Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rom jde za urážky k soudu

Česko

PRAHA Rom Vilém Matej, který loni v říjnu na litvínovském sídlišti Janov zasypal rasistickými nadávkami členku Dělnické strany Lucii Šlégrovou, se bude kvůli svému verbálnímu útoku zodpovídat u soudu. Líčení je nařízeno na tento čtvrtek u Okresního soudu v Mostě.

K incidentu došlo při střetu takzvaných ochranných sborů extrémně pravicové Dělnické strany se skupinou janovských Romů vedených právě Matejem.

Ten v návalu vzteku označil Šlégrovou za „k...u špinavou českou“ a vyhrožoval jí tím, že ji „odveze na trasu, kde bude šlapat celej život“. Ženu také několikrát označil za děvku.

Podle obžaloby se Matej těmito výroky dopustil hned tří trestných činů - výtržnictví, hanobení národa, rasy a přesvědčení a násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci.

„Za tyto trestné činy hrozí maximálně dva roky vězení,“ řekla LN okresní státní zástupkyně Naďa Voláková. Spolu s Matejem je obžalován ještě jeden muž, kterému hrozí naprosto stejný trest.

Dělnická strana označuje Matejův proces za soud roku a na své internetové stránce na něj zve své přívržence. Vilém Matej je známou postavou litvínovského podsvětí. Po městě chodí zásadně s golfovou holí a v doprovodu svých kumpánů. Pronásleduje ho kriminální minulost. V roce 1994 před litvínovskou diskotékou Sport zastřelil plynovou pistolí mladého hokejistu Martina Soukupa. Matej, tehdy strážník litvínovské městské policie, střelil mladíka z těsné blízkosti do krku. Ten poté podlehl v mostecké nemocnici zranění mozku. Za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti dostal Matej šest let vězení. Po polovině trestu byl propuštěn.

Autor: