Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přihlaste se během sčítání lidu ke své národnosti, vyzývají organizace Romy kvůli usnadnění inkluze

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: MAFRA - Tomáš Krist

Praha Romské organizace vyzývají Romy, aby se při sčítání lidu přihlásili k romské národnosti. Vytvořily kampaň, v níž romské osobnosti vysvětlují, proč kolonku s národností vyplní. O kampani informoval server Romea.cz. Sčítání začne o půlnoci z pátku na sobotu a potrvá do 11. května. Do 9. dubna bude možné vyplnit údaje elektronicky, od 17. dubna do 11. května v papírovém formuláři. Informace o národnosti a víře nejsou povinné.

Kampaň připravila organizace RomanoNet, která zastřešuje 11 spolků a prospěšných společností na podporu Romů. Vyzývají Romy a Romky, aby vyplnili romskou národnost a jako mateřštinu uvedli romštinu. „Považujeme za důležité, aby se Romové hlásili ke své národnosti, protože data, která nám sčítaní přinese, mohou ovlivnit, jak v následujících letech bude v České republice probíhat inkluze Romů,“ uvedl na webu organizace RomanoNet její ředitel Michal Miko.

Ve formuláři mohou lidé uvést národnosti dvě. Mohou tedy vypsat třeba romskou i českou. Podle Mika to ví ale jen málo Romů. Lidé si také často pletou státní příslušnost a národnost a mívají i obavy kvůli událostem z historie, míní šéf organizace.

Kampaň, která je k vidění na adrese www.amensamroma.cz. a na sociálních sítích, se skládá z několika spotů. Romové a Romky v nich vysvětlují, proč romskou národnost a romštinu při sčítání uvedou. Ve videu vystupuje třeba ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, romská poradkyně brněnského magistrátu Dana Kroková, spisovatelka Ilona Ferková, hudebník Roman Kroka, studentka gymnázia Adéla Cinnová či student práv Michael Mitráš. Zapojit se mohou i další. Posílat mohou svá videa s vyjádřením. Podle ředitele společnosti Romodrom Nikoly Taragoše romské organizace kampaň platí samy, stát na ni nepřispívá.

Do jednoho ze spotů organizátoři využili záběry prezidenta Miloše Zemana ze zpravodajství. „Co je to za národnost, která se ani nedokáže přihlásit k vlastní národnosti,“ říká hlava státu. Pořadatelé kampaně vyzývají k romské hrdosti.

Při posledním sčítání lidu před deseti lety se k romské národnosti přihlásilo 5135 osob, v cenzu před dvaceti lety 11 746. Výroční zpráva o stavu romské menšiny za rok 2019 uvádí, že podle odborných odhadů z krajů bylo v republice téměř 262 000 Romů. Zhruba 110 000 z nich žilo v takzvaných ghettech, nebo jim vyloučení hrozilo.

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Budeme muset zdražit, varují kadeřnice.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Budeme muset zdražit, varují kadeřnice.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Budeme muset zdražit, varují kadeřnice.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!