Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rozdělené české reakce. Vláda je na straně Západu, Hrad a Klaus mladší se přidali k Rusku

Česko

  9:52aktualizováno  12:57
PRAHA - Noční útok Západu na Sýrii by podle českých komunistů mohl způsobit katastrofu. Předseda KSČM Vojtěch Filip úder v prohlášení na webu komunistů odsoudil, podle něj není útok nikdy řešením. Také mluvčí Hradu se k úderu v Sýrii vyjádřil kriticky, vojenský zásah je podle něj vždy až poslední možností. Útok na Sýrii odsoudil například i ruský velvyslanec v USA, ale podle českého ministerstva zahraničí jde o jasný vzkaz komukoli, kdo by chtěl opět použít v Sýrii chemické zbraně.

(ilustrační snímek) foto: ČTK

„Jednoznačně odsuzuji útok USA, Británie a Francie v Sýrii,“ uvedl předseda komunistů Filip, který je také místopředsedou Sněmovny. „Vojenské ataky nikdy nepřispěly k řešení, naopak přiostřují napětí, a právě tento útok může mít katastrofický dopad,“ doplnil.  

K útoku se vyjádřil také premiér v demisi Andrej Babiš. „Úder proti syrskému režimu, který útočí chemickými zbraněmi na civilní obyvatelstvo, byl nevyhnutelný. Z prvních informací vyplývá, že byl veden přesně a zasažena byla taková zařízení, která slouží k výrobě či přechovávání chemických zbraní,“ napsal Andrej Babiš na svém twitterovém účtu. „Situace v Sýrii je už dlouho neúnosná, světové mocnosti musí zasednout k jednomu stolu a najít mírové řešení konfliktu,“ doplnil.

14.dubna 2018 v 09:25, příspěvek archivován: 14.dubna 2018 v 09:45

Vojenské napadení suverénního státu Sýrie vojsky USA, Velké Británie a Francie je odporný akt agrese. Je to válečný zločin, porušení mezinárodního práva a ti co o útoku rozhodli, nechť jsou souzeni Mezinárodním trestním tribunálem a to přesto, že ke smlouvě USA nepřistoupily.

Česká diplomacie vnímá noční útokv Sýrii jako jasný vzkaz těm, kdo by chtěli pokračovat v chemických útocích. Rada bezpečnosti OSN podle ní nedokázala situaci v Sýrii účinně řešit, uvedlo ministerstvo zahraničí v tiskovém prohlášení. Ministr Martin Stropnický (ANO) novinářům řekl, že kdyby mezinárodní společenství čekalo se zásahem v Sýrii na mandát RB OSN, stalo by se pasivním svědkem až spolupachatelem chemických útoků.

„Česká republika v minulých dnech ostře odsoudila barbarský útok proti civilnímu obyvatelstvu v Dúmá a vyzvala k jeho okamžitému a nezávislému vyšetření. Dnešní vojenský zásah USA a spojenců vnímáme jednoznačně jako jasný vzkaz komukoli, kdo by chtěl v chemických útocích v Sýrii pokračovat,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

Stropnický řekl, že americká strana Česko o útoku informovala, neupřesnil, zda se to stalo ještě před zásahem, nebo až v jeho průběhu. Podle informací, které má od USA, byl zásah veden zhruba s dvojnásobnou silou proti loňskému náletu, který Američané vedli v souvislosti s předchozím chemickým útokem v Sýrii. Nyní tak bylo použito kolem 130 raket. Nynější útok by měl být podle informací Stropnického jednorázový.

Stropnický: Je třeba dát najevo, že existuje hranice

Ministr připustil, že zásah neměl mandát od RB OSN. „Jak to bylo asi tak možné. Rada bezpečnosti nebyla schopná přijmout žádné rozhodnutí, žádné usnesení k Sýrii už řadu měsíců. Jenom z hlediska kontroly chemického potenciálu šestkrát byl návrh takové rezoluce vetován Ruskou federací. Potom lze mluvit, myslím právem, o legitimitě takového zásahu. Protože je potřeba dát najevo, že někde je nějaká hranice, za kterou není možné jít,“ řekl Stropnický. „Kdybychom čekali na mandát, budeme pasivními svědky, a to už je skoro spolupachateli něčeho, co jsme viděli tento týden. A to se mi zdá, že je nepřípustné,“ doplnil.

