Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ropákem roku je exministr Drobil

Pavel Drobil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Drobil | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Nelichotivou cenu Ropák roku 2010 za antiekologický počin i Zelenou perlu za antiekologický výrok získal bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS).

Ropák byl udělen Drobilovi z osmi důvodů. Tím nejvýznamnějším je jeho snaha oslabit pravomoci a význam ministerstva životního prostředí, řekl předseda ekologického sdružení Děti Země Miroslav Patrik. Drobil je první osobností, která v historii udělování těchto anticen dostala obě najednou.

Zelená perla mu byla udělena za výrok na zpravodajském serveru iHNed.cz: "Unie by měla přehodnotit svůj vztah k jádru. Bez toho, že jadernou energii prohlásíme za čistý, obnovitelný zdroj, nemáme šanci splnit 20procentní cíl podílu těchto zdrojů na výrobě elektrické energie, který si Evropa vytyčila."

Čtěte také

O udělení anticen rozhodovala přibližně stočlenná komise. Udělení Ropáka Drobilovi odůvodňují pořadatelé akce tím, že podle nich poškodil význam ministerstva životního prostředí, podporoval vyloučení účasti veřejnosti ze stavebních řízení, byl pasivní při projednávání nové vyhlášky o kácení mimolesních dřevin.

Zvažoval také povolení zásahů v prvních zónách Národního parku Šumava, podporoval stavbu nových spaloven, snažil se snížit přísnost ČIŽP při udělování pokut a zařadit výrobu elektrické energie z jaderných elektráren mezi obnovitelné zdroje.

Drobil je nyní poslancem za ODS. V čele ministerstva stál bezmála půl roku.

"Jeho příchod na tuto instituci byl doslova kulturním šokem. Ministerstvo oslabovalo své pravomoci, nevnímalo názory veřejnosti ani odborníků a nedbalo ani na všeobecné trendy v ochraně životního prostředí," tvrdí Patrik.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...