Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rom jde za urážky k soudu

Česko

PRAHA Rom Vilém Matej, který loni v říjnu na litvínovském sídlišti Janov zasypal rasistickými nadávkami členku Dělnické strany Lucii Šlégrovou, se bude kvůli svému verbálnímu útoku zodpovídat u soudu. Líčení je nařízeno na tento čtvrtek u Okresního soudu v Mostě.

K incidentu došlo při střetu takzvaných ochranných sborů extrémně pravicové Dělnické strany se skupinou janovských Romů vedených právě Matejem.

Ten v návalu vzteku označil Šlégrovou za „k...u špinavou českou“ a vyhrožoval jí tím, že ji „odveze na trasu, kde bude šlapat celej život“. Ženu také několikrát označil za děvku.

Podle obžaloby se Matej těmito výroky dopustil hned tří trestných činů - výtržnictví, hanobení národa, rasy a přesvědčení a násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci.

„Za tyto trestné činy hrozí maximálně dva roky vězení,“ řekla LN okresní státní zástupkyně Naďa Voláková. Spolu s Matejem je obžalován ještě jeden muž, kterému hrozí naprosto stejný trest.

Dělnická strana označuje Matejův proces za soud roku a na své internetové stránce na něj zve své přívržence. Vilém Matej je známou postavou litvínovského podsvětí. Po městě chodí zásadně s golfovou holí a v doprovodu svých kumpánů. Pronásleduje ho kriminální minulost. V roce 1994 před litvínovskou diskotékou Sport zastřelil plynovou pistolí mladého hokejistu Martina Soukupa. Matej, tehdy strážník litvínovské městské policie, střelil mladíka z těsné blízkosti do krku. Ten poté podlehl v mostecké nemocnici zranění mozku. Za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti dostal Matej šest let vězení. Po polovině trestu byl propuštěn.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...