Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Rovná daň byla to nejlepší“

Česko

Politická kometa na Slovensku - Nová strana Svoboda a Solidarita strmě stoupá v žebříčcích obliby

Richard Sulík, předseda slovenské strany Svoboda a Solidarita (SaS) a jeden ze spoluautorů rovné daně, je zásadovým liberálem.

Obhajuje rovnou daň, zrušil by poplatky za televizi a uznává Václava Klause.

* LN Pane předsedo, vaše strana by podle posledního průzkumu získala přes devět procent hlasů a vyrovnala se Slovenské demokratické a křesťanské unii expremiéra Mikuláše Dzurindy. Troufáte si stát se lídrem opozice?

Na tuto otázku je ještě příliš brzy, jedna vlaštovka jaro nedělá.

* LN Zatím ale sbíráte hlasy zklamaných LN Dzurindových voličů, což stačí tak na dvacet procent hlasů. Jak je ale možné v dohledné době porazit Ficův Směr, který má podporu čtyřiceti procent voličů?

Nesbíráme hlasy jen od Dzurindy, ale i od Fica. Myslím, že další vývoj bude dost zajímavý.

* LN Jak se díváte na období vlády Vladimíra Mečiara v devadesátých letech?

Vladimíru Mečiarovi vděčíme za dlouhé období temna, kterým nás tu obšťastnil, a bylo by dobré, kdyby se už nikdy víc nedostal k politické moci.

* LN Dovedete si představit, že byste vstoupil do vlády s Ficem?

Ne, to je vyloučené.

* LN Dzurindova vláda se kvůli rovné dani stala nepopulární, Ficova vláda ji v podstatě nechala, ale přesto jí popularita neklesá. Jaké pro to máte vysvětlení?

Rovná daň je to nejlepší, co mohlo Slovensko „postihnout“, a nesouhlasím s tvrzením, že Dzurindova vláda se kvůli ní stala nepopulární. Nepopulární se stala kvůli různým kauzám a necitlivým sociálním reformám - jako bylo snížení dávek ve hmotné nouzi na polovinu, nešťastná reforma prvního (důchodového) pilíře, škrty v sociálních dávkách pro invalidy a podobně.

* LN I po letech Ficovy vlády tu je rovná daň, důchodová reforma postavená na individuálním spoření, tvrdý sociální systém. Je vůbec možné, aby Slovensko bylo ještě liberálnější?

Samozřejmě že ano. Za poslední roky tu opět vzniklo mnoho nesmyslných zákonů omezujících osobní svobodu.

* LN Chcete zrušit poplatky na veřejnoprávní sdělovací prostředky. Není to cesta k závislosti Slovenské televize a rozhlasu na té vládě, která je u moci?

Ne, není. Soudy jsou přece také hrazeny ze státního rozpočtu a nikdo netvrdí, že právě kvůli tomu nejsou nezávislé. Slovenská televize a Slovenský rozhlas jsou veřejnoprávní média, a tedy veřejné statky, proto musí být financovány ze všeobecných daní. Dnes jsou financovány z poplatků, kde jsou de facto daní, ale tou nejméně spravedlivou daní - daní na hlavu (každý platí stejnou daň).

* LN Slovensko má už přes rok euro. Je to plus, nebo minus?

Euro má i svoje negativní stránky, ale jsem přesvědčen, a zkušenosti to potvrzují, že pozitivní stránky převažují.

* LN Jaká negativa máte na mysli?

Mimořádná stabilita eura způsobila, že měny ve všech okolních státech poklesly o dvacet třicet procent vůči euru, a to včetně české koruny. A samozřejmě, najednou bylo všechno zboží v okolních zemích o dvacet třicet procent levnější, takže Slováci tam jezdili nakupovat. A naše obchodníky to logicky postihlo.

* LN Takže především příliš vysoký kurz eura v době jeho přijímání Slovenskem?

Ano. V době, kdy byl stanovován, nikdo nemohl vědět, že přijde tak tvrdá krize. Ale samozřejmě, dobrý hospodář počítá i s horšími možnostmi - to naše vláda nedělala, ta si myslela, že bude svítit slunce věčně. Mimořádně silný kurz nás samozřejmě postihl a samozřejmě i to, že jsme přišli o možnost oslabit měnu, když to bylo třeba.

* LN Volební kampaň na Slovensku se po jarním úspěchu nacionalistického Fidesz a neofašistů z Jobbiku může změnit v podobném směru. Jak se tomu bránit?

Na tuto otázku vám v tomto momentě neumím odpovědět.

* LN Bývaly doby, kdy se Slováci dívali na Česko jako na vzor. Je pro vás ještě něco z České republiky vzorem, nebo alespoň inspirativní?

Mnoho věcí. Myslím, že státní správa jako celek je v České republice kultivovanější.

* LN Jak vy jako liberál hodnotíte premiérské působení Václava Klause v devadesátých letech?

Pozitivně. Myslím, že Václav Klaus byl pro Česko přínosem.

* LN I přesto, že Klausova kuponová privatizace se posléze změnila v tunelování a velká část majetku byla rozkradena?

Ano, i přesto. Byla to velice komplikovaná doba, kdy tehdy ještě československý národ udělal jeden obrovský experiment, a to kuponovou privatizaci. Máte pravdu, že to přineslo i negativní věci. Ale přesto si myslím, že Václav Klaus byl správný člověk na správném místě.

* LN Na sjezd které české politické strany byste jako host jel, kdybyste si mohl vybrat?

Nejraději bych jen na sjezd strany TOP 09.

***

„Průlomový“ průzkum

Směr-SD 42,0 %

SDKÚ-DS 9,4 %

Svoboda a Solidarita 9,2 %

KDH 8,9 %

SMK 6,7 %

Most-Híd 6,4 %

SNS 6,0 %

LS-HZDS 5,4 %

Agentura MVK,

25. ledna 2010

Vývoj preferencí SaS

Agentura Polis

Euro má pro Slovensko i svoje negativní stránky, ale ty pozitivní převažují

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...