Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Roušky zdarma by mohly rozdělovat potravinové banky. Byly by určené lidem v nouzi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Roušky zdarma pro lidi v nouzi by mohly rozdělovat potravinové banky. Správa státních hmotných rezerv by jim měla dodat 7,5 milionu ochranných pomůcek. Počítá se s balíčkem 50 roušek na osobu. Vyplývá to z návrhu ministerstva práce, který by měla projednat vláda. ČTK má návrh k dispozici.

Kabinet se v pátek shodl na tom, že by od úterka mělo být povinné nošení respirátorů, nanoroušek či dvou chirurgických roušek v hromadné dopravě, obchodech či nemocnicích. V pondělí by měl případně stanovit i další místa, kde by byla potřeba silnější ochrana dýchacích cest než běžná látková rouška. Poskytnutí pomůcek zdarma lidem v tísni doporučovali někteří experti na sociální problematiku. O bezplatném zajištění pomůcek mluvili i opoziční politici.

Návrh pro vládu zmiňuje osobní ochranné prostředky. Jmenuje roušky, respirátory neuvádí. Z tabulky vyplývá, že Správa státních hmotných rezerv by měla zajistit 7,5 milionu kusů. Do 15 potravinových bank by je měli dopravit hasiči.

Podle ministerstva by ochranné pomůcky měly dostat chudé domácnosti, třeba osamělí senioři, početné či neúplné rodiny i lidé bez přístřeší, z nocleháren, ubytoven, azylových domů a ghett. Podle odhadu by to mohlo být 143 000 lidí. Tolik jich dostává příspěvek na živobytí. Téměř dvě pětiny příjemců tvoří děti a čtyři procenta lidé nad 65 let. „Předpokládá se distribuce jednoho balení - 50 kusů roušek - na jednu osobu,“ uvedlo ministerstvo v návrhu.

Přímo potřebným má roušky rozdávat tisícovka zařízení. Měla by to být třeba intervenční centra, azylové domy, noclehárny a další služby, ale i terénní pracovníci. „Lokální neziskové organizace nejlépe znají situaci svých klientů,“ uvedlo ministerstvo práce v návrhu. Podle něj materiál z potravinových bank mohou pro své obyvatele odebrat i obce.

Vláda o poskytnutí ochranných pomůcek zdarma rozhodovala už loni. Lidem nad 60 let nechala v době před krajskými volbami poštou poslat pět roušek a jeden respirátor. Kritiku sklidilo to, že pomůcky nebyly v originálním hygienickém balení, ale dorazily jen v papírové obálce. Řada lidí poukazovala i na to, že roušky měla vláda poslat pouze potřebným.

Někteří experti krok vlády tehdy označili za populistické gesto. Za pomoc považovali spíš poskytnutí balení s 50 či sto kusy těm, kteří si nemohou ochranné pomůcky obstarat sami. Tento názor měli i někteří opoziční politici. Zhruba v polovině loňského října pak kabinet nechal zaslat pět roušek a jeden respirátor do schránek i části invalidních důchodců a dětem s průkazem postižených.

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Zbláznili se oni, nebo my? Díky covidu objevujeme vlastní absurditu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde jsou ty zlaté časy, kdy jsme se uvnitř rodiny rozhádali jen kvůli politice. Zato hádky a spory kvůli rozdílným...