Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ropný fond připraví tato vláda

Česko

Základy pro vytvoření fondu, který má do tvorby státních zásob ropy zapojit petrolejářské firmy, by ještě mohla stihnout položit odcházející vláda. Firmy, které za ropu zaplatí zhruba 20 miliard korun, však stále zpochybňují objem zásob.

PRAHA Dnes začne věcný záměr zákona zřizujícího ropný fond projednávat první ze tří komisí legislativní rady vlády. Materiál by se tak na jednání samotného kabinetu mohl dostat zhruba do poloviny července. O fondu by proto mohli hlasovat ještě ministři vedení Janem Fischerem. To se však nelíbí nejen petrolejářům, ale také například kandidátovi ODS na post ministra průmyslu Pavlu Drobilovi. Podle něj by o možnosti zřízení fondu měla rozhodovat až vláda s novým politickým mandátem. „Žádné věci, které souvisí se strategickými zájmy českého státu, by neměla rozhodovat stávající vláda,“ řekl Drobil.

Podobně se k celé záležitosti vyjadřují i tuzemské petrolejářské firmy. „Jde o rozhodování o budoucnosti, proto bych nespěchal s hlasováním o možnosti zřízení fondu. Je potřeba celou věc pečlivě posoudit ze všech úhlů pohledu,“ řekl Václav Loula, mluvčí České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO).

Právě firmy sdružené v této asociaci mají podle návrhu ročně do plánovaného fondu platit miliardy korun. Věcný záměr zákona sice uvádí tři varianty možného řešení energetické bezpečnosti české republiky, ale jako reálná se jeví pouze jedna.

Podle ní se má založit Státní fond povinných zásob ropy a ropných produktů. Ten by měl během sedmi až deseti let od svého vzniku vytvořit dodatečné zásoby ropy tak, aby pokryly republikovou spotřebu na 30 dnů. Doplnily by tak hmotné rezervy ropy, které jsou v současnosti udržovány minimálně na úrovni devadesátidenní spotřeby.

„Rozhodujeme o miliardách korun, a to v době, kdy se mění struktura spotřeby paliva,“ namítá Loula. Podle něj totiž bude v následujících letech klesat poptávka po benzinu a spotřeba nafty bude stagnovat. „Proto jsme přesvědčeni, že objem potřebné ropy na pokrytí 30denní spotřeby může být mnohem nižší. Může se nám totiž také stát, že v roce 2020 budeme mít velmi vysoké zásoby ropy a nikdo nebude vědět, co s ní,“ zdůraznil Loula.

Tato zásadní připomínka asociace však nebyla v návrhu zohledněna. Proto se ČAPPO bude snažit získat plnohodnotný hlas v budoucím fondu, který by petrolejářům zaručil možnost ovlivňovat rozhodování o výši zásob zevnitř.

Svižný postup při přípravě ropného fondu naopak nevadí Správě státních hmotných rezerv nebo možnému členu budoucí koaliční vlády – straně TOP 09. „To není politická záležitost, není na škodu, když to odsouhlasí ještě tato vláda. Zvýšení zásob ropy přispěje k vyšší energetické bezpečnosti českého státu,“ řekl Jaromír Drábek, kandidát na ministra průmyslu a obchodu z řad TOP 09.

„Správa státních hmotných rezerv předložila návrh věcného záměru zákona vládě na konci května. Tento materiál by měl být projednán ještě touto vládou,“ řekl Ladislav Zabo, předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Ta měla původně předložit dokument, který mají LN k dispozici, na konci března. Kvůli zapracování velkého množství připomínek však požádala o dvouměsíční odklad. I přes toto zdržení by se však ke způsobu zvýšení zásob ropy a ropných produktů na 120 dnů mohl vyjádřit ještě Fischerův kabinet. Již dnes totiž materiál projedná první komise legislativní rady vlády. Poslední komise se k návrhu vyjádří za dva týdny. Pak ho projedná legislativní rada vlády a samotný kabinet.

Autor:

Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie
Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie

Kdo by nemiloval čokoládu? A navíc patří prostě k Valentýnu. Vyhrajte vouchery na nákup v hodnotě 1 000 Kč v „nejčokoládovějším kousku světa“....