OSTRAVA V Ostravě mohou začít stříhat metr. Největší ekologická zátěž v republice, laguny po chemičce Ostramo, jim už nebudou páchnout pod nosem. Termín, kdy zmizí, je jasný: konec roku 2010.
Odborníci odhadují, že laguny obsahují na dvě stě tisíc tun ropných látek. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, který je za likvidaci lagun odpovědný, včera na místě kontroloval další vývoj. „Mohli bychom být úspěšní a termín splnit,“ řekl ministr. Mezi ostravskými lagunami stál včera tento rok potřetí.
Přitom ještě v březnu, když přijel Říman k černým jezerům v roli ministra poprvé, bylo vše jinak. Ministr tenkrát tvrdil, že sdružení firem Čistá Ostrava, které má čištění zajistit, nepracuje dostatečně rychle. Dokonce tehdy pohrozil, že stát by na zakázku za téměř tři miliardy korun mohl vypsat nové výběrové řízení. Věci se pak daly rychle do pohybu - následovaly zkoušky v elektrárnách a cementárnách, kde se má odpad pálit. Ty dopadly úspěšně. Ministerstvo životního prostředí rovněž dostalo na konci října od Čisté Ostravy podklady pro vypracování vlivu studie na životní prostředí. Pracovnice ministerstva Jaroslava Honová včera konstatovala, že dokumentaci už rozeslali samosprávám i ostravským úřadům, které se musí k plánovanému způsobu likvidace lagun vyjádřit. Honová odhaduje, že ministerstvo by mohlo po proběhnutí všech zákonných procedur vydat souhlas s postupem likvidace lagun někdy příští rok v březnu. Bez schválené EIA nemůže získat Čistá Ostrava stavební povolení.
Sdružení Čistá Ostrava hodlá laguny vytěžit, přímo na místě je smíchat s vápnem a uhelným prachem a jako palivo je pak rozvážet do spaloven. Tuhá směs, která smícháním hmoty z lagun vznikne, již dostala název TPS NOLO 1. Jde o zkratku prvních písmen slov Tuhá palivová směs - Nápravná opatření laguny Ostramo.
Toto palivo se má rozvážet do cementáren v Čechách, ale také například do černouhelné elektrárny Dětmarovice na Karvinsku, kterou provozuje ČEZ. Právě mnohým lidem v Dětmarovicích se však plány na spalovaní lagun v elektrárně vůbec nelíbí. „Náš region má nejvíce znečištěné ovzduší v republice a nechceme, aby se situace ještě zhoršovala,“ odmítá spalování lagun Bronislav Swarc z Dětmarovic.
Proti pálení v Dětmarovicích se ozývá i Strana zelených. „Likvidaci lagun vítáme, ale nesouhlasíme se spalováním v dětmarovické elektrárně. Laguny by se měly spalovat jen ve spalovnách určených na likvidaci nebezpečného odpadu,“ říká místopředseda moravskoslezského krajského výboru zelených Jiří Dlabaja.
Ministr Martin Říman však argumentuje tím, že v Dětmarovicích garantovaly spalovací zkoušky nejrůznější nezávislé instituce. Výsledky neprokázaly, že by spalování odpadu z lagun nějak zhoršilo životní prostředí. „Občané v Dětmarovicích se nemají čeho bát. Zkoušky prováděla mimo jiné i Vysoká škola báňská. Nedovedu si představit, že by tamní profesoři souhlasili se spalováním něčeho, co by pak škodilo,“ konstatoval včera Říman.
Do uhlí budou v elektrárně odpad přidávat jen asi ze tří procent. „Chceme pomoci regionu zbavit se této ekologické zátěže, ale naprosto rozhodující pro nás je, aby spalování nemělo žádný nepříznivý vliv na okolí ani na zaměstnance,“ slibuje v souvislosti se spalováním lagun ředitel dětmarovické elektrárny Dušan Timko.
Pálit se nemá pouze v Dětmarovicích, ale také například v Energetice Třinec nebo velkých cementárnách v Čechách. Zatímco elektrárna může k uhlí přidávat z technologický důvodů jen necelá čtyři procenta směsi, v cementárnách kvůli jinému systému spalování mohou přidávat k běžným topivům až desítky procent této směsi.
***
Co jsou laguny? Nádrže starých olejů
Ostravské laguny ležící poblíž zkrachovalé chemičky Ostramo obsahují převážně zbytky vyjetých motorových olejů. Hromadily se tam od počátku minulého století. Zápach, který se z obřích ploch zejména v teplých dnech nese, obtěžuje obyvatele nedalekého sídliště Fifejdy. O likvidaci lagun se jedná od roku 1989, zmizet mají do roku 2010. Na jejich místě má v budoucnu vyrůst les.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava