Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ropákem roku je šéf šumavského parku Stráský

Jan Stráský. foto: Lidové noviny

Aktualizováno
BRNO - Anticenu Ropák za největší protiekologický počin loňska a také Zelenou perlu za antiekologický výrok obdržel šéf Národního parku Šumava Jan Stráský.
  11:25aktualizováno  12:53

Ropák mu byl udělen z devíti důvodů. Hlavním je "diskreditace poslání parku v očích veřejnosti," řekl Miroslav Patrik z ekologického sdružení Děti Země.

Zelenou perlu obdržel za větu: "Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami." Vyšla v článku nazvaném "Šumava chce prosadit intenzivní zásahy proti kůrovci", a to v červenci 2011 na zpravodajském serveru denik.cz.

Tento citát se podle Stráského všelijak přetřásá, ale není to citát o tom, že se nedodržuje zákon, to je citát o tom, že zákon je napsaný tak, že sám předpokládá, že na mnoho jeho ustanovení bude muset být poskytována výjimka.

ČTĚTE TAKÉ

Ředitel parku Jan Stráský míní, že Šumava si zaslouží i takovou pozornost, která je oceněna takovým způsobem. "Já jsem řekl jeden příklad, který se dost opakuje a asi mu není rozumět. Já jsem říkal, že náš zákon o ochraně přírody 114 z roku 1992 je zákon, který má spoustu ustanovení, které se vůbec nedají dodržet a ten zákon to ani nepředpokládá a ve všech případech umožňuje poskytování výjimky. To znamená, že se vlastně neřídíme tím zákonem, a v mnoha případech se řídíme až výjimkami, které mají tu nevýhodu, že někdy trvají tak dlouho, že už mezi tím tu výhodu nepotřebují," řekl Stráský .

Stráský toho stihl opravdu hodně
"Je neuvěřitelné, co všechno se panu Stráskému v roli šéfa Šumavy za poměrně krátkou dobu podařilo," uvedl při vyhlašování výsledků ironicky Patrik. Uvedl, že Stráský měl více nominací v obou kategoriích, tedy v Ropákovi i v Zelené perle. Na cenu za antivýrok měl dokonce 13 návrhů z celkových asi sto výroků, a to především za názory spojené s bojem proti kůrovci na Šumavě.

Ropáka dostal za to, že odmítl přijmout Diplom Rady Evropy za vzorně spravované chráněné území a také za údajné nezákonné poškození vzácných ekosystémů kácením stromů, zejména v oblasti Smrčina a Ptačí potok. V ekologické anketě uspěl i za přivolání policie na účastníky protestu proti kácení stromů u Ptačího potoka, za narušování klidu v lokalitách, v nichž na Šumavě sídlí vzácní tetřevi a za narušení činnosti státní správy v ochraně přírody.

HISTORIE ROPÁKA ROKU

2010 - Pavel Drobil (ODS), ministr životního prostředí. Za snahu oslabit pravomoci a význam ministerstva životního prostředí.

2009 - Vladimír Tošovský, ministr průmyslu a obchodu. Za návrh energetické koncepce, který zahrnoval prolomení limitů těžby uhlí.

2008 - Pavel Bém (ODS), primátor hlavního města Prahy. Za prosazování stavby mrakodrapů na pankrácké pláni a výstavby rychlostní silnice R1 přes obytnou část Suchdol.

2007 - Jiří Hodač (ODS), náměstek ministra dopravy. Za údajné vyhrožování občanským sdružením žalobami a za přístup k budování kontroverzních silnic a dálnic.

2006 - Martin Říman (ODS), ministr průmyslu a obchodu. Za snahu o zvýšení emisních limitů, za podporu plánu rozšíření těžby hnědého uhlí v severních Čechách a za souhlas s výstavbou dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín.

2005 - Vlastimil Aubrecht (ČSSD), zmocněnec vlády pro severozápadní Čechy a poslanec. Za zpochybňování ekologických limitů chránících obce na Mostecku před povrchovou těžbou uhlí.

2004 - Martin Pecina (ČSSD), náměstek ministra průmyslu a obchodu. Za prosazování těžby hnědého uhlí v severních Čechách či za návrhy na stavbu dalších dvou jaderných bloků.

2003 - Jaromír Schling (ČSSD), poslanec. Za návrhy na zrušení ministerstva životního prostředí a podporu výstavby jezů na Labi.

HISTORIE ZELENÉ PERLY

2010 - Pavel Drobil (ODS), ministr životního prostředí
"Unie by měla přehodnotit svůj vztah k jádru. Bez toho, že jadernou energii prohlásíme za čistý, obnovitelný zdroj, nemáme šanci splnit 20procentní cíl podílu těchto zdrojů na výrobě elektrické energie, který si Evropa vytýčila."
Hospodářské noviny/13. září 2010

2009 - Pavel Kouda (ČSSD), náměstek hejtmanky Ústeckého kraje
"Prostě jsem pro prolomení limitů, aby se ta kultura tady trošičku zvedla."
Aktuálně.cz/22. října 2009

2008 - Jaroslav Mencl, poradce předsedy dopravní komise Plzeňského kraje
"My v současné době připravujeme vznik občanského sdružení pod názvem Stromy zabíjejí, protože lidí, kteří skončili svůj život na stromech, neustále přibývá."
ČRo1/14. ledna 2008

2007 - Václav Klaus, prezident ČR
"Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci".
Hospodářské noviny/7. února 2007

2006 - Jaroslav Kubera (ODS), teplický primátor a senátor
"Navrhuji, abychom se peticemi příliš nezabývali, protože je stejně nevyřešíme, vzali je na vědomí a spíš nutili, aby nám je petičníci neposílali".
Senát/2. listopadu 2006

2005 - Václav Klaus, prezident ČR
"Občanská společnost je polemika se svobodnou společností! A je povinností každého demokrata ze všech svých sil, do konce svých věků proti ní bojovat!!!" Právo/14. července 2005

2004 - Václav Havlíček, vedoucí druhého bloku Temelína
"Ono takzvané vyhořelé palivo tedy můžeme bezpečně ukládat do země. Po třech stech tisících letech se jeho radioaktivita sníží na přípustnou úroveň a pak se s ním může nakládat jako s dnešním popílkem, komunálním odpadem a spoustou jiných produktů moderní civilizace."
Hospodářské noviny/2. března 2004

2003 - Petr Martiňák, starosta Horních Tošanovic
"Myslím, že neexistuje jen přirozená migrace, ale i umělá. Těch pár medvědů či vlků by se tedy dalo podle mého názoru čas od času přepravit do jiných oblastí."
Týdeník Frýdecko-Místecko/9. prosince 2003

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...