Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rok po krachu: české sklárny postupně ožívají

Česko

Do skláren se vrátí zaměstnanci. Zdaleka jich ale nebude tolik jako dřív.

PRAHA Do zkrachovalých českých skláren a porcelánek se vrátí celkem asi dvě pětiny původních zaměstnanců.

Před rokem zaměstnávaly bezmála 7000 pracovníků, dnes v nich pracuje 1950 lidí a dalších asi 600 lidí slibují noví vlastníci zaměstnat v budoucnu.

Rok od zahájení insolvenčního řízení mají sklárny a porcelánky majetkově spjatých skupin Bohemia Crystalex Trading (BCT) a Porcela Plus nové vlastníky a postupně obnovují výrobu.

Jasno je už i v Crystalexu, kde ve středu kupci zaplatili a včera měli podepsat smlouvy a pak měli začít továrny přebírat.

Prodej výrobních závodů zatím vynesl více než miliardu korun, další desítky milionů získali insolvenční správci prodejem dalších aktiv a také zásob ze skladů. Přesto to na uspokojení věřitelů ani zdaleka nestačí. Jen pohledávky těch zajištěných, kterými byly banky, jsou zhruba čtyřnásobné.

Více než miliardu dlužily sklárny a porcelánky dodavatelům a zaměstnancům. „Moc nevěřím, že by se zaměstnanci ještě dočkali nějakých peněz v rámci konkurzu, a když, tak to budou jen minimální částky. Většina majetku sloužila jako zástava za úvěry bank, a ty také dostanou výnos z jeho prodeje,“ řekl včera předseda sklářských odborů Vladimír Kubinec.

Lidé ze skláren a porcelánek ale úplně zkrátka nepřišli, přestože řada z nich čekala na peníze rok. Na jaře jim stát rozdělil na mimořádných dávkách 30 milionů korun a díky novele insolvenčního zákona, kterou odbory prosadily, mohou od července žádat úřady práce o výplatu náhrady ušlých mezd.

Uskupení BCT a Porcela Plus spojovalo ještě loni největší výrobce užitkového skla a porcelánu v zemi. Podniky se ale několik let potýkaly s ekonomickými problémy - bankám dlužily čtyři miliardy korun a další stamiliony dodavatelům, ničila je silná koruna i levná asijská konkurence.

Podle ekonomů skupina dlouho balancovala na okraji propasti a hospodářská krize jen urychlila její pád. Od loňského září je uskupení v insolvenci kvůli nedostatku provozního kapitálu.

Už 19. září zahájil soud insolvenční řízení v Porcele Plus a o tři dny později ve všech dalších podnicích s výjimkou Concordie, která o ochranu před věřiteli požádala až v říjnu.

Po celý ten rok zůstaly v provozu jen klíčové Sklárny Kavalier v Sázavě.

Výroba ve Skle Bohemia Sázava a Sklárnách Bohemia v Poděbradech se zastavila už loni na podzim. Letos v lednu přestal vyrábět Crystalex Nový Bor, v březnu se zastavila výroba také v podnicích Karlovarského porcelánu.

O práci tak v celé zemi přišly tisíce lidí. Nezaměstnanost v dotčených regionech vyrostla do závratné výše, což výrazně negativně ovlivnilo život obcí i jejich celkové příjmy.

S prodejem podniků se ale začala situace pomalu zlepšovat. Už v květnu obnovily výrobu porcelánky, z nichž většinu koupila společnost Hengis.

Její nová firma Thun 1794 chce zaměstnat až 700 lidí, což je polovina původních pracovníků.

Nová sklářská společnost Thun 1794 chce zaměstnat až 700 lidí, což je polovina původních pracovníků

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...