Českým občanům podle Stropnického nehrozí v souvislosti s aktuálním děním v Sýrii žádné nebezpečí. Kdo tvrdí opak, chová se podle něj nezodpovědně.

Českým občanům podle Stropnického nehrozí v souvislosti s aktuálním děním v Sýrii žádné nebezpečí. Kdo tvrdí opak, chová se podle něj nezodpovědně. Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) řekla novinářům, že čeští vojáci na misi na Golanských výšinách mezi Sýrií a Izraelem jsou v pořádku. Ani další Češi v Sýrii nebyli ohroženi, uvedla Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí. Česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi se podle ministerstva k situaci nebude do médií vyjadřovat.

Pospíšil i Fiala útok podporují

Česká diplomacie také vyjádřila podporu stanovisku generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga. Uvedl, že vojenský zásah povede ke snížení kapacity syrského vládnoucího režimu vést chemické útoky proti svému lidu. „Česká republika vystupovala a vždy bude vystupovat zásadně proti jakémukoliv použití chemických zbraní. Plně podporujeme činnost Nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise k Sýrii a mezinárodních mechanismů k vyšetření útoků chemickými zbraněmi, stejně jako přísné potrestání pachatelů,“ napsala diplomacie v prohlášení.

Stropnický varoval před tím, že se v nejbližší době může objevit dezinformační kampaň s cílem zpochybnit informace o chemickém útoku.

Ministr zopakoval, že Česko považuje za nejlepší cestu k ukončení násilností v Sýrii diplomatická jednání o mírovém uspořádání. K uklidnění situace se podle něj snaží přispívat i česká ambasáda v Damašku, mimo jiné i organizováním humanitární pomoci. Stropnický řekl, že kvůli nočnímu náletu byla odložena plánovaná pondělní dodávka humanitární pomoci z Česka do Sýrie, Praha se ale bude snažit o to, aby zdržení bylo co nejmenší.

Nebe nad Damaškem osvětlené palbou protivzdušné obrany.
Raketa syrské protivzdušné obrany nad Damaškem.
14.dubna 2018 v 07:24, příspěvek archivován: 14.dubna 2018 v 09:45

Vojenské řešení je vždy až to poslední.

„Jenom pevně věřím, že Spojené státy, Francie a Velká Británie, jakož i celé mezinárodní společenství mají promyšleno, jak dál v Sýrii,“ řekl Českému rozhlasu - Radiožurnálu předseda Starostů Petr Gazdík.

Předsedové TOP 09 a ODS Jiří Pospíšil a Petr Fiala po útoku na Sýrii sdělili, že chemický útok na civilisty nemohl zůstat bez odezvy.

Fialův stranický kolega z ODS Václav Klaus mladší naproti tomu útoky v Sýrii rázně odsoudil.  „Šílenci,“ napsal o západních silách na svém facebookovém profilu. „Fakt jsou schopní rozpoutat jadernou válku.“

Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka je chemický útok v Sýrii odsouzeníhodný, odpovědí ale není ukázka síly bez mandátu OSN. To řešení syrského konfliktu prý oddálí.

Vojenskou akci kritizoval i předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura. „USA a jeho spojenci se neumí vyrovnat s vítězstvím Syřanů a Rusů nad islamisty, což způsobilo posílení vlivu Ruska v regionu,“ řekl.

Útoky spojenců považujeme za silný varovný signál, že používání chemických zbran proti civilistům je nepřijatelné, uvedl předseda lidovců Bělobrádek.  Podle předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše zásah v Sýrii k vyřešení tamní situace nepovede, Piráti ale podporují vznik mezinárodní vyšetřovací komise údajného chemického útoku.

USA, Británie a Francie podnikly v noci na sobotu koordinovaný vojenský úder na cíle Sýrii v reakci na chemický útok před týdnem s desítkami obětí, který přičítá Západ syrskému vládnoucímu režimu. Kromě komunistů zásah kritizoval i mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana, a ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov dokonce označil útok v Sýrii za urážku ruského prezidenta Vladimira Putina. Rusko, které podporuje syrský režim, již dříve pohrozilo USA vojenskou odvetou za případný útok na Sýrii.

Autor: