15. listopadu 2016 14:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rok za hanobení prezidenta? Bělobrádek se zaposlouchal do Plastiků, pravice návrh kritizuje

Portrét prezidenta Miloše Zemana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portrét prezidenta Miloše Zemana. | foto: MAFRA: ANNA VAVRÍKOVÁ

PRAHA Skupina 64 poslanců napříč čtyřmi stranami navrhuje vrátit do trestního zákoníku trestný čin „hanobení prezidenta republiky“. Kdo se toho dopustí, může mu hrozit až rok za mřížemi. Server Lidovky.cz se zeptal šéfů a vedoucích postav parlamentních politických stran, co na návrh říkají a zdali o něm diskutovali v klubu.

Bohuslav Sobotka, premiér a předseda ČSSD

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Obnovením trestání hanobení prezidenta by se trestní právo začalo užívat v politickém souboji. Divím se, jaké mají poslanci starosti. Měli by řešit jiné věci.

Vojtěch Filip, předseda KSČM

Předseda KSČM Vojtěch Filip ve volebním štábu Komunistické strany Čech a Moravy...

Předseda KSČM Vojtěch Filip ve volebním štábu Komunistické strany Čech a Moravy při sledování výsledků voleb

Věc jsme probírali v klubu. Do zákona o státní službě byla zařazena ochrana státních úředníků. Pokud jsou na žádost soudců trestně právně chráněni soudci, což je logické při principu dělby moci a začali se obdobně chránit i státní úředníci, je nelogické, aby zůstal nechráněný prezident a úřad prezidenta.

Petr Fiala, předseda ODS

Divím se, čím vším se někteří poslanci zabývají. Aby pak někdo nehanobil je. Ale na to muže být další zákon...

Předseda ODS Petr Fiala po volbách věří, že ODS se zřejmě vrátila do pozice...

Předseda ODS Petr Fiala po volbách věří, že ODS se zřejmě vrátila do pozice nejsilnější pravicové strany

Miroslav Kalousek, předseda TOP 09

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Je ve vlastním zájmu Miloše Zemana,aby se to nikdy neschválilo.On sám by byl v konfliktu se zákonem minimálně jednou týdně.

Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se vyjadřuje ke sčítání hlasů

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se vyjadřuje ke sčítání hlasů

Nebudu se vyjadřovat k něčemu, co neznám, sdělil serveru Lidovky.cz. Později ale poslal SMS odkaz na písničku od The PlasticPeopleof The Universe s názvem „Ach to státu hanobení“.

Petr Gazdík, předseda STAN

Petr Gazdík (STAN) na akci na Staroměstském náměstí

Petr Gazdík (STAN) na akci na Staroměstském náměstí

Zajímavé je, že tento zákon prosazuje skupina, z nichž značná část nemohla panu prezidentu (Václavu) Havlovi „přijít na jméno“ a hanobila jej kde mohla. Obecně nesouhlasím s tím, že se dělají zákony na míru kvůli někomu konkrétnímu.

Pokud máme přímo voleného prezidenta, musíme ho opravdu chránit pod hrozbou trestu? Prezident ve svobodné společnosti má mít autoritu přirozenou, ne vynucenou. A vadí mi i povýšenecké zdůvodnění, že navrhovatelé chtějí občany „vychovávat“. Myslel jsem, že toto už pominulo. Nebo se vracíme do minulého režimu?

Tomio Okamura, předseda SPD

Tomio Okamura s jedným z posměšných plakátů.

Tomio Okamura s jedným z posměšných plakátů.

Jsem zapřísáhlý demokrat, a proto jsem proti jakémukoli omezování svobody slova i kritiky, ať se mi může jevit neoprávněná. Proto nejsem spolupředkladatelem tohoto návrhu, přestože mi to bylo nabídnuto. Návrh zákona předkládaného skupinou poslanců v čele s poslancem Vondráčkem z KSČM tedy nepodporuji, ale my v SPD zvažujeme jiný návrh - a to je trestat hanobení státních symbolů. Ty zasluhují nejen úctu a vážnost, ale neumí se samy bránit. (Redakčně zkráceno)

jzlJakub Zelenka

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!