25. dubna 2012 13:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dotace na Ústecku vyšetřuje policie, pár firem si dělilo miliony

Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD) | foto: ČTK

PRAHA Protikorupční policie od počátku dubna vyšetřuje případ politického kartelu v Ústeckém kraji, který svým členům rozdělil miliardu korun z evropských dotací na podporu vzdělávání.

"Tato věc byla našemu útvaru skutečně postoupena z Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje a nyní se seznamujeme s materiálem," řekl serveru Aktuálně.cz mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

ČTĚTE TAKÉ:

Auditoři Evropské komise na Ústecku zjistili, že při rozdělování projektů dostávají dotace z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost firmy s úzkými vazbami na krajské politiky, kteří o dotacích rozhodují.

V kraji vládne ČSSD spolu s ODS

Podle analýzy všech 117 projektů evropské peníze inkasovali například poslanec Josef Tancoš (ČSSD), chomutovský zastupitel Zdeněk Fojtík (ODS), litvínovský radní Vlastimil Doležal (VV), lovosický radní Jan Piegl (ČSSD) nebo mostecký radní Jan Syrový (Mostečané Mostu), uvedlo Aktuálně.cz.

O přidělení dotací rozhoduje komise krajského úřadu, který nyní řídí sociální a občanští demokraté, a zmíněná zájmová skupina se prosadila pod záminkou spolupráce krajských politiků a Hospodářské komory.

Peníze končily u čtyř firem napojených na politiky

Třetinu peněz prostřednictvím 30 projektů prý získalo sedm firem. Projekty za dalších 300 milionů byly přiděleny krajským středním školám a krajské Hospodářské komoře, přičemž zmíněné instituce mohou spřáteleným firmám zajistit subdodávky, uvedl server s tím, že peníze zpravidla končily u čtyř mosteckých firem: Asista, Asistenční centrum, Rekvalifikační a informační centrum (RIC) a Seductus. Rozdělování peněz se údajně účastní i chomutovské firmy Infinitia a SC-Bronco spolu s ostravskou společností Collegeconsulting.

Blízké vztahy k majitelům těchto společností mají zpravidla místní politici, jejichž straničtí kolegové o rozdělení vzdělávací miliardy.

Zbývajících 300 milionů korun z dotace na vzdělávání si podle něj rozdělily firmy a občanská sdružení, z nichž řada má kontakty s politickými stranami nebo s Hospodářskou komorou.

Lidovky.cz, ČTK