Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozehrávačka splnila sen nejen sobě

Česko

Kapitánka českých basketbalistek Hana Horáková ovládla anketu LN v kolektivních sportech, šanci má i ve finále

PRAHA Výčet vavřínů, na nichž se dosud podílela, je na české poměry neobvyklý. A v kolektivních míčových sportech mimořádný.

Nicméně všechny předčí poslední úspěch, lví podíl na stříbrných medailích.

Protože šlo o mistrovství světa. A protože se hrálo doma, veřejnosti pěkně na očích.

A Hana Horáková byla u toho. Opět, jako už několikrát předtím, v roli kapitánky.

Tou byla tato rozehrávačka určena. Ale také coby tahounka týmu.

To se určit nedá. Vůdčí osobností se stala vlastním přičiněním.

„Tohle je absolutní top!“ jásala po zisku historického stříbra, neboť jím české družstvo vyrovnalo druhá místa československé reprezentace z let 1964 a 1971.

Nedvěd na palubovce „Zlato z mistrovství Evropy v roce 2005 bylo nečekané a euforické, vždyť jsme ve finále porazily Rusky, ale hrát finále mistrovství světa...? To se nedá přirovnat k ničemu, to byl jenom tajný sen. Však jsem tomu dlouho nemohla uvěřit. Po semifinále s Běloruskem jsem jen stála a říkala si: Ty vole, ty vole, ty vole...!“ dodala jednatřicetiletá rodačka z Bruntálu.

Právě v semifinále proti Bělorusku předvedla, proč na ni odborníci i laikové pějí ódy a proč ji přirovnávají k lídrům typu fotbalisty Nedvěda či hokejisty Reichela, kteří v krizových chvílích uměli strhnout ostatní. Basketbalový zápas sice trvá 40 minut, nicméně ona jich odehrála čtyřiačtyřicet, samozřejmě s pětiminutovým prodloužením.

Střídala jen jednou - na minutu. To je totální oběť týmu.

Byla u všeho velkého, co se v posledním desetiletí českým basketbalistkám povedlo. U zlatých medailí z mistrovství Evropy v roce 2005 a stříbrných o dva roky dříve, u výhry brněnských „Žabin“ v prestižní Eurolize před čtyřmi lety. A u postupu na dvě olympiády, kde byl tým pokaždé hodně vidět.

Loni si vybrala reprezentační volno, neboť po letech neustálého zápřahu potřebovala „vypnout“, nicméně vrátila se lepší než kdykoli předtím. Ba ne, vrátila se jako jednička. Nepřehlédnutelná a nepostradatelná. A nezničitelná. Jakmile se během šampionátu zdálo, že je vše ztraceno, pokaždé se z chumlu pod českým košem vynořila její blonďatá kštice a s balonem se řítila vpřed pozvednout prapor.

Však ji odborníci vyhlásili nejužitečnější hráčkou mistrovství a stala se členkou týmu All Stars. „Když si vzpomenu, že na minulém šampionátu tuhle cenu dostala Australanka Penny Taylorová, která byla úplně neubránitelná... To já takhle nehrála,“ zůstala skromná.

Od října působí populární „Machule“ v tureckém Fenerbahce, nad svou další působností v reprezentaci nechala viset otazník. A příští rok bude český tým na ME usilovat o postup na olympiádu v Londýně.

„Šance bude, ale záleží, jestli nám pomůže Hanka Horáková,“ uvedla pro LN pivotka Petra Kulichová.

***

ANKETA LN * 1. Hana Horáková 35,0 % - postoupila do finále * 2. Filip Jícha 28,5 % * 3. Eva Vítečková 10,7 % - postoupili do play-off 4. Milan Fridrich 7,2 % 5. Radim Cepek 6,9 % 6. Jiří Welsch 4,0 % 7. Martin Lébl 3,3 % 8. Eva Horáková 2,8 % 9. Petr Pláteník 1,1 % 10. David Juříček 0,5 %

JAK ŠEL ČAS * 2001 Druhou sezonu v týmu Gambrinus Brno završí druhým ligovým titulem. * 2002 Má další domácí titul, do roku 2010 jich přidá ještě sedm. * 2003 Podílí se na stříbru z ME a na třetím místě Brna v Eurolize. * 2004 Z OH v Aténách si veze 5. místo. * 2005 Zisk zlata z ME, stejně jako v roce 2003 je opět v týmu All Stars, s Brnem je ve finále Euroligy. * 2006 S týmem Brna ovládne Euroligu. Na MS v Brazílii, svém prvním, pomohla vybojovat sedmou příčku. * 2007 Podíl na pátém místě z ME. * 2008 V červnu má svatbu, z Machové se stává Horáková, 7. místo z OH. * 2009 Vybírá si reprezentační volno. * 2010 Na MS získá stříbro, ocitá se v týmu All Stars a odborníci ji zvolí nejužitečnější hráčkou šampionátu.

Autor: