Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V olomoucké kauze podali stížnost všichni obvinění. Šéf GIBS jde k premiérovi

Jiří Rozbořil ve volebním štábu v roce 2010. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Rozbořil ve volebním štábu v roce 2010. | foto: Tomáš FraitMAFRA

OLOMOUC V olomoucké korupční kauze si nakonec podali stížnost všichni čtyři obvinění. Po olomouckém hejtmanovi Jiřím Rozbořilovi (ČSSD) a šéfovi odboru olomoucké hospodářské kriminality Radku Petrůjovi dorazila také stížnost náměstka olomouckého policejního ředitele Karla Kadlece a podnikatele Ivana Kyselého, řekl ve čtvrtek žalobce Pavel Komár. O stížnostech rozhodne Nejvyšší státní zastupitelství.

„Podle našich informací od policie by měly být podány všechny čtyři stížnosti. Trestní řád nemá žádné lhůty, ale my nepředpokládáme, že by to mělo trvat nějak dlouho. Zatím ne všechny stížnosti jsou již odůvodněné, někteří obvinění si požádali o lhůtu. Pokud nebude nepřiměřeně dlouhá, bude jim poskytnuta a teprve poté to bude z naší strany předloženo Nejvyššímu státnímu zastupitelství,“ uvedl státní zástupce Pavel Komár.

Kromě této stížnosti podali obvinění kromě hejtmana Rozbořila, který je stíhán na svobodě, také stížnost proti rozhodnutí o umístění do vazby. O těchto stížnostech bude rozhodovat ostravský krajský soud. „Je to věc týkající se vazby, mělo by se o tom rozhodovat prioritně,“ doplnil Komár.

Špatná interpretace rozhovoru

Rozbořil v stížnosti podle jeho obhájce Petra Konečného tvrdí, že to, co je mu kladeno za vinu, nespáchal. Žádá také o předložení nahrávek, na kterých je v rozhovoru s Kadlecem zachycen, tvrdí totiž, že jde o špatnou interpretaci. Obhájce také napadá odposlechy, které jsou podle něj v případě Rozbořila procesně nepoužitelné. „Trestná činnost, kvůli které byly odposlechy nařízeny, se jej totiž netýkala,“ řekl ČTK Konečný. Podle obhájce Petrůje Tomáše Vymazala je usnesení o zahájení trestního stíhání nezákonné. Petrůje detektivové podezírají ze tří skutků, podle Vymazala měl obdržet od nadřízeného nějaké pokyny, ale zda je provedl či nikoliv, prý už stíhání neobsahuje. Na čem staví obhajobu Kyselý s Kadlecem není zřejmé, jejich obhájci nechtějí kauzu na přání svých klientů komentovat.

Jak dlouho bude vyšetřování trvat, nechtěl státní zástupce Komár odhadnout. „Podle mne to ale určitě dlouho trvat nebude, je to vazební věc a myslím si, že vše bude probíhat v maximální možné míře rychle,“ doplnil žalobce. Podle informací ČTK byli jen tento týden navrženi tři svědci, policisté se také musejí vypořádat s věcmi zabavenými při domovních prohlídkách.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) očekává, že mu šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivan Bílek dá v pátek bližší informace týkající se olomoucké kauzy.

„Já očekávám od pana Bílka informace, o které jsem ho požádal. Já jsem ho písemně vyzval, aby mně odpověděl na některé otázky, které se týkají olomoucké kauzy. Já myslím, že to nejsou otázky, které by si kladl jenom předseda vlády, ale asi si je klade každý občan České republiky,“ uvedl Sobotka.

Poznamenal, že GIBS byla zřízena proto, aby vyšetřovala trestnou činnost policistů. V Olomouci přitom případ nyní vyšetřuje ÚOOZ. Na otázku k možnému odvolání Bílka řekl premiér jen to, že on není tím, kdo by o něm rozhodoval.

Případ související s lidmi z nynější olomoucké kauzy vyšetřovala GIBS už před třemi lety na základě anonymu. Vazby se měly podle tehdejších informací ČTK promítnout i do ovlivňování vyšetřování hospodářských kauz, které souvisely s podnikáním Kyselého na olomouckém realitním trhu. GIBS nakonec případ odložila.

Operace Vidkun

Kauza s názvem Vidkun se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky. V případu jde údajně o ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření. Podle informací ČTK byli olomoučtí policisté Petrůj i jeho nadřízený Kadlec obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby, policejní náměstek navíc z přijetí úplatku. Hejtman čelí obvinění z podplácení a podnikatel Kyselý je podezřelý z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby.

Hejtman zatím svou pozici i přes nátlak špiček ČSSD ustál, chce však požádat o vyjádření podpory klubu zastupitelů ČSSD a koaliční KSČM. Se zástupci KSČM bude Rozbořil jednat v pondělí.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...