14. dubna 2010 15:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Romové chtějí zakázat Ladovy knihy. Kvůli rasismu Mikeše

Reklamní plakát od Josefa Lady. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reklamní plakát od Josefa Lady. | foto: ČTK

PRAHA Romské sdružení Roma Realia zaslalo na ministerstvo školství protestní dopis, v němž požadují, aby se knihy Josefa Lady nepoužívaly jako učební pomůcky ve školách. Romům vadí to, že v jedné z Ladových knih kocour Mikeš varuje před zlými "cikány".

"Dostali jsme informaci od jednoho našeho spolupracovníka, že se ve školách pracuje s knihou Kocour Mikeš. Autor v ní varuje před zlými cikány, to je šíření exodu," řekl serveru Týden.cz předseda sdružení Roma Realia Václav Miko.

Mika označil oblíbeného českého malíře a spisovatele za rasistu. "Podle mého názoru to musel být rasista, když něco takového napsal. Už není mezi námi, nelze po něm chtít opravu, ale já osobně bych zakázal všechny jeho knížky," říká Miko.

Sdružení chce, aby ministerstvo zakázalo Ladovy knížky na školách používat. Pokud jejich výzvu nevyslyší, Miko hodlá podat trestní oznámení kvůli šíření nenávisti ve školách.

Sdružení rozlítil jeden z příběhů z knihy Kocour Mikeš, kdy se kocour setká s "cikány". "Ještě zoufale vykřikl "babičko!", ale muž jej uhodil a pohrozil mu, že ho zastřelí, jestli ještě mukne! Milé děti, ti lidé byli cikáni!" píše Lada.

Právě tento popis kocourova utrpení se sdružení nelíbí. "Chudák kocourek, jak musel trpět, když ho hodili na ten vůz, jak se strašně bál. To na děti působí. A pak se dozvědí, že to udělali oškliví cikáni. To je přece musí zastrašit," vysvětluje Miko.

Ministerstvo školství ale nemá pravomoc nakazovat školám, jaké knihy mají učitelé s dětmi číst. O tom mohou rozhodovat jen ředitelé vzdělávacích zařízení. "Ministerstvo nemá nástroj, jak by do výběru literatury pro děti zasahovalo," uzavírá mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!