BERLÍN Nesmrtelní členové skupiny Rolling Stones v čele s Mikem Jaggerem budou dnes večer největšími hvězdami slavnostního zahájení berlínského filmového festivalu, který spolu s přehlídkami v Cannes a Benátkách patří k nejprestižnějším na světě.
Spolu s Rolling Stones nastoupí na červený koberec před berlínským festivalovým palácem na Postupimském náměstí i oscarový režisér Martin Scorsese. Společně pak uvedou dokument Shine A Light, jehož podstatná část vznikla na newyorských koncertech Rolling Stones. Jejich záznamy Scorsese zkombinoval s dobovými materiály a aktuálními rozhovory.
Berlinale letos nabídne rekordní počet filmů, v programu jich najdeme 384, řada z nich bude uvedena ve světové nebo evropské premiéře. Jedenadvacet z nich bylo vybráno do hlavní soutěže a bude usilovat o hlavní cenu - Zlatého medvěda - a další trofeje.
Jedním z favoritů soutěžní sekce je americké drama Až na krev, které na motivy románu Uptona Sinclaira Petrolej natočil Paul Thomas Anderson s Danielem Day-Lewisem v hlavní roli. Anderson si před sedmi lety odvezl z Berlína Zlatého medvěda za snímek Magnolia, letos sbírá ceny kritiky a útočí na Oscary.
Soutěžit bude také snímek Elegy režisérky Isabely Coixetové s Benem Kingsleym a Penelope Cruzovou, komedie Happy-Go-Lucky britského režiséra Mika Leigha nebo dokumentární snímek o mučení vězňů v bagdádské věznici Abú Ghrajb oscarového režiséra Errola Morrise nazvaný Standard Operating Procedure. O tom, kdo získá Zlatého medvěda, bude rozhodovat porota vedená režisérem CostouGavrasem, radit mu budou například herečky Diana Krugerová a Sandrine Bonnaireová.
Mimo soutěž se bude v hlavním programu promítat například snímek polského klasika Andrzeje Wajdy Katyň, dobový film The Other Boleyn Girl s Natalií Portmanovou a Scarlett Johanssonovou nebo novinka Michela Gondryho Be Kind Rewind.
Napříč nejrůznějšími sekcemi lze objevit množství hudebních snímků. Kromě Rolling Stones bude v Berlíně písničkář Neil Young, který se tu představí jako režisér dokumentu o seskupení Crosby, Stills, Nash and Young s názvem CSNY Déja Vu. K vidění tu bude i film o Patti Smithové nebo o skupině Gorilaz.
Do Berlína se chystá také zpěvačka Madonna, která se tu představí jako debutující režisérka komedií Filth and Wisdom. Ve snímku, jenž byl vybrán do nesoutěžní sekce Panorama, se objeví například ukrajinský muzikant Eugen Hütz z newyorské cikánské punkové kapely Gogol Bordelo.
Pro filmové labužníky připravili organizátoři Berlinale velkou retrospektivu filmového klasika Luise Buňuela nebo speciální sekci věnovanou „kulinářské kinematografii“.
Občan Havel Českou kinematografii bude na Berlinale zastupovat jediný snímek, unikátní dokumentární film Občan Havel. Po třináct let ho natáčel režisér Pavel Koutecký, po jeho tragické smrti pak film dokončil Miroslav Janek. Občan Havel se bude promítat 11. února, další projekce se pak budou konat v následujících dnech. Snímek byl vybrán do nesoutěžní sekce Forum, o trofeje tedy bojovat nebude, ale už účast na prestižní přehlídce mu zajistí mezinárodní publicitu. Film v Berlíně představí producenti a režisér Miroslav Janek.
O autorovi| DARINA KŘIVÁNKOVÁ (od zpravodajky LN na mezinárodním filmovém festivalu)