Rovnou z letiště pro těsnou prohru

HELSINKY Hokejisté České republiky prohráli ve svém úvodním vystoupení na turnaji Karjala v Helsinkách s domácím Finskem 3:4 po samostatných nájezdech.

Český tým v úvodním klání Euro Hockey Tour sice dvakrát vedl, ale až 25 vteřin před koncem normální hrací doby si Leoš Čermák vynutil prodloužení.

O zisku druhého bodu pak rozhodly nájezdy, ve kterých se dvakrát nemýlil Petteri Nummelin, zatímco na české straně se prosadil jen Jakub Klepiš.

Prohra v penaltách trenéra Vladimíra Růžičku tolik nemrzela. „Na to, že to byl vlastně první zápas a začínáme, jsem spokojen. Kluci hrabali a o tom to je. V penaltách se to vždy k někomu přikloní, my dali jen jeden gól a oni dva. O to byli lepší,“ uznal kouč, který při své obnovené premiéře vedl národní tým podruhé.

Češi nastoupili k zápasu čtyři hodiny po příletu do Helsinek. V úvodu to ale na jejich výkonu nebylo poznat. Hned po 26 sekundách byl vyloučen domácí Lehtonen a Blaťák jeho faul potrestal přesnou střelou od modré, kterou gólman Riksman neviděl přes dobře clonícího Kumstáta. Obránce ruské Ufy se tak ve svém 50. startu v národním týmu dočkal premiérové branky.

Poté putovala na trestnou lavici postupně čtveřice Čechů a Finové se usadili v útočném pásmu. Při Ševcově vyloučení měl šanci v brejku Hořava, při Kutlákově trestu už ale domácí vyrovnali. Mensator vyrazil Nummelinovu střelu a Kapanen puk pohotově dorazil.

I nadále byli aktivnější seveřané. Dokonce ve vlastním oslabení jel na Mensatora Hyvönen, ale gólman jeho pokus zlikvidoval.

Češi měli problém s aktivním přístupem soupeře, přesto opět vedli – ojedinělou akci proměnil Klepiš. Finsko ale bylo lepší a při druhém Čáslavově vyloučení vyrovnalo na 2:2, Mensatora prostřelil Hyvönen.

V úvodu třetí třetiny hrál český tým přesilovku pět na tři, na Riksmana však nevystřelili. Mnohem lépe si pak na druhé straně vedl osamocený Santala, jenž střelou z prostorů mezi kruhy zajistil v 50. minutě Finsku poprvé v duelu vedení. Až příliš vyloučených Češi však nesložili zbraně – v závěru Čermák při power play 25 vteřin před koncem vyrovnal. Muselo se prodlužovat, o vítězi však rozhodly až samostatné nájezdy.

A konkrétně čtvrtá série, kdy se podruhé prosadil Nummelin. Klepiš, jenž byl jediným českým úspěšným exekutorem v základní trojici nájezdů, podruhé recept na gólmana soupeře nenašel.

Růžičkovi se nelíbilo devět vyloučených na české straně. „To je moc, stojí to hodně sil. Skončit musí i reakce na výroky sudích,“ řekl.

***

Finsko 4 Česko 3 po sam. nájezdech

Branky a nahrávky: 12. Kapanen (Nummelin), 39. Hyvönen (Hahl, Pyörälä), 50. Santala (Sailio, Mäntymaa), rozhodující nájezd Nummelin - 2. Blaťák (Skuhravý, Hořava), 33. Klepiš (Kutlák), 60. Čermák. Rozhodčí: Persson, Vinnerborg (oba Švéd.) - Kekäläinen, Tervo (oba Fin.). Vyloučení: 7:9. Využití: 2:1. Diváci: 7120. Třetiny: 1:1, 1:1, 1:1 - 0:0.