Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rotaviry způsobí odvodnění

Česko

Rotavirovými infekcemi, kterým se lidově říká střevní chřipka, onemocní téměř každé dítě do pěti let. Zeptali jsme se dětské lékařky Hany Cabrnochové, jak se infekce projevuje a proč je u malých dětí nebezpečná.

* LN Jak se projevují rotavirové infekce a čím jsou nebezpečné?

Rotavirové infekce se projevují horečkou, zvracením, bolestmi břicha a průjmem. Onemocnění obvykle začíná zvracením a horečkou mezi 38 až 40 °C, často následuje těžký průjem. Vzácněji se může objevit i horečka se zvracením bez rozvoje průjmu. Zvracením a průjmem dochází k velkým ztrátám tekutin, které vedou k rychlému odvodnění organismu. Těžká dehydratace může ohrozit život a většinou vyžaduje hospitalizaci a infuzní léčbu.

* LN Proč jsou nebezpečné hlavně u malých dětí?

Rotavirová onemocnění jsou vysoce nakažlivá, do pěti let věku onemocní prakticky každé dítě. Infekce má nejtěžší průběh u dětí mezi šesti měsíci a dvěma roky věku. Tyto děti ještě nemají vytvořenou přirozenou imunitu po setkání se s různými sérotypy rotavirů a také u malých dětí dochází snáze při těžkém průběhu k rychlému odvodnění. Zákeřnost tohoto onemocnění je v jeho nepředvídatelnosti -nedá se dopředu odhadnout, u kterého dítěte proběhne infekce těžkou formou s nutností okamžité hospitalizace.

* LN Máte představu, kolik dětí u nás kvůli rotavirovým infekcím ročně zemře?

Odhaduje se, že ve skupině dětí ve věku do 5 let je kvůli rotavirům ročně v České republice hospitalizováno 2200 až 4100 dětí, což je v průměru 6 až 11 dětí denně. Ambulantní ošetření si onemocnění vyžádá u 17 až 33 tisíc dětí a dalších 130 tisíc dětí se s rotaviry léčí doma. Za posledních šest let u nás tento virus usmrtil tři děti do dvou let věku. Příčinou smrti bývá rozsáhlé a rychlé odvodnění organismu s následným metabolickým rozvratem. V našich podmínkách kvalitní pediatrické péče ale představují rotaviry především problém epidemiologický.

* LN Jak se infekce léčí a kdy je nutná hospitalizace?

Specifická léčba, která by odstranila příčinu nemoci, dosud neexistuje. Při léčbě působíme jen na příznaky. Především je nutná rehydratace - tedy zavodnění - s úpravou vnitřního prostředí organismu. Při těžkém průběhu s rychlým a rozsáhlým odvodněním musí být děti zavodněny v nemocnici infuzí do žíly.

* LN Jak se infekce přenáší?

Zdrojem infekce je nakažený člověk. Virus se vylučuje stolicí, k přenosu dochází zanesením do úst, kontaktem, hračkami, aerosolem, kontaminovanou potravou, vzácně vodou. Nemocné dítě vylučuje rotavirus stolicí v obrovských kvantech (v 1 ml stolice je 1012 virů), ale k nákaze stačí jen několik virů. Rotavirus vydrží na rukou, hračkách a pevném povrchu několik hodin až dnů a je relativně odolný vůči různým dezinfekčním prostředkům. Jeho šíření není závislé na sociální ani ekonomické úrovni rodiny.

* LN Proti rotavirovým infekcím lze děti očkovat. Pro které to není vhodné?

Očkovací látka je velmi dobře snášena a nelze ji podat pouze při akutním horečnatém onemocnění, případně s probíhajícím průjmem. Očkování proti rotavirům není také vhodné pro děti, u kterých je známá porucha imunity nebo mají vrozené vývojové vady zažívacího traktu.

* LN Chrání vakcína proti všem druhům rotavirů?

Vakcína dostupná na našem trhu působí proti pěti nejčastějším typům rotavirů, které představují devadesát šest procent typů způsobujících toto onemocnění v Evropě. Chrání zejména proti těžkým rotavirovým infekcím.

* LN Jak se vakcína podává?

Vakcína je v tekuté formě - roztok se podává přímo do úst ze stlačitelné tuby. V ČR je s ohledem na očkovací kalendář kojenců doporučeno podat první dávku od 9. týdne věku dítěte. Očkování se skládá ze 2 až 3 dávek podle typu očkovací látky. Mezi jednotlivými dávkami musí být interval nejméně 4 týdny. V případě třídávkového schématu by všechny tři dávky měly být podány nejpozději do 26. týdne.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!