdikt v prvním dějství. Soud - nepravomocně - nařídil Hradu, aby se za Zemanova slova omluvil.

K TÉMATU:

Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu rozčísl kauzu Peroutka (soud jsme sledovali on-line). Kancelář prezidenta republiky se musí omluvit za Zemanovo tvrzení, že novinář Ferdinand Peroutka napsal text s názvem „Hitler je gentleman“. Hrad se ale nevzdává a věc chce hnát třeba až k Ústavnímu soudu. Konečnému verdiktu předcházela řada někdy až komických momentů, urputné hledání dosud neviděného i nečekané nálezy s překvapivým odhalením.

Soudní předehra

„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘... Co vede k této fascinaci intelektuálů naprosto zrůdným učením?“ tento výrok prezidenta Miloše Zemana na konferenci Let My People Live! odstartoval poněkud bizarní kauzu.

Znalci Peroutkova díla a historici po prezidentově projevu usedli k archivním dokumentům a zjistili, že článek „Hitler je gentleman“ neexistuje. Autorem citátu: „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky,“ je zase Jan Stránský. Zeman si nevybavuje číslo vydání, je si však jistý, že článek byl „vlevo dole“. ----

Aby byla čest Hradu ochráněna, pověřil Zeman mluvčího Jiřího Ovčáčka, aby „svatý grál“ v podobě článku Hitler je gentleman našel. Zatím selhal, ale svůj úkol nevzdává a i po roce stále hledá.

„Vzhledem k tomu, že mě krizové období našich dějin, kdy F. Peroutka publikoval kontroverzní články dlouhodobě zajímá, tak pokud čas dovolí, tématu se věnuji,“ přiznal v úterý serveru Lidovky.cz Ovčáček. V červnu k hledání veřejností dosud neviděného přizval prezident i lid. Nabídl přitom úspěšnému nálezci odměnu 100 tisíc korun. Možné tipy prý na Hrad chodí dodnes, autentický článek s titulkem Hitler je gentleman, však mezi nimi není a částka nebyla nikomu vyplacena.

Nyní se blíží soud, který by mohl jasně určit, kde leží pravda. S Hradem se soudí Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. Žádá to, čím mohla kauza už na začátku skončit - omluvu. „O finančním odškodnění jsem ani neuvažovala. Jednak protože by to zaplatili daňoví poplatníci a navíc nevím, na kolik by se dala ohodnotit dobré jméno a čest člověka,“ tvrdí po roce kauzy Kaslová.

Výsledek je podle ní už teď jasný. „Žaloba se netýká ničeho dalšího. Týká se toho, co prezident řekl, že Peroutka byl fascinovaný nacismem a dokazují to dva texty. Buď ať zástupce u soudu předloží dva texty a doloží tím fascinaci nacismem, nebo se musí omluvit. Článek Hitler je gentleman neexistuje. Ten další text napsal někdo jiný,“ shrnuje.

Zeman už avizoval, že se na líčení těší. Hradní experti prý utvořili „komplex dokumentů“, který má prezidentovu tézi potvrdit. V šanonu se tak má objevit například oslavný článek k narozeninám Adolfa Hitlera z doby protektorátu. Sama Kaslová důkazní arzenál Hradu zatím neviděla a na soud se prý na rozdíl od hlavy státu netěší. „Byla to jediná šance, jak se domoci omluvy,“ dodává.

Na konci června přišel ještě jeden „zlom“. Článek Hitler je gentleman zázračně objevila politička Radmila Kleslová (ANO) při vyklízení vily Karla Čapka. Jak se ale ukázalo, jednalo se o amatérsky vyrobený dokument, v žertu podstrčený novinářem Jaromírem Slomkem, který dokonce obsahoval nastražené indicie svědčící o jeho pravém původu. V první chvíli ale Kleslová, která dokument pečlivě zkoumala, tento „falsifikát„ nevyčichala.

Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová očichává údajné zvláštní vydání časopisu...

Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová očichává údajné zvláštní vydání časopisu Přítomnost s článkem Ferdinanda Peroutky Hitler je gentleman. Jak se ukázalo, šlo o podvrh.

„To byl žertík pro jeden den a jedno místo, jeho opakování by bylo jen hloupé,“ ohlíží se nyní Slomek za vtipem. „Několik lidí mi blahopřálo, že jsem zesměšnil a tím pomohl odstranit z funkce starostku Prahy 10, už ani nevím, jak se ta paní jmenuje. Přiznám se, že takové ambice jsem neměl,“ dodal.

Server Lidovky.cz kauzu od samého počátku sleduje. Vybrali jsme proto několik zásadních výroků, které během hledání článku zazněly:

17. 2. 2015
Kdyby Ferdinand Peroutka v té době mlčel, tak by zůstal novinářem,“ hodnotil Peroutkovu práci na tiskové konferenci exredaktor Haló novin a tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

19. 2. 2015
Dokonce, protože mám fotografickou paměť, vím, že ten článek je na levé straně v dolní polovině,“ řekl prezident Zeman na besedě v Trutnově.

1. 3. 2015
„Není to počítání oveček, ale velmi závažná věc,“ odvětil Ovčáček na upozornění serveru Lidovky.cz, že jeho bádání trvá už skoro dva měsíce.

26. 6. 2015
„Z prezidenta se stává pacient s děravou pamětí a se stále omezenější schopností seberegulace,“ komentoval kauzu Martin Jan Stránský, vydavatel Přítomnosti.

17. 1. 2016
„Přejeme si, aby došlo k soudu, protože když si přečtete ten projev, kde byl Peroutka zmíněn jednou jedinou větou, tak ta věta zněla, že podlehl nacistické ideologii,“ uvedl Zeman.

Co celá kauza rozhodně přinesla, je zájem o dílo a osobu Fedinanda Peroutky. Raketový nástup dotazů na spisovatele a novináře zaznamenal i vyhledávač Google

Kauza má dokonce i své heslo na Wikipedii

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

On-line reportáž

Rozloučení s Vlastou Chramostovou
11:11
Magda Borová a Pavla Beretová právě bez hudebního doprovodu zpívají píseň Snila jsem, ó snila. Kolem se ozývá jen cvakání fotoaparátů.
11:05
Burian vyzdvihuje její temperament, herecké umění a charakter.
11:02
Smuteční projev má právě ředitel Národního divadla Jan Burian.
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.