Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Rosický ve šlágru porazil Čecha

Premier League: Arsenal zvítězil v londýnském derby nad Chelsea 1:0 díky chybě českého gólmana

LONDÝN/PRAHA Byl to zvláštní pohled. Na jedné straně Tomáš Rosický, v brance soupeře jeho kamarád z reprezentace Petr Čech. Nejlepší čeští fotbalisté současnosti stáli na bouřícím Emirates Stadium proti sobě. Ve včerejším šlágru anglické ligy mezi Arsenalem a Chelsea.

Po derby gigantů měl důvod k úsměvu kapitán národního týmu, který s „Gunners“ slavil výhru 1:0. Naopak Čech na utkání bude chtít co nejdřív zapomenout, protože v klíčovém momentu chyboval.

Vnastaveném čase prvního poločasu podběhl rohový kop a Gallas hlavou poslal míč do sítě. „Měl jsem štěstí, protože Petr je vynikající brankář. Byl jsem hodně překvapený, že míč prošel až ke mně,“ usmíval se bývalý hráč Chelsea William Gallas.

Trenér Chelsea Avram Grant nechtěl porážku na Čecha svádět. „Petr Čech je skvělý gólman s výborným přístupem. Takové věci se stávají i takovým velkým osobnostem. Samozřejmě jsem ale zklamaný, stejně jako on,“ prohlásil Grant, který poprvé s Chelsea prohrál. V hektickém závěru překonal Arsenal českého gólmana ještě dvakrát, ale ani zásah Van Persieho, ani Agebayora neplatil.

Čecha zastínil jeho brankářský kolega v dresu Arsenalu Almunia, jenž se blýskl několika výtečnými zákroky.

Pokračování na straně 22

Dokončení ze strany 24

Arsenal dobyl zpět pozici lídra, o kterou včera na pár hodin přišel. Zápasu v Londýně totiž předcházel další střet týmů elitní čtyřky - na Anfield Road přivítal Liverpool Manchester United.

Vyrovnaný duel rozřešila branka hostujícího Teveze v poslední minutě prvního poločasu. Díky výhře se obhájci titulu usadili na několik hodin v čele tabulky, Rosický a spol. si ale vedoucí příčku vzali zpět.

„Samozřejmě je to teď mezi námi a Manchesterem, ale zbylé dva celky jsou také ještě ve hře,“ myslel si kouč Arsenalu Arséne Wenger. „Z mého pohledu je největší šok prohra Liverpoolu. Ale my jsme ukázali bojovného ducha, což je skvělé. Zasloužili jsme si tři body,“ pochvaloval si Wenger.

„Měli jsme bodovat,“ hořekoval kouč Chelsea Grant po těsné prohře. „Ale ztrácíme na Arsenal jen šest bodů. Když budeme hrát takhle dál, tak to můžeme zvládnout,“ tvrdil Grant.

Ferguson: Fantastický den Klíčový moment zápasu mezi Liverpoolem a Manchesterem přišel také v závěru úvodního dějství. Giggs rozehrál rohový kop po zemi na hranici velkého vápna, do míče se opřel Rooney, jeho prudkou střelu dorazil do sítě Tevez. Pro Argentince to byla už sedmá trefa v sezoně.

Liverpool se po změně stran nadechl k náporu, všechny síly vrhl do útoku. Ale ani v šestém vzájemném utkání po sobě pozornou obranu Manchesteru nepřekonal. Po jedenácti zápasech navíc přišli o domácí neporazitelnost.

„Je to pro nás fantastický den. Výborný výsledek, výborný týmový výkon,“ radoval se po utkání trenér Manchesteru Alex Ferguson. Výhru si pochvaloval i obránce Rio Ferdinand. „Gól byl šťastný, ale moc důležitý,“ podotkl. Podle něj je výhra na stadionu Liverpoolu nesmírně cenná. „Anfield je místo, kde je neskutečně složité uspět.“