Rozčarování přebily body

Čeští fotbalisté se trápili proti Švýcarsku, přesto vyhráli a nakročili k postupu

FOTBALOVÉ MISTROVSTVÍ EVROPY BASILEJ Pouze dvakrát v historii Eura vyhrál zahajovací zápas domácí tým, v sobotu zavedenou tradici podpořili čeští fotbalisté. Ačkoliv nadšeně hrající Švýcaři Brücknerův výběr přehrávali, konečnou podobu dal výsledku jediný gól Václava Svěrkoše.

„Byl to nepovedený zápas se šťastným koncem. Musíme se ještě hodně zlepšit,“ uznal záložník Tomáš Galásek.

Stejně jako na předchozích dvou velkých šampionátech vstoupil český tým do turnaje bodově naplno, jenže k vítězství se tentokrát doslova protrápil.

Česko se ve skupině A usadilo na druhém místě o skóre za vedoucím Portugalskem, které porazilo Turecko 2:0. „Je vždy lepší, když jsou v tabulce dva týmy, které mají tři body a navíc v dalším utkání hrají proti sobě,“ pochvaloval si kapitán Tomáš Ujfaluši.

Očeském vítězství rozhodla dvacet minut před koncem akce, při které se všechno stalo paradoxně jinak, než mělo. Nejdřív chtěl Galásek hlavičkou zastavit švýcarský protiútok, nikoliv přihrát na gól. „Švýcaři proti mně vybíhali, tak jsem chtěl dostat míč co nejdál,“ popsal český záložník. Střelci Svěrkošovi při střele zase sjel míč po nártu a padl do sítě.

Bylo to symbolické rozuzlení. Brücknerův tým jinak zaostával za Švýcary ve všem - držení míče, střelách na branku i rohových kopech. Gól však dokázal vstřelit jen český tým. „Byli jsme šťastným mužstvem, vítězství nás stálo hodně sil,“ souhlasil David Jarolím.

Tým zachránil skvělý Čech Trenér Karel Brückner se podle očekávání rozhodl pro hru s osamoceným Kollerem v útoku, kterého měli na křídlech doplňovat Sionko a Plašil. Jenže ve hře českého týmu nefungovalo téměř nic, včetně tvořivosti středových záložníků.

Zatímco Švýcaři své fanoušky nadchli rychlými akcemi, Češi se do útoku dostávali těžkopádně a na branku poprvé vystřelili až těsně před přestávkou. „Nedařilo se nám kombinovat a vůbec jsme nevyužívali Kollera,“ uznal Galásek.

Pokračování na straně 22

Hyundai, oficiální partner české fotbalové reprezentace

Dokončení ze strany 24

Koller byl téměř neviditelný, a když ho v 56. minutě střídal Svěrkoš, čítala jeho bilance pouhé dva spáchané fauly. „Švýcaři na něj byli připravení,“ všiml si Jarolím.

Švýcaři se chtěli před zraky celého světa předvést, jenže už v první půli se jim zranil kanonýr Frei, rozhodčí pak přehlédl ruku Ujfalušiho v pokutovém území a vyrovnat jim nedovolil Petr Čech.

Před přestávkou vychytal ve vyložené šanci Freie, deset minut před koncem vyrazil střelu Barnetty a při dorážce Volanthena mu pomohlo břevno.

„Zachytal jsem si hodně, což znamená, že jsme nehráli nejlépe,“ připomněl Čech.

Další informace o Euru čtěte na stranách 21, 22 a 23

Švýcarsko 0 Česko 1

Branka: 71. Svěrkoš. Rozhodčí: Rosetti -Griselli, Calcagno (všichni It.). ŽK: Magnin, Vonlanthen, Barnetta (všichni Švýc.). Diváci: 39 730 (vyprodáno). Poločas: 0:0. Švýcarsko: Benaglio - Lichtsteiner (75. Vonlanthen), Müller, Senderos, Magnin - Behrami (84. Derdiyok), Inler, Fernandes, Barnetta - Frei (46. H. Yakin), Streller. Česko: Čech - Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski - Galásek - Sionko (83. Vlček), Jarolím (87. Kováč), Polák, Plašil - Koller (56. Svěrkoš).

Fotbalové Euro České hvězdy zápasu 1. Petr Čech Stoprocentní. Skvělými zákroky přiváděl Švýcary k šílenství. 2. Václav Svěrkoš Nečekaný žolík českého týmu. Vystřídal Kollera a vstřelil jedinou branku utkání. 3. Tomáš Ujfaluši Spolehlivý obránce odehrál výborný zápas.

Hráči Česka očima Antonína Panenky Petr ČECH 1Vytáhl dvě gólovky soupeře, jeho zásluhou máme tři body. Zdeněk GRYGERA 2Jeden ze světlejších bodů týmu, podporoval útok. Tomáš UJFALUŠI 2Spolehlivý, zaváhal jen při šanci Freie. David ROZEHNAL 3 Měl problémy s rozehrávkou, po přestávce se zlepšil. Marek JANKULOVSKI 3 Jsem u něho zvyklý na větší podporu ofenzivy. Libor SIONKO 2Patřil k nejaktivnějším, bojoval, uplatňoval rychlost. Jan POLÁK 3Málo se dostával do hry, po obrátce jsem se ptal, zda hraje. Tomáš GALÁSEK 3 Uplatňoval zkušenost, v defenzivě odehrál svoje. David JAROLÍM 3Umí přihrát dopředu, ale spoluhráči byli obsazeni. Jenže balony do stran jsou málo. Jaroslav PLAŠIL 3 Pracovitý, ale jako ofenzivní záložník by se měl dostat do koncovky. Jan KOLLER 3Byl ztracený, nedostal prostor, neměl moc podporu zálohy. Václav SVĚRKOŠ 2Maličko oživil hru a hlavně vstřelil důležitý gól. Ve vzniklé situaci se orientoval skvěle. Známky jsou jako ve škole. Aby byl hráč hodnocený, musí být na hřišti aspoň 30 minut.