Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Romům bych náhradní byty nenabídl

PRAHA Státní vyznamenání? To by si profesor Milan Knížák podle svých slov nevzal ani od Václava Klause. Generální ředitel Národní galerie také mluvil o vsetínském případu vystěhovaných Romů.

* LN Ve čtvrtek vám bylo šedesát sedm let. Do jakého věku byste chtěl zůstat ve veřejném životě?
Chtěl bych pracovat tak dlouho, jak to půjde. Pokud se budu cítit dost silný k tomu, abych mohl něco dělat, tak bych něco dělat měl.

* LN Je pro vás po osmi letech manažerská práce v Národní galerii ještě inspirativní?
Teď je docela prekérní situace, protože po Jandákově éře zůstal v kultuře... Jak bych to řekl slušně... Neobyčejný zmatek. Nic nefunguje, přetrvávají velké problémy, finanční propady. Speciálně u nás je spousta věcí, které jsme měli rozjety ještě od Pavla Dostála a Jandák jako nový ministr je přestal ctít. Dát to po něm dohromady je veliký problém.

* LN Co konkrétně máte na mysli?
Jandák zničil absolutně všechno, co mohl – aspoň směrem k výtvarnému umění. Vyměnil lidi na ministerstvu a dosadil tam pracovníky, kteří tomu vůbec nerozuměli a chovali se naprosto amatérsky. Třeba čerpání z fondu ISO nebylo připraveno a kdyby se situace nezměnila, ministerstvo kultury by o peníze přišlo. S Pavlem Dostálem jsme se kdysi dohodli na tom, že založí fond nákupu nejmladších autorů. Znamenalo to milion korun za rok. Ale Jandák nám samozřejmě přestal ty peníze dávat. Spoustu věcí, které jsme měli připravené, jsme nemohli realizovat. I věci, které jsme si s Jandákem dohodli, neplatily. Jandák nenáviděl Dostála. Nevím proč, ale on jeho památku považoval za něco, co je nutné vymazat. Dokonce mi osobně řekl, že Dostála by měli zavřít i po smrti za to, co na ministerstvu nadělal. To je prosím citát. Pavel Dostál byl nepochybně poslední rok velmi nemocen, byl slabý a určitě tam mohly nějaké sekundární problémy vzniknout. Ale něco takového o něm prohlásit považuju za neuvěřitelné a nestoudné. Mě to téměř zranilo, nemůžu na toto Jandákovo prohlášení zapomenout.

* LN Za co by ho zavřel?
Mně řekl, že je tam strašnej bordel. Všechno je tam prý špatně. Věřím tomu, že tam možná nějaký problém byl, ale ty zásadní věci byly rozhodně v pořádku a fungovaly. Po Jandákovi nefungovalo nic.

* LN Dá se říci, že jediný sociální demokrat, se kterým jste byl naladěn na podobnou strunu, byl tedy Pavel Dostál?
S vládou, kterou vedl Zeman, jsem neměl žádný vážný problém. Zemanova vláda fungovala vzhledem ke kultuře docela normálně.

* LN Takže Zemana na postu premiéra jste nepociťoval jako osobní křivdu? Když stál v čele sněmovny, tak jste to takto cítil a vyzýval jste ho, aby odstoupil.
S politikou Miloše Zemana jsem nesouhlasil a nesouhlasím dodnes. Jsem politicky zcela jinde a jeho způsob jednání mně připadal často příliš vulgární. Ale když byl premiérem, tak se dovedl oprostit od osobních vztahů. Vztah mezi ním a mnou se naprosto normalizoval, protože viděl, že NG funguje. Zeman je silná osobnost a byl solidní.

* LN Když si to zrekapitulujete, litujete, že Zeman odešel z politiky?
Lituji, že odešel z čela ČSSD. Ta strana přestala být věrohodná. Za Zemana byla protivná, možná že dělala spoustu věcí, se kterými jsme nesouhlasili, ale platily dohody.

* LN Jak vedle něj hodnotíte Jiřího Paroubka?
Jiřího Paroubka považuji za naprostou zkázu české politiky. Je to člověk, který v politice nemá co dělat. Chová se jak totalitní diktátor, používá ty nejprimitivnější prostředky a slovo u něj nemá žádnou váhu. Během čtvrt hodiny je ochoten hlásat dva zcela odlišné názory. Paroubek je naprostá devalvace naší politiky. Je to něco, čemu jsem věřil, že se po roce 1990 nikdy nemůže vrátit. Přibližuje ČSSD komunistům.

* LN V poslední době je mediální pozornost věnována Národní knihovně. Vy jste Kaplického návrh označil za velmi dobrý, ale nesouhlasíte s umístěním budovy. Mluvila jsem o tom s některými architekty a zaslechla jsem i názor, že knihovna panorama Hradčan nezničí, protože Praha potřebuje nové panorama...
Mně by nové panorama nevadilo, ale nemá parazitovat na starém. Jinak s tou myšlenkou plně souhlasím. Praha potřebuje i jiná centra než jen Královskou cestu na Hrad. Všechny kulturní věci jsou téměř ve středu města. Je důležité, aby Praha měla další centra a další pohledy než jen Karlův most s Hradčany.

* LN Jak hodnotíte architektonický vývoj Prahy? Tedy periferie, kde vznikají satelitní městečka, rekonstrukce v centru Prahy...
Praha je na tom architektonicky velmi špatně. Dobrých počinů je málo. A satelitní městečka nesnáším od doby, co jsem zjistil, že začala existovat. To je špatný horizontální panelák. Běžný panelák, který všichni považujeme obecně za hnusný, je pro dejme tomu pět set lidí. A to máte zhruba sto šedesát rodinných domků! Představte si, kolik to zabere plochy. Teď jsou tam monokulturní zahrádky, které jsou udělány tak, aby do nich nelétal hmyz, aby tam nebyli krtci... Je to obrovský a naprosto sterilní prostor. A to nemluvím o architektuře, která je příšerná. Baráčky vybrané z časopisů. Hrůza. Je to dané i tím, že je čím dál víc lidí, takže vznikají čím dál větší aglomerace. Člověk je víc a víc náročný, potřebuje víc a víc prostoru. A není to jen otázka Prahy. Je to otázka celé Evropy. Ale představa, že Praha, Plzeň, Litoměřice, Pardubice bude jedno megacity... Pokud to takhle bude dál, tak se to stane v blízké budoucnosti a to mě docela děsí.

* LN Vy říkáte stejné věci jako Václav Havel, to mě překvapuje.
To mě taky překvapuje. Ale já jsem tyhle věci říkal vždycky. Zato Václav Havel po roce 1990 napsal, jak tady budou ty hospůdky a lidi do nich budou chodit a díky tomu tady bude všechno demokratický... To je bezvadné, ale k řešení problému to nestačí. Teď jsem si koupil knížku o ekologii, kde nějaký Australan nabízí, aby všichni lidi měli na střechách sluneční panely. To ale problém ekologie neřeší!

* LN Problém ekologie... Jste rád, že se Strana zelených dostala do parlamentu a do vlády?
Ne. Nejsem rád, poněvadž si myslím, že je to strana nevyspělá, která v podstatě neví, co chce. A do vlády nasadila podle mě naprosto neschopné lidi. Třeba ta paní Džamila Stehlíková... Milan Knížák

* LN Jak hodnotíte Bursíka?
On je z nich nejrozumnější člověk s určitou politickou zkušeností. Na rozdíl od svých kolegů. Bursík je to nejmenší zlo ze SZ.

* LN Včera jsem se s ním o vás bavila. Ptala jsem se ho, co by ho na vás zajímalo. Prý se vás mám zeptat, jestli jste se doma ještě nepopíchal o ten svůj nábytek.
Asi ho ještě zblízka neviděl.

* LN Zajímá mě váš pohled především na Jiřího Čunka. Myslíte si, že je Čunek rasista?
Nemyslím si, že je rasista. Myslím si, že byl docela schopný starosta a že problém s Romy řešil naprosto normálně. Domnívám se, že rasismus je často jen politická zbraň, která se u nás používá víc než skutečná touha tu situaci nějak řešit.

* LN Byl vám tedy blízký způsob, jakým Čunek vyřešil problém s Romy ve Vsetíně?
Nebyl bych tak vstřícný jako on.

* LN Co byste udělal?
Náhradní byty bych jim nenabídl.

* LN Vystěhoval byste je na ulici?
Klidně. To nemá s rasismem nic společného. Společnost něco nabízí, a když chceme v té společnosti žít, musíme její principy přijmout. Já také musím platit za svůj byt. Čili když ten člověk neplatí za svůj byt, nepracuje, nemá zájem... Nesnáším žebrání jakéhokoli typu!

* LN Dal jste někdy žebrákovi na ulici peníze?
Udělal jsem to asi dvakrát v životě. Nedělám to, nemám to rád, hnusí se mi to. Ti, co leží na zemi a dělají takové ty opičky, aby vypadali hodně uboze, se mi opravdu hnusí. Strašně. Je mi to fyzicky nepříjemné. Nemám rád charitu, připadá mi, že se z toho dělá velká móda. Že každá žena velkého politika musí dělat charitu, ať se jí to líbí, nebo ne. To je špatně. Teď jsou organizace, které vydělávají na charitě, poněvadž musí zaplatit především samy sebe. Myslím si, že společnost má nasadit jasné struktury, které jsou důležitější než zákony. Zákon má přijít jen tam, kde struktury nestačí. O nemocné a staré se společnost samozřejmě starat musí. Ale pokud se člověk o sebe může postarat sám, musí udělat všechno pro to, aby pomoc zvenčí nepotřeboval.

* LN V MFD jste řekl, že Romové nejsou schopni s ostatními občany sdílet společný prostor, ale...
Většinou nejsou.

* LN Ale tohle prohlášení problém neřeší.
To musí především řešit oni. Cikánská elita – nebo jak to mám nazvat – je vlastně líná. Zkrátka dělá málo. Především by se měla starat o to, aby ta její společnost byla vzdělaná. Řada příslušníků této minority je vzdělaná a má jiné hodnoty. Mně je úplně jedno, jestli je člověk Cikán, jestli je strakatej nebo zelenej. Ale tady chybí práce té komunity. Řada jejich bossů dělá všechno, aby na ostatních vydělala. A nejlépe se vydělává na lidech, kteří jsou manipulovatelní. A manipulovatelní jsou lidé bez vzdělání. Byl jsem čtrnáct dní v Zimbabwe, kde je velká bída. A tam lidé čekají, až něco přijde zvenčí. Sami pro sebe nedělají nic! Chci, aby lidé byli aktivní, aby byli zodpovědní za svůj život a nechtěli od svého okolí, aby je zachraňovalo.

* LN Myslíte si, že byste si zasloužil nějaký prezidentský řád?
Nevzal bych ho. Nesouhlasím s tím, jak se řada vyznamenání dává. Zvlášť v oblasti kultury.

* LN Od Václava Klause byste odmítl převzít řád?
Ano. I od něj.

* LN Takže řád neměla dostat Jiřina Jirásková, Iva Janžurová, neměl ho dostat výtvarník Suchánek, Zdeněk Miler za Krtečka...
Z principu určitě ne. Nic proti Krtečkovi nemám, i když se mi nijak zvlášť nelíbí, ale věřím tomu, že někomu se to líbí. Kdybych byl prezident, žádná vyznamenání za kulturu bych nedával. Jen za osobní nasazení. Třeba za to, že byl někdo za komunismu v kriminále. Za životní postoje... Ale za to, že je někdo dobrá herka nebo dobrej malíř? To ne.

* LN Udělil byste jako prezident vyznamenání Václavu Havlovi za jeho postoje před listopadem?
Václavu Havlovi? Ne, Václavu Havlovi bych teď vyznamenání neudělil. Možná bych mu ho udělil v roce 1990. Ale rozhodně ne poté, co jsem zažil jeho prezidentskou éru.

* LN A Václavu Klausovi?
Nevidím důvod, proč bych měl dávat Klausovi vyznamenání. Jsem i proti čestným doktorátům. Vyznamenáními se plýtvá.

* LN Proč jste přijal vyznamenání od ministerstva školství?
To bylo za moji práci ve školství, za to, jak jsem předělal AVU. To nemělo s kulturou nic společného. Navíc to není medaile, ale uznání za mimořádnou událost.

* LN Píšete často kritické dopisy Václavu Klausovi? Slyšela jsem, že jste mu napsal i kvůli vyznamenanému Suchánkovi a Jírovi...
Občas mu píšu. Nebo si s ním esemeskuju o různých problémech, na některé máme rozdílné názory. Někdy se spolu dohadujeme i ústně.

* LN V čem si nejvíce nerozumíte?
Myslím, že v oblasti kultury. Zvlášť v oblasti výtvarného umění nebo hudby. Nemám moc rád jazz.

* LN A výtvarný vkus Václava Klause nepochopíte.
Ne. Ale nerad bych, aby to vyznělo blbě, protože mám Klause rád. On má jedno velké plus. Je prost nenávisti. Dovede se s vámi do krve hádat, protože se hádá za svůj postoj, ale neznamená to, že vás začne nenávidět. V tomhle je velmi seriózní. Třeba Paroubek dělá ze všech, kteří mají jiný názor než on, idioty. Hovoří o nich s despektem, nectí jiný názor. Já neopouštím svůj názor, ale to neznamená, že toho druhého – byť jeho názory považuji za horší než moje – znectím. Oponent nesmí být nepřítel.

* LN My jsme se vlastně ani jednou nezmínili o premiérovi. Je pro vás Mirek Topolánek autorita?
Mám k němu rozporuplný vztah. Osobně ho mám docela rád. Je milý, příjemný. Jen nevím, jestli je dost charismatický na to, aby mohl být v čele strany a státu v tak rozpolcené době, jako je ta dnešní.

* LN A vidíte osobnost, která by se na funkci premiéra hodila víc?
Abych řekl pravdu, nevidím. Myslím si, že náš stát je dnes ve znamení průměrnosti. A Topolánek zcela odpovídá tomuto klimatu. Ta doba jedinců, jako byli Havel, Klaus, Zeman, je jakoby pryč. Přišla doba průměru až podprůměru.

* LN Ale Václav Klaus je pořád prezidentem. On neodpovídá obrazu průměrnosti naší země?
Myslím, že podle množství výtek, které se vůči němu stále objevují, se z toho vymyká. Mně se líbí jeho euroskepticismus. Jeho postoj k EU je velmi seriózní. Odpovídá mému postoji. Evropská unie je odporný byrokratický moloch, kde například udělování grantů na kulturu je podobné jako za bolševismu.

* LN Umíte si představit, že by Václava Klause na Hradě vystřídala žena?
Mně je to jedno, jestli tam bude žena, nebo muž. Ale myslím, že by Klaus měl ještě jedno období zůstat. On nám v Evropě vydupává prostor, který vláda vydupat neuměla.

* LN Tedy říkáte, že to odpracuje za Topolánka?
No, teď našel kupodivu docela dobrého spojence ve Schwarzenbergovi. Docela ho znám a nikdy jsem si nedovedl představit, že by mohl být ministrem zahraničí. Ale ukazuje se, že funguje docela dobře. Je to sebevědomýministr. A podobně sebevědomě se chová i Klaus. Pro Schwarzenberga není EU žádná modla, všechny tam zná, nemá takový ten ostych... Vlastně jsou si v tomto s Klausem trošku podobní. Ano, jsou to podivní spojenci... Život dělá takové zvláštnosti... Je to docela zábavné.
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?