Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

‚Aktuální‘ Paříž na rok starém videu. Proti Parlamentním listům se ohradili bojovníci s hoaxy

Média

  6:00
PRAHA - „Tohle je Paříž,“ napsal na konci února hojně navštěvovaný server Parlamentní listy svůj facebookový profil k videu se záběry z Paříže, jíž tou dobou zmítaly protesty na podporu černošského mladíka. Nešlo však o aktuální pohled na dění ve francouzské metropoli, video bylo rok staré a ukazovalo demonstraci tamních taxikářů. Jak na něj reagovaly české instituce, které se zabývají odhalováním hoaxů?

Snímek z videa sdíleného Parlamentními listy. foto: Lidovky.cz

Bezmála dvouminutový záznam starého videa, které se tvářilo jako aktuální, vidělo více než půl milionu lidí. Sedm tisíc uživatelů pak rok staré video z protestů taxikářů sdílelo.

Mnozí z nich v komentářích pod zveřejněným videem na Facebooku nešetřili emocemi ani urážkami na adresu migrantů. „Jsem smutný z toho, že to ještě nemáme u nás. Moc se přimlouvám u našich představitelů: ‚Urychlete to prosím, ať si můžeme také plnými doušky užívat kulturního obohacení migrantů. Proč si to mají užívat jenom v západní Evropě? Jsou snad lepší než my?‘” napsal například jeden z uživatelů, který podlehl manipulaci.

Stávka taxikářů

Pozornější čtenáři je však upozornili na to, že video, na němž demonstranti házejí pneumatiky na projíždějící auta, není aktuální. Pochází totiž z loňského ledna, kdy probíhal protest pařížských taxikářů proti službě Uber. „Hoax. Je to stávka taxikářů. Studujte ta auta, která blokují dopravu v protisměru. Jsou to taxíky. Otevřete klapky lidi,“ varoval jeden ze čtenářů.

Na možnou záměrnou manipulaci upozornili jak server Romea.cz tak i zástupci pomalu končící kampaně HateFree. „My jsme se tímto videem zabývali už před nějakou dobou, protože se objevovalo v podobném kontextu již dříve. Teď jen připravujeme aktualizaci našeho vyvrácení tohoto hoaxu (klamná zpráva - pozn. red.),“ uvedl koordinátor Lukáš Houdek. Na stránkách HateFree se pak objevil příspěvek s titulkem: „Hoax: Afričtí muslimové drží Paříž v šachu“. V něm autor textu uvádí, že je video „zneužíváno k šíření nenávistné propagandy vůči migrantům, kterých se reálná situace vůbec netýká“.

PARLAMENTNÍ LISTY

Parlamentní listy provozuje firma Our Media. Jejím majoritním vlastníkem je senátor Ivo Valenta, který na začátku letošního roku posílil svůj podíl na 70 procent, jak informoval týdeník Respekt. Ještě donedávna se přitom o společnost dělil s mediálním podnikatelem Michalem Voráčkem. Valenta, který vlastní zároveň hazardní společnost Synot, tvrdí, že Parlamentních listy nechce zneužívat ke své politické kariéře ani do nich obsahově zasahovat.

Manipulace Parlamentních listů si všimlo také nedávno vytvořené Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám při ministerstvu vnitra, které si klade za cíl bojovat proti šíření dezinformací. Ačkoli zástupci centra již dříve avizovali, že se zaměří i na média, odmítají teorie o „novodobém Koniáši“. Tak úřad nazval například prezident Miloš Zeman.

Samo však neplánuje před zkreslením Parlamentních listů veřejnost varovat. „Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám video prověřilo a v tuto chvíli jeho publikaci nepovažuje za zprávu s výrazným potenciálem k radikalizaci veřejnosti nebo jinému ohrožení vnitřní bezpečnosti nebo veřejného pořádku České republiky,“ uvedl mluvčí úřadu Jiří Korbel.

Přispění k negativním postojům

Zároveň ale potvrzují, že jde o manipulaci. „Zpráva může v závislosti na dalším šíření do určité míry přispět k negativním postojům veřejnosti vůči migrantům, avšak vzhledem k relativně velkému počtu zpráv podobného charakteru zveřejňovaných na internetu není nutné její význam v tomto smyslu v tuto chvíli přeceňovat,“ dodal.

Server se k věci nechce příliš vyjadřovat. „Co si vzpomínám, dorazilo nám opakovaně video s názvem ‚Tohle je Paříž‘, které jsme takto dali na náš Facebook. Nerozumím, co v tom spolek Romea a podobní hledá,“ sdělil pro server Lidovky.cz předseda představenstva společnosti Our Media, která Parlamentní listy provozuje, Jan Holoubek.

Nejde však o první případ, podobné Manipulace s vyzněním obsahu se web provozovaný firmou Our Media, jejímž majoritním vlastníkem je senátor Ivo Valenta, dopustil na konci února ještě jednou.

Na Facebooku jen pár dní předtím sdílel sedm let starou fotografii z indického města Šrínagar, kde místní muslimové slavili ramadán. Parlamentní listy snímek z produkce agentury AP bez uvedení dalších informací komentovaly slovem: „Francie“.

V poslední době se o serveru hojně mluví i v souvislosti s šířením internetové proruské propagandy v Česku. Z analýzy Masarykovy univerzity v Brně například vyplývá, že metody užívané redaktory odporují žurnalistickým pravidlům. „Autoři používají emotivní figury nebo manipulativní techniky a například každý pátý článek vyjadřuje negativní emoci,“ sdělila již dříve serveru Lidovky.cz Petra Vejvodová, specialistka na propagandu z Katedry politologie Fakulty sociálních studií brněnské univerzity.

Mezi takzvané dezinformační a manipulativní weby server před časem zařadil ve své analýze i think-thank Evropské hodnoty.

Podle dat služby NetMonitor, mapující zájem uživatelů o české servery, je jsou přitom Parlamentní listy aktuálně osmým nejnavštěvovanějším zpravodajským webem v Česku. Měsíčně jej navštíví zhruba osm set tisíc reálných uživatelů. Listopadový projekt serveru Lidovky.cz s názvem Češi žijí v zajetí sociálních bublin ukázal, že čtenáři Parlamentních listů jsou často zároveň příznivci antisystémových uskupení.

Oblíbené Zemanovo médium

Server je také známý rozhovory s prezidentem republiky Milošem Zemanem, který je tomuto médiu často poskytuje. Výběr pětadvaceti těchto interview vyšel dokonce knižně. Do díla Tato země je naše přispěl svými glosami i hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Jak nedávno informoval server Lidovky.cz, ministerstvo průmyslu a obchodu si ještě v době, kdy mu velel Jan Mládek (ČSSD), na Parlamentních listech objednalo online propagaci. Za uveřejnění několika PR článků, rozhovorů, reportáží a fotografií, které se mají na stránkách spojovaných se šířením dezinformací objevovat od února do prosince letošního roku, zaplatilo 165 tisíc korun.

Manipulace s obsahem pro resort ovšem není překážkou. „Ministerstvo průmyslu a obchodu nevidí důvod vyjadřovat se k vámi popisované praxi Parlamentních listů, která se nijak nevztahuje k činnosti ministerstva, a nebudeme na ni reagovat,“ uvedl v krátkosti na dotaz redakce mluvčí resortu František Kotrba.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...