Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ropa by vznikla také z kůže

Česko

Odborníci odhadují, že během čtyřiceti let vyschne většina ropných vrtů na světě. Ropy sice stále ubývá, ale vědci v posledních desetiletích přicházejí na další a další tajemství této zvláštní látky. Například na to, jak vznikla.

Byli jste někdy u moře a koupali se v zelenavých vodách plných planktonu? Možná že i ze šupinek vaší kůže se jednou stane ropa. Pokud se ovšem spolu se zbytky rostlinných řas usadí na dně v dostatečně silné vrstvě.

„Poté musí nastat druhá fáze, při které je vrstva překryta mnoha a mnoha dalšími vrstvami,“ vysvětluje Juraj Franců z české Geologické služby.

Příkladem je podle něj Evropa. Když kdysi africká deska narazila na náš kontinent, nahrnuly se usazeniny ze dna moře pod sebe do hloubky několika kilometrů. Kdyby tam byla vrstva kožních buněk, dostala by se najednou do obrovského tlaku a teploty 90 až 150 °C. A začala by se „potit“. V naftařském žargonu se tomu říká „kuchyně“, protože se to tam vaří, peče, škvaří a výsledkem toho je, že se z organických látek vypotí něco, co je kapalné nebo plynné. To pak má snahu nezůstat na místě a jakmile to jenom trošku je možné, migrovat čili pohybovat se v pórovitém prostředí nebo ještě rychleji podél zlomu někam do menších tlaků čili do menších hloubek.

Ropa tak pod zemí cestuje někdy i stovky kilometrů. Když vyteče na povrch, vyprchají těkavé látky. Pokud ale narazí pod zemí na past, která ji uvězní, vznikne ložisko.

Nejbližší kuchyně, ve které se právě v těchto chvílích vaří ropa, je přímo pod Vídní a zasahuje takovým jazykem na Moravu a na Slovensko. Takže na Moravě těžíme ropu ze středoevropské Vídeňské pánve, kde je mimochodem snad největší mocnost sedimentů, místy můžou přesáhnout až deset kilometrů. Nejbohatší ložisko ropy na území České republiky je pod Dambořicemi a Uhřicemi na Moravě. Celkem je u nás čtyři tisíce těžních věží pro čerpání ropy z hlubin.

Ve střední Evropě už by měla být všechna geologická ložiska ropy nalezena, ale jak říká Juraj Franců, někteří jeho kolegové jsou optimisté. Tvrdí, že se ještě nějaké velké ložisko objeví, protože tato oblast má některé příznivé charakteristiky. Čili určitá šance je, ale že by to byl nějaký šok pro celou Evropu, to určitě ne. mj Převzato z dnešního pořadu Meteor Českého rozhlasu, který se vysílá v sobotu po osmé hodině na vlnách ČRo 2 Praha a ČRo Leonardo na adrese www.rozhlas.cz/leonardo.

Text zkrátila redakce Lidových novin.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...