Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ropný mrak pod hladinou

Česko

Třikrát z vědy: kam se schovala ropa, vztahy na pracovišti a astronauti se stařeckými svaly

VĚDNOHUBKY

Vědci z amerického Oceánografického ústavu ve Woods Hole změřili podmořský „oblak“ ropy, který vznikl po dubnové havárii vrtu Deepwater Horizon v Mexickém zálivu. Informovali o tom tento týden v časopise Science.

Je to vůbec poprvé, kdy se podařilo existenci takového mraku prokázat – dosud byla ropa po podobných událostech pozorována pouze na hladině a její obsah ve vodním sloupci byl jen předmětem teoretických úvah. O vzniku mraku v Mexickém zálivu vědci spekulovali především proto, že se ropy na hladinu dostalo méně, než kolik jí podle odhadů vytékalo z poškozeného vrtu.

Odborníci z Woods Hole odebrali 57 tisíc vzorků. Využili k tomu robotickou ponorku se speciálním přístrojem pro chemické analýzy. Zjistili, že ropa je rozptýlena zhruba kilometr pod hladinou v oblaku dlouhém 35 km, širokém dva kilometry a vysokém 200 metrů. Mrak se v červnu pomalu přesouval na jihozápad od místa havárie. Ropa v něm není příliš koncentrovaná, vzorky odebrané vody jsou na pohled čiré a bez zápachu. Přesto se v jednom litru mořské vody nachází přes 50 mikrogramů uhlovodíků, mezi něž patří toxický benzen, toluen nebo etylbenzen. Vědce překvapilo, že mořské mikroorganismy tyto zbytky ropy z prostředí odbourávají pomaleji, než předpokládali.

Podle geochemika Christophera Reddyho, jednoho z autorů studie, zatím nelze určit, do jaké míry tento ropný mrak ohrožuje mořský ekosystém. Nevíme ani, jak a proč přesně vznikl – ale to, že jsme přesně změřili jeho velikost, tvar, hloubku a směr, nám umožní na tyto otázky odpovědět, domnívá se Reddy.

Vztahy, které si vytvoříme na pracovišti, hrají v našich životech stále větší roli, tvrdí Rabina Cozijnsenová z Amsterodamské univerzity. Její studii zveřejnil časopis Personal Relationships.

Nizozemská socioložka pomocí dotazníků zkoumala vztahy lidí, kteří šli do důchodu v letech 1992 až 1995 a v letech 2002 až 2005. Osoby, které ukončily pracovní kariéru po roce 2000, častěji uvádějí, že ve svém soukromém životě i nadále udržují alespoň jeden vztah, který si vytvořily na pracovišti.

Cozijnsenová vidí možné vysvětlení v tom, že upadá význam vztahů v tradičních strukturách, jako je sousedství nebo místní organizace. Společnost se stále více individualizuje a místem, kde lidé navazují osobní vztahy, se tudíž stále častěji stává zaměstnání, kde trávíme hodně času, komunikujeme s ostatními a zažíváme sociální interakce. Kromě toho podle socioložky v posledních letech vzrůstá význam budování osobních i profesních sítí a jejich udržování po celý život.

Svaly astronautů během dlouhodobého pobytu ve stavu beztíže ochabují až o 40 procent, což je stejné, jako by se místo třicetiletého člověka vrátil osmdesátiletý stařík. Vyplývá to ze studie zveřejněné v online vydání časopisu Journal of Physiology.

Profesor Robert Fitts z Marquette University v Milwaukee ve Wisconsinu odebral vzorky tkáně z lýtkového svalu devíti astronautům těsně před půlročním pobytem na Mezinárodní kosmické stanici a hned po návratu. Vědec vzorky podrobně analyzoval a ve všech případech zjistil radikální úbytek svalových vláken. Výrazně se zmenšila i síla, kterou dokázala zbylá vlákna vyvinout.

Dostatečná fyzička před odletem přitom není nic platná – právě u astronautů s nejmohutnějšími svaly došlo k největšímu úbytku svalové hmoty. Obyvatelé orbitální stanice sice pravidelně cvičí a posilují, přesto někdy po přistání mívají problém s chůzí a trvá týdny, než se opět dostanou do kondice.

Z výsledků vyplývá, že bychom měli vyvinout efektivnější posilovací stroje pro Mezinárodní kosmickou stanici i pro případné vesmírné lodě, které se vydají do vzdálenějšího vesmíru, třeba na Mars, upozorňuje profesor Fitts.

O autorovi| Eva Vlčková, redaktorka LN

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!