Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rom jde za urážky k soudu

Česko

PRAHA Rom Vilém Matej, který loni v říjnu na litvínovském sídlišti Janov zasypal rasistickými nadávkami členku Dělnické strany Lucii Šlégrovou, se bude kvůli svému verbálnímu útoku zodpovídat u soudu. Líčení je nařízeno na tento čtvrtek u Okresního soudu v Mostě.

K incidentu došlo při střetu takzvaných ochranných sborů extrémně pravicové Dělnické strany se skupinou janovských Romů vedených právě Matejem.

Ten v návalu vzteku označil Šlégrovou za „k...u špinavou českou“ a vyhrožoval jí tím, že ji „odveze na trasu, kde bude šlapat celej život“. Ženu také několikrát označil za děvku.

Podle obžaloby se Matej těmito výroky dopustil hned tří trestných činů - výtržnictví, hanobení národa, rasy a přesvědčení a násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci.

„Za tyto trestné činy hrozí maximálně dva roky vězení,“ řekla LN okresní státní zástupkyně Naďa Voláková. Spolu s Matejem je obžalován ještě jeden muž, kterému hrozí naprosto stejný trest.

Dělnická strana označuje Matejův proces za soud roku a na své internetové stránce na něj zve své přívržence. Vilém Matej je známou postavou litvínovského podsvětí. Po městě chodí zásadně s golfovou holí a v doprovodu svých kumpánů. Pronásleduje ho kriminální minulost. V roce 1994 před litvínovskou diskotékou Sport zastřelil plynovou pistolí mladého hokejistu Martina Soukupa. Matej, tehdy strážník litvínovské městské policie, střelil mladíka z těsné blízkosti do krku. Ten poté podlehl v mostecké nemocnici zranění mozku. Za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti dostal Matej šest let vězení. Po polovině trestu byl propuštěn.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...