Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Romské sdružení navrhuje, aby část Romů převzaly země EU

Evropa

  16:49
PRAHA - Romské sdružení Fórum si stěžuje evropské ministryni zahraničí a evropským institucím na český "anticikanismus". Žádá je, aby začaly vyjednávat s vybranými členskými zeměmi o přijetí určitého počtu Romů z ČR.
Romové (ilustrační foto)

Romové (ilustrační foto) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Podle představ romských aktivistů by pak Česko mělo těmto státům vyrovnat všechny výdaje spojené s převzetím Romů. Těm by zas mělo uhradit "novou budoucnost" v cizině. Sdružení to píše v listu, který poskytlo ČTK.

Kromě šéfky unijní diplomacie Catherine Ashtonové či komisaře pro lidská práva Rady Evropy Thomase Hammarberga se sdružení obrací i na premiéra Petra Nečase (ODS) a ministry obrany Alexandra Vondru (ODS) a zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09). Pod listem je podepsána šestice lidí - mezi nimi známí aktivisté Ondřej Giňa a Ladislav Bílý.

Členové sdružení si stěžují na dlouhodobé rasové násilí, diskriminaci, porušování lidských práv a anticikanismus. Před vstupem do EU se podle nich ČR snažila požadavky naplňovat a po něm se situace "dramaticky zhoršila".

Čtěte také


Sdružení: Česká republika není pro Romy dobrým domovem
Pisatelé se zmiňují o rasistickém přístupu českých institucí a násilí ze strany neonacistů. "V případě Romů není ČR skutečným právním státem a demokratickou zemí," uvedlo sdružení. Žádá Radu Evropy, EU a Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, aby začaly jednat s desítkou z 15 starých členských zemí a Švýcarskem o tom, aby přijaly "určitý počet" Romů z ČR. Jmenují Německo, Francii, Británii, Nizozemsko, Belgii, Dánsko, Švédsko, Finsko, Itálii a Lucembursko.

Autoři listu píšou, že z Česka v posledních letech mnozí Romové do ciziny už odešli. Kanada kvůli přílivu uprchlíků pro Čechy znovu zavedla víza.

Opatření v minulosti přijala i Británie. "Aby se předešlo podobným a dalším komplikacím, je potřeba, aby evropské orgány a instituce zajistily diplomatická jednání s jednotlivými státy, které přijmou romské uprchlíky," míní aktivisté. Podle jejich návrhu by evropské úřady ČR pak uložily, že musí zaplatit zemím výdaje a Romům náklady na novou budoucnost.

Čtěte také

Hammarbeberg kritizoval ČR
Podle pisatelů je postup mezinárodních institucí zatím zcela neúčinný, i když mají o situaci v ČR dost informací. Měly by prý začít zlepšení vymáhat a přikročit případně i k sankcím. Romové se snaží a zakládají sdružení, změnit stav ale bez pomoci nedokážou, uvedla šestice aktivistů.

Minulý týden ČR za přístup k Romům kritizoval Hammarberg. Poukazoval na protiromské postoje v české společnosti a vyzval Prahu, aby zintenzivnila své snahy o integraci.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....