1. srpna 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Aktivista chce vrátit Romy do Přednádraží. Jeho sdružení plánuje koupit domy

Romové z domu v Ostravě-Přednádraží se mají vystěhovat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Romové z domu v Ostravě-Přednádraží se mají vystěhovat. | foto: MAFRA - Alexandr Satinský

PRAHA Bývalé ghetto v ostravském Přednádraží se možná dočká oživení. Od loňského léta areál s cihlovými domy sice nikdo neobývá, rýsují se ale první představy, jak by se chátrající komplex mohl proměnit. Sdružení Vzájemné soužití v čele s indickým aktivistou Kumarem Vishwanathanem plánuje domy, které jdou do dražby, koupit. Cílem je umožnit Romům návrat do jejich domovů.

Poslední obyvatelé museli opustit Přednádraží před rokem kvůli nevyhovujícím hygienickým podmínkám. Od té doby se řeší, co s objektem bude a kdo jej koupí. Protože se domy nepodařilo prodat za pevně stanovenou částku, půjdou na návrh věřitele firmy Domy Přednádraží do dražby. Vyvolávací cena za samotné domy a pozemky pod nimi je zhruba 1,5 milionu korun.

VÍCE K TÉMATU:

Zájemců o zchátralý areál se pravděpodobně nebude hlásit mnoho. Budovy jsou ve špatném stavu, vandalové navíc rozkradli a rozebrali, co mohli. Přesto se o domy hlásí první zájemce - obecně prospěšná společnost Vzájemné soužití v čele s aktivistou a sociálním pracovníkem Vishwanathanem. "Rádi bychom koupili celý komplex," řekl serveru Lidovky.cz.

Vesnička soužití č.2

Šéf sdružení, který se dlouhodobě věnuje romské menšině, si přeje, aby se původní obyvatelé mohli do ghetta vrátit. Rád by z Přednádraží vytvořil místo podobné Vesničce soužití v Ostravě, kde žijí Romové s lidmi z majoritní společnosti.

Obyvatelé lokality Přednádraží se rozhodli domy, jež úředníci označili za neobyvatelné a ohrožující životy a zdraví, svépomocí opravit. Na kanalizaci si ale netroufli.

Obyvatelé lokality Přednádraží se rozhodli domy, jež úředníci označili za neobyvatelné a ohrožující životy a zdraví, svépomocí opravit.

Indický aktivista, pedagog a sociální pracovník indického původu Kumar...

Indický aktivista, pedagog a sociální pracovník indického původu Kumar...

A co na plány Vishwanathanova sdružení říká ostravský magistrát? "Je na rozhodnutí případného nového majitele, jaké bude mít v domech nájemníky," sdělil serveru Lidovky.cz primátor Petr Kajnar. Právě kvůli dřívějším sporům mezi městem a majitelem domů Oldřichem Roztočilem o vlastnictví kanalizace a zápis domů v katastru nemovitostí musely desítky Romů svá obydlí opustit.

Nedořešená kanalizace

Optimistické Vishwanathanovy vize ale kalí obavy. A nejsou to paradoxně peníze, co stojí v cestě. "Finance seženeme vždycky. Větší starosti nám dělají právní záležitosti," říká aktivista a poukazuje na nedořešený spor s kanalizací. Potíže by podle něj mohly být i s okolním pozemkem Českých drah. "Na prodej jsou pouze domy a pozemky pod nimi, zbytek patří drahám," dodal.

Většina z vystěhovaných Romů teď bydlí v ubytovnách, další v soukromých bytech. "Oni jsou v těch ubytovnách nešťastní. Na Přednádraží ale vzpomínají v dobrém, to je jejich skutečný domov," říká. "V soukromých bytech musí platit vysoké kauce a nájmy, přitom jsou to byty kolikrát dost nevyhovující. Rodiny se tam třeba dělí o dvě plotýnky. Je to navíc úplně mimo jejich platební schopnost," upozornil Vishwanathan na nedostatky sociálního bydlení v Česku.

Ubytovny? Nejdražší podporované bydlení

Za přibývání předražených a nevyhovujících ubytoven pro lidi v tísni kritizuje Česko ve své výroční zprávě za loňský rok mezinárodní síť Social Watch, která zastřešuje 700 organizací ze sedmi desítek států. Za hlavní problém autoři dokumentu označili ubytovny. Považují je za nejdražší podporované bydlení, které se hradí většinou z dávek. Stát na ně vydává stále víc miliard. Neziskové organizace a jejich azylové domy či tréninkové byty přitom dostatečně nepodporuje. 

Na zítřejší akci s názvem Bydlení není privilegium, ale univerzální právo! chtějí přímo v Přednádraží jeho bývalí obyvatelé apelovat na "zastavení byznysu s chudobou a spekulací s byty". Upozorní také na to, že ani po dvou letech stále neexistuje důstojné sociální bydlení.

skŠárka Kabátová