Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Romové dostanou odškodnění za věznění v koncentračních táborech. Zaplatí si z něj pohřeb

Koncentrační tábor Osvětim. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koncentrační tábor Osvětim. | foto: Reuters

PRAHA Romové, kteří přežili holokaust, dostanou jednorázové odškodnění ve výši 2500 eur (67.600 Kč), informovala ve čtvrtek mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Odškodněno bude podle ní více než deset lidí. Ministerstvo zahraničí o tom jednalo s německým ministerstvem financí.

„Jednání probíhala několik měsíců a před několika dny byla ukončena,“ uvedla Lagronová. „Adresně bude vyplacena částka 2500 eur na osobu, týká se to deseti až 15 lidí,“ dodala.

O kompenzaci pro české Romy dlouhodobě usiluje Výbor pro odškodnění romského holokaustu. Iniciativu podpořil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a do jednání se zapojil také bývalý český zmocněnec pro záležitosti holokaustu Jiří Šitler.

Podle Lagronové se mezi oběma stranami odehrálo několik formálních a neformálních schůzek a rozhodnutí padlo a bylo oznámeno v uplynulých dnech.

Podle informací internetového serveru HlídacíPes.org má většina Romů, jimž bude odškodnění vyplaceno, jasno, jak s financemi naloží. “Většina z nich mi řekla, že peníze si nechá na vlastní pohřeb,” uvedl Čeněk Růžička, prezident Výboru pro odškodnění romského holocaustu. “Pro nás Romy je totiž pohřeb velmi důležitý, u nás není možný pohřeb jen spálením. Musí to být velkolepá událost s hodně lidmi, dřevěnou rakví, živými květinami a podle všech tradic,” vysvětlil.

Kompenzace i pro Němce

Romové byli podobně jako Židé v období druhé světové války tvrdě postiženi nacistickou rasovou politikou. V roce 1942 provedli v četníci v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava soupis všech „cikánů, cikánských míšenců a osob žijících po cikánském způsobu“. Dostalo se do něj 6500 lidí. Část z nich skončila ve sběrných táborech v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu. Transporty odvezly do koncentračního tábora v Osvětimi bezmála 5000 Romů. Do vlasti se jich vrátilo jen 583.

O příspěvek ve stejné výši mohou od začátku srpna žádat také Němci, kteří byli za druhé světové války nebo po jejím skončení nasazeni na nucené práce. Nárok na něj mají i sudetští Němci, kteří museli pracovat na území tehdejšího Československa. Německé úřady na odškodnění do roku 2018 vyčlenily celkem 50 milionů eur (1,35 miliardy Kč).

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Alexej Navalnyj.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Alexej Navalnyj.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Alexej Navalnyj.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...